| julieta a întrebat:

Sal' all.am o mica nedumerire:luna trecuta mi-a venit menstra pe 18, luna acesta nu a venit, am facut 2 teste de sarcina pana acum sa fiu 100% convinsa ca nu am ramas insarcinata desi prietenul meu nu isi da drumu in mine.ieri am vrut sa ma duc la ginecolog dar am secretia vaginala foarte abundenta, desi port protejislip ma simt foarte aiurea.am zis sa mai astept 1 zi 2 poate ca nu va mai fi asa abundenta, dar imi simt sanii umflati dar nu ma dor. e posibil ca menstruatia sa imi vina zilele acestea de am sanii asa sau...sa fie din pricina altui lucru?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E important cand ai facut testele de sarcina. Daca ai facut vreunul inainte de 25 iunie, nu te poti baza pe el si trebuie repetat. Sanii pot fi umflati atat din cauza unei sarcini cat si din cauza unui sindrom premenstrual si a unei dereglari hormonale.
Nu cred ca ai motive sa-ti fie jena de ginecolog, Poate secretia ta abundenta se datoreaza vreunei infectii si ginecologul te-ar putea ajuta si in directia asta. Iti sugerez sa faci maine dimineata un test de sarcina din prima urina de dimineata si apoi sa mergi la ginecolog.

| valy a răspuns:

Mi-e teama ca esti insarcinatasad

| BlueEyes a răspuns:

Buna! Pai cum adica "nu isi da drumul in tine"? Nu folositi prezervativ? Poate te-ai ales cu vreo infectie, du-te la ginecolog si vezi ce ai.pentru linistea ta spune-i sa iti recomande niste anticonceptionale(nu stiu daca e adevarat ca ingrasa, la mine nu e asa). Secretia aia inseamna ca ai o infectie sigur! Daca te dor sanii e posibil sa iti vina menstruatia zilele urmatoare.
Deci, sfatul meu:nu sta asa asteptand sa treaca, infectia se poate agrava si asta nu o sa-ti placa deloc, du-te la ginecolog, el iti va spune exact cum sta treaba, ok?