| NewTerminator a întrebat:

Sal TPU
cred ca am facut o prostie

astazi am facut dragoste cu iubita mea(prima oara). ea sustine ca e(a fost) virgina, eu nu am intrat tot(am intrat chiar putin, ca: 1 o durea, 2 parca apasam in perete, nu aveam unde sa mai intru), sange nu i-a curs.
acum intrebarea: cand s-a pus ea deasupra, am simtit cum a iesit o picatura din mine, apoi mi-am pus imediat prezervativul. de terminat, am terminat mult timp dupa, normal, afara....acum panica : sunt sanse sa ramana insarcinata? dupa calculele noastre e in ultima zi fertila :/

help plz!

9 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care nu esti suficient de versat si experimentat incat sa fii apt sa-ti stapanesti la perfectie ejacularea trebuie sa-ti impui interdictia de a intretine acte sexuale neprotejate in cazul in care nu doresti sa devii parinte sau iubita/sotia sa nu suporte trauma unui avort. Doar o persoana care are capacitatea sa-si coordoneze si controleze perfect ejacularea, incat aceasta sa se produca numai in momentul dorit de el poate risca "controlat" insa numai cu acordul femeii sa practice sexul neprotejat. Este suficienta chiar si o cantitate infima de sperma sa patrunda in vagin in perioada fertila pentru ca probabilitatea formarii unei sarcini sa devina posibila. Este suficienta o foarte mica dereglare hormonala (ceea ce se produce destul de frecvent in adolescenta) pentru ca data ovulatiei sa sufere o schimbare de cateva zile (2-3-4) in plus sau minus fata de data normala chiar si in cazul ciclurilor menstruale considerate ca fiind regulate/stabilizate. Intro astfel de situati ca cea descrisa in intrebare probabilitatea este destul de mare deoarece tu nu esti sigur/convins ca nu ti-a scapat vreun strop, si nu poti fi sigur/convins ca ovulatia s-a produs sau nu fix la data calculata. Deci exista posibilitatea aparitiei unei sarcini insa nimeni nu ar fi in stare sa precizeze in ce procentaj. Depinde de hazard.

| NewTerminator explică (pentru corbulalbrosu):

De controlat ma controlez bine, nu am probleme, si am zis, am terminat mult mai tarziu...cred ca 10 minute, si "iesisem" de mult. faza e ca nu stiu daca a fost sperma sau lichid preejeculator. si mai e si faptul ca nu am intrt foarte mult...ca ma blocam(doar nu atingeam uterul pnm), si nu stiu dc

| sofisis a răspuns (pentru NewTerminator):

Da, exista sanse normal. Mai ales ca ai si simtit cand ai scapat sperma in ea.
Zilele fertile la femei se pot calcula NUMAI daca in ultimele 6-8 luni menstruatia i-a venit in aceeasi zi, fara nici o zi de abatere in plus sau in minus. E cazul prietenei tale? Daca nu, nu poti calcula zile fertile.
De asemenea, la dezvirginare, la femei poate avea loc ovulatie spontana...deci toate calculele se arunca pe fereastra din start.

| Oana92 a răspuns:

Da, exista sanse de sarcina. Felicitari, ati inceput cu stangul...

| alexandrualind a răspuns:

Sunt sanse sa ramana insarcinata, sigur!

| chioscuta a răspuns:

Ai simtit tu asa din cauza erectiei puternice, nu cred ca iti dadusei drumu, sau mai poate fi si ejacularea spontana, care e destul de probabil sa se fi intamplat.

| NewTerminator explică:

Mai oameni buni... ejaculare nu a fost, ca dupa ejaculare...imi moare. eu am mai dus mult timp cu prezervativu+ un oral, si dupa asta am avut ejacularea/orgasmul

| andrey020 a răspuns:

Cred ca nu sunt sanse. Eu cu prietena mea permanent facem ceva timp fara prezervativ, apoi il punem, si totul e bine.

| Broascadeoțel a răspuns:

Acelasi lucru mi se intampla si mie cu prietenul meu, doar ca el a zis ca penisul lui era la 30 de cm fata de vaginul meu si am vazut cand a spermat pe cearceaf, nici eu nu mai stiu ce sa cred. Deci sfatul meu pentru tine ar. fi ca prietena ta sa isi. faca un test de sarcina si sa vedeti ce rezultat iese, bafta