| Danysan a întrebat:

Sall-TPU.-Crede-ti ca este posibil ca Dragostea sa nu apara la prima intalnire, nici la a doua ci la jumatatea relatiei? Vreau sa citez o poveste si va puteti da cu parerea.

Viata -Oare ce e viata? Pentru unii o experienta unica, pentru altii o experienta dramatica. Unii lupta pentru ea altii o lasa inca din primele clipe. Daca ajungi sa descoperi ce e cu adevarat viata s-ar putea sa iti placa.Viata are si clipe frumoase dar si clipe urate -Din punctu meu de vedere sentimentu suprem sau mai bine zis cel mai placut moment este cand ajungi sa iubesti...ahh iubirea te inalta dar si da cu tine de pamant. Poti traii clipe minunate alaturi de persoana iubita dar poti sa fi ranit si sa treci prin momente teribile.Dar daca nu am iubii de ce oare am mai traii.Ma numesc Keith si m-am nascut intro luna de Mai, luna florilor as putea spune un aspect pe care l-am tratat cu indiferenta si nepasare in urma cu mult timp.Ma consider o fata Frumoasa, cred ca eram printr-e cele mai frumoase din liceu. Orice baiat puteam sa il am la ce ora voiam si cand aveam eu chef.Am castigat o serie de concursuri de miss si eram extrema de renumita.Mandria asta mi s-a urcat la cap si dintr-o persoana draguta am devenit o scorpie, o tupeista, o nesimtita -pot spune chiar fara scrupule.Credeam ca tot mi se cuvine si ceilalti sunt niste nimicuri in fata mea.Dar nu asta e important ci alt lucru vreau sa scot la iveala din poveste asta.Era balu de absovire -Stiam ca sunt in ochii la multi baieti, tipi draguti si cu stare -dar nu am intresa.Eu voiam sa gasesc un print, un Fat- Frumos.In liceul la care eu invatam era si un tip timid il cunosteam doar din vedere si de abia daca am schimbat vreo doua vorbe in toti anii de liceeu. Cert este ca tipu ma palcea pe ascuns dar nu avea tupeu sa imi zica.Era prea timid, urat pentru mine laughing si nu avea pic de simt al umorului.In seara balului a venit la mine si din vb in vb si-a facut curaj si m-a intreabt daca vreau sa dansez cu el.-Reactia mea ei bine a fost una foarte urata,o reactie pe care o sa o regret toata viata. Aveam o bautura in mana si de fata cu toata lumea i-am turanto in cap,strigand-ui cum indrazneste un urat si ciudat ca el sa ma invite pe mine la dans,, Nu te uiti la tine cum arati -naspetule laughing. Tipu s-a retras in multime si a disparut fara al mai vedea in acea seara.A venit vacanta, toata lumea se distra iar parintii mei inca nu stabilisera unde o sa ne petrecem vacanta de vara.Pana una alta mai ieseam in oras, mai vzitam locuri -Ador parcurile si florile mai ales -ma fascinau.In fiecare dimineata aveam obiceiu sa cobor peste strada si sa cumpar un buchet de flori nou pe care sa il pun in vaza pentru a avea un miros placut si natural intreaga zi in casa.Pana intr-o zi, zi care mi-a schimbat viata, conceptile despre oameni si m-a facut sa nu mai judec dupa aparente. Aparentele inseala si sunt cele mai parsive momente ale vietii-veti vedea de ce.Coborand cum imi era obiceiul sa iau flori in fiecare dimineata nu am fost atenta la trecere de pietoni, oricum ma grabeam laughing. Stiu doar ca ..greu pot descrie acele clipe, ceva m-a lovit.Am simtit o durere groaznica, de nedescris. Ochii mi s-au facut grei, pleoapele mi s-au inchis si lumea mea cea frumoasa a disaparut.Am stat in coma 3 zile -Parinti rudele si apropiatii m-au vizitat dar nici unul nu a stat langa patul meu cum a facut el.Ei bine da, acel baiat urat si naspet pe care eu il umilisem im public...pot spune ca m-a pazit zi si noapte.Imi aduc aminte ca paseam pe un covor de muschi, foarte placut la atingere in umbra unor stejari falnci.Nu mai vazusm o astfel de padure, oare ce loc era? ce minunat era.In mijlocu padurii era un lac cu un luciu precum cristalu iar in mijlocu lacului o floare superba -nu mai vazusema asa ceva.Mi se parea ca toate misrosurile florilor existente au fost puse pe cate o petala a acestei flori. Curiozitatea era uriasa si ori de cate ori incercam sa ajung la acea floare parca ceva ma tragea inapoi.Parea o eternitate, clipele pareau veacuri si nu intelegeam de ce nu pot ajunge la ea.In momentul in care voiam sa ma dau batuta -covorul superb de muschi si stejarii cei falnici au inceput sa se vestejeasca -frunze maronii mi si mi cadeau peste mine cu un sunet asurzitor si printre ele observam cum falnica floare pierdea incet -incet cate o petala.Vai nu -de ce? Ce se intampla oare? Cand ultima petala a florii a cazut m-am trezit din coma.O incapere alba, multe lucruri ciudate si o fata pe care parca o recunosteam de undeva.Pe masuta de langa patul meu intr-o vaza un imens buchet de trandafiri.Mana imi aluneca greoaie peste marginea patului de abia puteam sa o misc. Vroiam sa ma ridic dar nu puteam. Deodata acel chip care parea necunoscut s-a apropiat de mine -si intr-o clipa am realizat cine era.Era baiatul pe care eu il jignisem enorm si il batjocorisem in fata la tot liceul-dar ce vroia oare?, ce cauta el aici? In clipele acelea m-ai trecut toata viata prin minte -mi-am dat seama cat fusesem de rea si nenorocita si uite cum se purta el cu mine.Am aflat ca timp de trei zile Dimineata si seara acel baiat imi aducea cate un buchet de flori diferit. Abia acum faceam leagatura cu Floarea din padure si mirosul ei similar cu al tuturor florilor de pe pamant.Cred ca intr-o oarecare masura mi-a salvat viata -daca nu as fi luptat sa ajung la acea floare poate cine stie.Realitatea e ca dupa accident am devenit o alta persoana, una mai blanda, calma si inteleagatoare cu cei din jur.Baiatul care m-a fost alaturi in spital a jucat si un rol foarte important in recuperarea mea de dupa. Uneori ma simteam pierduta, nu imi gaseam locul si sufeream grele tulburari de memorie.Plangeam si simteam ca totul numai era ca inainte.Dar el a sta langa mine tot timpu.A fost ajutorul,speranta mea, baiatul care l-am urat -cel pe care il consideram un naspet a devenit prietenul meu, iubitul meu si mai tarziu sotul meu.Am doua fetite minunate si cred ca au mostenit de la mine ce era mai bun. Uneorii mai vin pe la mine prietene care inca isi dau intalniri in oras cu diferiti tipi si aud faze de genu.Sti fata m-a invitat in oras un tip da e cam naspa nu stiu ce sa fac. Sfatul meu pentru ele a fost si va fi urmatorulbig grine ce nu le dati o sansa? E atat de greu sa-i dai o sansa unui baiat fie el si mai uratel.Nu exista o lege ca trebuie sa te indragostesti de aspectu fizic. Uneori aparentele inseala. Uneori un tip naspa poate fi perechea ta.nu ai de unde sa stii asta trebuie doar sa-i dai o sansa.-Ce pare aveti fetelor?

