| anim a întrebat:

Sall, asi avea nevoie de niste pareri sincere si care sper sa ma ajute.Toata chestia sta in felu urmator:am o relatie de 2 ani in care am trecut prin destul de multe amandoi si am gresit destul de mult amandoi, de 2 luni am fost despartiti 2 zile dar ne-am impacat...in mare ne certam din porcarrii care nu isi aveau locu.La inceput nu erau aceste minicerturi, sa zic in primul an de relatie dar dupa aceea parca ceva a intervenit, parca nu ne mai potriveam impreuna. Dupa despartirea aceea de 2 zile, ea era alta persoana pur si simplu, toate bune i-am acceptat orice a facut rau si am facut cat am putut sa fie multumita si sa fie bine. m-am injosit de mii de ori doar ca sa fie bine.Ieri surpriza, ii era rau de dimineata.cand ne-am vazut era schimbata total.banuiam ca ii din cauza starii pe care o are si am inteles-o, cand am vorbit seara la telefon ea imi spune ca nu mai poate.ca vrea sa fie singura toata viata, ca nu mai vrea o relatie, ca nu se mai simte confortabila in relatia asta si ca nu doreste sa ma tot raneasca si sa ma chinuie. Dupa ceva insistente din partea mea a spus ca vrea doar o perioada in care sa fie singura si dupa aia o reluam de la capat, in aceasta perioada noi sa ne auzim la telefon saptamanal.Mentionez ca nu exista posibilitatea sa aiba pe alticineva sau chestii de genu asta.Intr-un fel mi frica sa o las cat vrea ea fara sa insist ca sa 'uite' de mine.Scuzati de 'eseu', sper ca o sa intelegeti.Cat mai multe sfaturi va rog! Nu am idee ce sa fac. Exclus sa-mi caut alta.Va multumesc! Era sa uit, eu am 20 de ani iar ea 17ani.Aseara avea la status ceva de genu 'libertate'

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu insista.
Daca ti-a cerut o perioada in care sa fie singura,sa i-o oferi,respecta-i dorinta.
Ceva a obosit-o,ceva a intristat-o si prezenta ta nu face decat sa o tulbure si mai mult.
Ai doar rabdare, timpul va trece.
Si spera, spera mult!
Succes!

3 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Tu 20 ani, ea 17,
tu- "M-am injosit de mii de ori", rau pentru tine,- ea, i se fâlfaie
tu- "i-am acceptat tot ce a facut rau", rau ai facut- ei, i se fâlfaie
tu- "Mi frica sa o las cat vrea ea fara sa insist ca sa uite de mine", ea- i se fâlfaie, asta si vrea sa scape de tine. Mai bine aveai tu 17 ani si te mai intelegeam. Ce sfaturi ziceai ca vrei?

| Dr3yga20 a răspuns:

Cred ca solutia ideala ar fi sa-i lasi timp, probabil are niste probleme serioase.Cu statusul "libertate" da un pic de inteles ca a vrut ca despartirea sa aiba loc si ca toate fetele sau baietii mai rar spun ca dupa ce se despart "vai ce bine e fara prieten, desi le pasa foarte mult. Ce pot sa-ti mai spun 90% sigur este ca nu are alt prieten si probabil nu are degand sa-si faca unul prea curand.Gandestete ce a afectat relatia dintre voi doi si poate iti dai seama singur. Oricum ea avand 17 ani fiind in liceu este si usor influentata de colegele ei care probabil multe din ele au tot umblat din iubiti in iubiti si simte ca nu face parte intregului.Lasa-i timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca o fata cere o pauza, in majoritatea cazurilor nu vrea o despartire ci doar o pauza.
Sau poate o pauza sa incerce alceva.
Las'o in pace, sa se gandeasca.
Sts mi se pare stupid, dar adevarat, eu cand ies dintr'o relatie ma simt mai libera, pot sa fac ce vreau. Dar asta nu inseamna ca nu ud pernele toamnea [ dar bineinteles nu las asta sa se vada ], si daca chiar am tinut la acel tip, tin " doliu " o perioada si nu ma bag intr'o alta relatie.