| username23 a întrebat:

Sall TPU, am jumate de an de cind am inceput viata sexuala. Primele luni era horror de dureros, pe urma nu ma doare chiar asa de tare, dar oricum durere este in partea de jos a abdomenului. Simt ca parca o sa fac pe mine. E posibil ca cu timpul sa treaca si ca e doar din cauza ca am inceput la 14 ani? P. S. nu simt uneori nici o placere. Dau funda pe cel mai explicit raspuns

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este datorita faptului ca ti-ai inceput viata sexuala prea devreme. Organismul tau nu era pregatit si a interceptat totul ca pe un viol. Sunt convinsa ca ai rani pe colul uterin. Ar trebui sa te vada urgent un ginecolog pentru a preveni evolutia spre cancer. Nu ai cum sa simti placere la 14 ani si ma indoiesc ca o sa simti prea curand. N-o sa treaca de la sine, cu tratament o sa treaca temporar, apoi vor aparea alte leziuni si tot asa. La varsta la care ar fi cazul sa simti si placere sexuala, vei avea deja prea multe leziuni si probleme ca asta sa mai conteze, din pacate.

| Ирина19 a răspuns:

Poate fi si din cauza ca ti-ai inceput viata sexuala la doar 14 ani, poate ca organismul tau nu era dezvoltat complet si poate ca au aparut ceva dereglari, cel mai bine ar fi sa consulti medicul, ar putea fi ceva grav

| haiZI a răspuns:

Fa-ti un control medical neaparat sa nu ai probleme mai tarziu, mai grave. Durere ar trebui sa simtii doar in primele acte sexuale dupa care aceasta ar trebui sa fie inlocuita de placere.Si da e si din cauza ca ti-ai inceput viata sexuala la o varsta frageda cand corpul tau abia incepe sa se dezvolte. Iar daca simti ca o sa faci pe tine asta e de la prostata.Cum ziceam du-te la medic si vezi care-i problema.

| alessia5158 a răspuns:

Nu stiu daca o sa reusesc sa te conving dar, incerc! -- mergi la un cabinet de ginecologie( de preferinta particular )caci problema se datoreste tocmai inceperii premature a vietii sexuale. Ceva rau s-a intamplat (probabil o fisurare a perineului, banuiesc doar! ). Da dovada macar acum, intr-al saptelea ceas de maturitate, si du-te la medic caci, neglijate, problemele de acum pot deveni invalidante in viitor!

| InoKo a răspuns:

Cind incepi asa devreme e si de asteptat sa ai asa durere.Nu e insa asa mare treaba.Si nu te giindi ca e ceva strasnic. E ceva normal. Un lucru rau ai facut, ca tiai inceput viata sexuala asa devreme. Abdomenul, vulva, muschii vaginali, uterul si in general tot ce are legatura cu organul sexual feminin nu einca bine dezvoltat la virsta asta. o sa mai ai asa dureri mult timp, si dereglarile menstruale tot de la asta sunt.Au fost fortati prea devreme muschii vaginali.Vezi tu, unele fete reactioneaza mai usor, deci nu au asa mari dureri si consecinte, altele insa invers.Depinde in ce stadiu a ajuns dezvoltarea sexuala. Unele fete se dezvolta mai repede altele mai greu dar durerea oricum este, numai ca in masuri diferite.Vezi,esti una din alea care accepta mai greu asa schimbari. Dar nai de ce sa-ti faci griji.Insa daca observi si alte simptome, ca de exemplu dureri pe valve, umflaturi, intepaturi si usturaturi, apeleaza la un ginecolog.Bafta.

| love4u_2128 a răspuns:

Este posibil sa ai o infectie.mergi cat mai repede la un medic

| Issa_8382 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa consulti un ginecolog. cunosc si eu cazuri asemanatoare tie si de cele mai multe ori problema era ori o infectie a ta, sau pe care ai luat-o de la el, ori o boala cu transmitere sexuala. Consulta un ginecolog urgent!