Răspuns Câştigător
| h3r a răspuns:

În primul rând nici nu cred că dragostea apare după câteva întâlniri...

Și acum...ai povestit atât de blând, cald...atât de delicat, ai descris totul perfect, încă am ochii umezi.
Aparențele dau țeapă, categoric! Și multe și mulți se iau după ele...
Tu ai povestit atât de sincer...sau mă rog, cuvintele au fost atât de sincere, și stai și te gândești...e chiar adevărat? Chiar este...
Dragostea n-o planifici, apare când nu te aștepți...
Și îndrăznesc a spune că dragostea adevărata e de la început, atunci când nu judeci aceea persoană, când o accepți și îi ești alături, fără să ai alt scop...
Din păcate mulți judecă, critică, jignește chiar...și se ajunge la durere.
Fiecare ar trebui să ne vedem de treaba noastră, să ne uităm în oglindă și să mulțumim Domnului că suntem în viață, suntem iubiți și acceptați... pentru că mâine ar putea fi mai rău.

Fiecare ar trebui să avem o șansă! Și niciodată să nu spunem „uneori un tip nașpa poate fi perechea ta", nu e nimeni nașpa, e om, la fel ca tine...cel care te poate face fericit și împlinit.

22 răspunsuri:
| Dariusuu a răspuns:

Ai perfectă dreptate, şi nu contează când te îndrăgosteşti contează doar s-o faci.

