| Danysan a întrebat:

Sall-TPU.-Crede-ti ca este posibil ca Dragostea sa nu apara la prima intalnire, nici la a doua ci la jumatatea relatiei? Vreau sa citez o poveste si va puteti da cu parerea.

Viata -Oare ce e viata? Pentru unii o experienta unica, pentru altii o experienta dramatica. Unii lupta pentru ea altii o lasa inca din primele clipe. Daca ajungi sa descoperi ce e cu adevarat viata s-ar putea sa iti placa.Viata are si clipe frumoase dar si clipe urate -Din punctu meu de vedere sentimentu suprem sau mai bine zis cel mai placut moment este cand ajungi sa iubesti...ahh iubirea te inalta dar si da cu tine de pamant. Poti traii clipe minunate alaturi de persoana iubita dar poti sa fi ranit si sa treci prin momente teribile.Dar daca nu am iubii de ce oare am mai traii.Ma numesc Keith si m-am nascut intro luna de Mai, luna florilor as putea spune un aspect pe care l-am tratat cu indiferenta si nepasare in urma cu mult timp.Ma consider o fata Frumoasa, cred ca eram printr-e cele mai frumoase din liceu. Orice baiat puteam sa il am la ce ora voiam si cand aveam eu chef.Am castigat o serie de concursuri de miss si eram extrema de renumita.Mandria asta mi s-a urcat la cap si dintr-o persoana draguta am devenit o scorpie, o tupeista, o nesimtita -pot spune chiar fara scrupule.Credeam ca tot mi se cuvine si ceilalti sunt niste nimicuri in fata mea.Dar nu asta e important ci alt lucru vreau sa scot la iveala din poveste asta.Era balu de absovire -Stiam ca sunt in ochii la multi baieti, tipi draguti si cu stare -dar nu am intresa.Eu voiam sa gasesc un print, un Fat- Frumos.In liceul la care eu invatam era si un tip timid il cunosteam doar din vedere si de abia daca am schimbat vreo doua vorbe in toti anii de liceeu. Cert este ca tipu ma palcea pe ascuns dar nu avea tupeu sa imi zica.Era prea timid, urat pentru mine laughing si nu avea pic de simt al umorului.In seara balului a venit la mine si din vb in vb si-a facut curaj si m-a intreabt daca vreau sa dansez cu el.-Reactia mea ei bine a fost una foarte urata,o reactie pe care o sa o regret toata viata. Aveam o bautura in mana si de fata cu toata lumea i-am turanto in cap, strigand-ui cum indrazneste un urat si ciudat ca el sa ma invite pe mine la dans,, Nu te uiti la tine cum arati -naspetule laughing. Tipu s-a retras in multime si a disparut fara al mai vedea in acea seara.A venit vacanta, toata lumea se distra iar parintii mei inca nu stabilisera unde o sa ne petrecem vacanta de vara.Pana una alta mai ieseam in oras, mai vzitam locuri -Ador parcurile si florile mai ales -ma fascinau.In fiecare dimineata aveam obiceiu sa cobor peste strada si sa cumpar un buchet de flori nou pe care sa il pun in vaza pentru a avea un miros placut si natural intreaga zi in casa.Pana intr-o zi, zi care mi-a schimbat viata, conceptile despre oameni si m-a facut sa nu mai judec dupa aparente. Aparentele inseala si sunt cele mai parsive momente ale vietii-veti vedea de ce.Coborand cum imi era obiceiul sa iau flori in fiecare dimineata nu am fost atenta la trecere de pietoni, oricum ma grabeam laughing. Stiu doar ca ..greu pot descrie acele clipe, ceva m-a lovit.Am simtit o durere groaznica, de nedescris. Ochii mi s-au facut grei, pleoapele mi s-au inchis si lumea mea cea frumoasa a disaparut.Am stat in coma 3 zile -Parinti rudele si apropiatii m-au vizitat dar nici unul nu a stat langa patul meu cum a facut el.Ei bine da, acel baiat urat si naspet pe care eu il umilisem im public...pot spune ca m-a pazit zi si noapte.Imi aduc aminte ca paseam pe un covor de muschi, foarte placut la atingere in umbra