| 奇妙 a întrebat:

Eu am 16 ani si prietena mea 17. Azi am fost pe la ea si am facut-o pentru prima oara laughing. Ea era virgina, dar nu i-a curs deloc sange, in schimb a durut-o foarte rau prima data, dupa mai suportabil. Eu chiar o cred ca era virgina, in schimb ma intreb de ce nu i-a curs nimic si in cazul in care ar merge la ginecolog s-ar observa ca nu mai e virgina sau inseamna ca are himenul intact si nu se observa? Ce mai stiu despre ea este ca are un uter retrovers si a avut niste probleme cu niste chisturi. Dar nu-mi pot da seama daca din cauza asta este.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU cred că mai este virgină nici d.p.d.v. fizic!
Este suficientă o penetrare ce 1-2 cm pentru a RUPE himenul...

Din moment ce ai penetrat-o, cel mai probabil, himenul s-a RUPT ( parţial sau total ), chiar dacă NU a curs sânge.
La cel puţin 20 % dintre fetele virgine ( alte surse indică cam 43 %, vezi linkul http://sanatate.bzi.ro/......-stii-3657 ) NU le curge sânge DELOC în momentul deflorării.

Poate fi vorba şi de un himen elastic, dar sunt cazuri RARE ( maxim 3-5 % )...
Sau, poate fi vorba de o deflorare parţială ( rupere parţială a himenului ) şi la următoarele 1-2 contacte sexuale este posibilă sângerarea.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Este din cauza uterului si istetimii ei.

| Emilian65 a răspuns:

Te deranjeaza ca nu i-a curs sange? Poate are himen elastic. Dar cand ai facut-o cu ea nu te-ai gandit la ea ca isi pierde ca are ea de pret?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuia sa mergi mai intai la ginecolog daca te interesa asa mult daca e sau nu desfacuta.

| RCristofor a răspuns:

Dar tu ești sigur ca era virgina? Sunt o mulțime care mimeaza durerea pentru a părea virgine. Eu nu as baga mana în foc, mai ales în zilele noastre...