Să ai grijă de tine.

| Exilee a răspuns:

Spune-mi te rog frumos sursa si zi-mi cine a scris-o sau cum ai localizat aceasta poveste?

| Danysan explică (pentru Exilee):

Prb e ca eu sunt autorul laughing si am avut un vis cu aceasta fata.Am scris aceasta poveste deoarece am vaz multa sa zic asa discriminare la adresa unor baieti (buni)-Majoritatea fetelor din ziua de azi judeca dupa aparente, lucru care m-a scarbit si am decis sa iau atitudine.

| Exilee a răspuns (pentru Danysan):

Felicitari! Intr-adevar m-a impresionat. Aveam eu ceva dubii pe la final thinking
"Majoritatea fetelor din ziua de azi judeca dupa aparente" STai linistita, si noi baietii facem exact la fel...

| Danysan explică (pentru Exilee):

Unii da unii nu-Eu zic ca toti ar merita macar o Sansa laughing

| AnaRadu a răspuns:

Hei. La prima intrebare : Da, dragostea poate aparea la jumatatea relatiei. In legatura cu povestea, imi place, este superba. Felicitari!

| Danysan explică (pentru AnaRadu):

Mrs -Cred ca in seara asta am ceva da nu stiu ce? Povestea am visat-o sa zic asa.Ma gandeam sa fac o leagatura dar nu stiam cum si uite ca am reusit. Vreau imi cer scuze de erorile gramaticale laughing

| OMEGALIN a răspuns:

Nu prea aveam chef sa citesc povestea pentru ca era lunga dar m-am tot "lovit" de intrebarea asta asta-seara,acum ca am citit-o sunt inca uimit, nu stiu ce sa spun, e pur si simplu excelenta povestea
Si in legatura cu intrebarea prima, da, e posibil sa te indragostesti oricand happy

| micutzafinetze a răspuns:

Ce sentimentalist ai devenit rolling on the floor)

| Danysan explică (pentru micutzafinetze):

Eram deja nu poti sa devii ceva ce nu esti peste noapte :-p...

| micutzafinetze a răspuns (pentru Danysan):

Acum ai devenit si filosof laughing

| 69AnonimuS69 a răspuns:

Eu ca baiat iti zic sa-i dai o sansa. Sunt 50% sanse sa te atasezi de el fiindca baietii sunt nebuni cand sunt fetele pe care le plac. Mai rau il ranesti daca nici macar o sansa nu-i dai. Dar daca nu a mers bine nu-l lasa sa te sarute, explica-i ca nu e menit pentru tine! Succes! big grin

| Danysan explică (pentru 69AnonimuS69):

Aici vb de mentalitatea bolnava care s-a implementat in mintea fetelor din ziua de azi!

| ang31989 a răspuns:

Greutatile pe care le intampinam in viata ne maturizeaza, unii mai repede, altii mai tarziu. Facem greseli pe care le regretam, jignim din exces de zel sau poate fara sa ne dam seama, ne credem superiori altora desi cateodata nu avem niciun motiv sa o facem si faptele si vorbele se transforma in energii negative care ne afecteaza mereu. inconstient. Eu personal cred ca te poti indragosti de cineva la jumatatea relatiei (cum ai spus tu) pana la urma frumusetea e trecatoare, stima asta falsa de sine trece si dupa ce treci de o anumita varsta ai nevoie de cineva care sa fie alaturi de tine la bine si la greu si de liniste si implinire sufleteasca (hrana sufletului- iubirea)

| ang31989 a răspuns:

Si inca ceva... e asa de important sa stii sa fi OMwinking

| Danysan explică (pentru ang31989):

Asa e dar e cel mai greu...

| MissLilith a răspuns:

Cred ca important e sa faci ce simti. In rest, fiecare are stadii de dezvoltare si majoritatea nu pot fi sarite.
In cazul tipei din povestea ta crezi ca ar fi fost ok sa se cupleze direct cu tipul acela daca nu simtea nimic pentru el decat dispret inainte de accident?
Intalnirea cu moartea normal ca a maturizat-o.
Dar chiar si asa, nu poti sa ceri unei fete sa nege ca e atrasa de un tip dpdv fizic si sa vrea sa fie cu el exact pentru ca ii ofera instabilitate si placere.
Nu exista bun - pentru ca e un tip orientat spre partea spirituala a vietii.
Nu exista rau pentru ca e un tip care schimba fetele ca pe sosete. Astea sunt doar preconceptii.
Important e sa intelegi ca nu "erosul" asta e cel mai important in viata.Sa intelegi ca indragosteala de care vorbesti in poveste are legatura mai mult cu tine insuti decat cu iubirea adevarata.
Deci nu sunt de acord cu concluzia povestirii care zice sa ii dai o sansa unui tip chiar daca asta inseamna sa-ti calci pe inima. Nu mi se pare ok sa fi cu cineva din alt motiv decat ca asa simti. Sfatul pe care il da ea prietenelor ei e cam aiurea pentru ca sa umblii cu cineva doar pentru ca s-ar putea sa fie "perechea ta" este o prostie.
Merge gandirea asta doar daca esti o disperata care e obsedata sa-si gaseasca perechea de parca scopul ultim in viata este sa-ti gasesti perechea.
In povestea asta e un caz special, cati crezi tu ca au sansa sa supravietuiasca unei intalniri cu moartea si astfel sa poata scapa de toate preconceptiile? Un numar foarte mic de oameni. Majoritatea ajung abia la batranete la intelepciunea ei, abia mai pe la batranete scapa de preconceptii.
Toti vrem sa credem ca baietii urati si buni la suflet(adica cei care nu ne atrag) sunt cei cu care merita sa umblam dar important e ca simtim diferit, de asta nu suntem atrasi de ei, si atunci nu e bine pentru noi insine sa umblam cu ei doar din principiu.
Deci ea nu a gresit prin faptul ca nu a umblat cu el inainte (bine, poate a gresit cand l-a facut de ras in fata tuturor dar si acolo e putin mai complicata situatia).
Prin urmare o fata nu greseste daca umbla cu cine simte si nu cu cine "trebuie".

| MissLilith a răspuns:

Dar nu ti-am raspuns la intrebari...
Deci... Dragostea de care vorbesti o impart in doua: eros - adica chestia asta adolescentina in care mori dupa nu stiu cine ca e iubirea vietii tale – aceasta nu e Dragostea adevarata, e chiar ceea ce se numeste viciu sau patima. Si iubirea adevarata care este o reflectie a propriei desavarsiri ca om si care este intocmai ca porunca Iubirii data de catre Iisus - Sa iubesti in primul rand pe Domnul (si prin el doar, mai apoi) sa-l iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti. Cred ca e foarte important acest ca pe tine insuti ca de putine ori in situatia de eros adolescentin il iubesti ca pe tine insuti, de obicei, il iubesti ca pe Dumnezeu pe tipul respective.Si culmea e ca smecherii astia pe care ii ataca povestea se comporta ca niste dumnezei, se dau atotputernici, superiori.Vin in direct contrast cu naspetii care sunt complexati. Este important sa ai grija ce pui in inima ta in locul acela pentru ca vei suferi pana vei intelege. Problema cu educatia de azi ca unii nu inteleg niciodata.
Sper ca nu am sunat ca o fanatica religioasa, dar asa am ajuns eu sa cred ca e vorba de tine insuti si nu de principiu.

| MissLilith a răspuns:

Tot nu am raspuns la intrebari : deci, concluzie : Dragostea nu apare singura din neant, ea esti tu si tu trebuie sa Iubesti pe toata lumea tot mereu.
2.Nu,nu cred ca trebuie sa dam o sansa tuturor in virtutea unui principiu.

| Danysan explică (pentru MissLilith):

Fiecare face ce vrea normal -Nu poti sa faci ceva care nu iti place dar ideea e ca uneori Aparentele inseala laughing

| MissLilith a răspuns (pentru Danysan):

Nu inteleg conceptul ca aparentele inseala. inselatul asta al aparentelor presupune sa consideri ca ceva e bun si altceva rau, pe cand ce spun eu e ca important e ce faci tu personal, cum esti tu ca om si drumul tau spre desavarsire. Deci caracteristicile celuilalt la care te raportezi cand vorbesti de aparente, nu conteaza, ele nu sunt bune sau rele. Sunt doar caracteristicile celuilalt.

| MissLilith a răspuns (pentru Danysan):

Incerc sa spun ca e gresit sa generalizezi exemplul respectiv. Nu poti pune problema asa. De exemplu, daca, sa zicem ca in loc sa fie tipul asta sa-i aduca flori sa o salveze de la moarte, ar fi fost langa ea chiar la accident un tip super ateltic care umbla cu fetele doar pentru sex dar fiind bine pregatit fizic ar fi salvat-o in ultima secunda si ea s-ar fi indragostit de el si ar fi facut copii ar trebui sa tragem concluzia ca tipii atletici sunt cei mai ok?