unor stejari falnci.Nu mai vazusm o astfel de padure, oare ce loc era? ce minunat era.In mijlocu padurii era un lac cu un luciu precum cristalu iar in mijlocu lacului o floare superba -nu mai vazusema asa ceva.Mi se parea ca toate misrosurile florilor existente au fost puse pe cate o petala a acestei flori. Curiozitatea era uriasa si ori de cate ori incercam sa ajung la acea floare parca ceva ma tragea inapoi.Parea o eternitate, clipele pareau veacuri si nu intelegeam de ce nu pot ajunge la ea.In momentul in care voiam sa ma dau batuta -covorul superb de muschi si stejarii cei falnici au inceput sa se vestejeasca -frunze maronii mi si mi cadeau peste mine cu un sunet asurzitor si printre ele observam cum falnica floare pierdea incet -incet cate o petala.Vai nu -de ce? Ce se intampla oare? Cand ultima petala a florii a cazut m-am trezit din coma.O incapere alba, multe lucruri ciudate si o fata pe care parca o recunosteam de undeva.Pe masuta de langa patul meu intr-o vaza un imens buchet de trandafiri.Mana imi aluneca greoaie peste marginea patului de abia puteam sa o misc. Vroiam sa ma ridic dar nu puteam. Deodata acel chip care parea necunoscut s-a apropiat de mine -si intr-o clipa am realizat cine era.Era baiatul pe care eu il jignisem enorm si il batjocorisem in fata la tot liceul-dar ce vroia oare?, ce cauta el aici? In clipele acelea m-ai trecut toata viata prin minte -mi-am dat seama cat fusesem de rea si nenorocita si uite cum se purta el cu mine.Am aflat ca timp de trei zile Dimineata si seara acel baiat imi aducea cate un buchet de flori diferit. Abia acum faceam leagatura cu Floarea din padure si mirosul ei similar cu al tuturor florilor de pe pamant.Cred ca intr-o oarecare masura mi-a salvat viata -daca nu as fi luptat sa ajung la acea floare poate cine stie.Realitatea e ca dupa accident am devenit o alta persoana, una mai blanda, calma si inteleagatoare cu cei din jur.Baiatul care m-a fost alaturi in spital a jucat si un rol foarte important in recuperarea mea de dupa. Uneori ma simteam pierduta, nu imi gaseam locul si sufeream grele tulburari de memorie.Plangeam si simteam ca totul numai era ca inainte.Dar el a sta langa mine tot timpu.A fost ajutorul, speranta mea, baiatul care l-am urat -cel pe care il consideram un naspet a devenit prietenul meu, iubitul meu si mai tarziu sotul meu.Am doua fetite minunate si cred ca au mostenit de la mine ce era mai bun. Uneorii mai vin pe la mine prietene care inca isi dau intalniri in oras cu diferiti tipi si aud faze de genu.Sti fata m-a invitat in oras un tip da e cam naspa nu stiu ce sa fac. Sfatul meu pentru ele a fost si va fi urmatorulbig grine ce nu le dati o sansa? E atat de greu sa-i dai o sansa unui baiat fie el si mai uratel.Nu exista o lege ca trebuie sa te indragostesti de aspectu fizic. Uneori aparentele inseala. Uneori un tip naspa poate fi perechea ta.nu ai de unde sa stii asta trebuie doar sa-i dai o sansa.-Ce pare aveti fetelor?

Răspuns Câştigător
| varcolaccc a răspuns:

Da frumoasa poveste. Dar sti e doar o poveste rar ai sa vezi ca se v-a intampla asa ceva si in realitate. Mentalitatea din ziua de azi e foarte gresita parerea mea. Majoritatea fetelor cat si a baietilor sunt cu o gândire cam... Ma rog nu jignesc pe nimeni dar asta e realitatea. In ori ce caz eu m-am resemnat in chestia asta cu iubirea, 4ever alone happy. Oricum nu mai are rost sa judec pe nimeni pana la urma fiecare are gandirea lui mai buna sau mai putin buna si chiar nu conteaza, fiecare sa faca ce vrea cu viata lui pana la urma.

| Danysan explică (pentru varcolaccc):

Uneori merita sa risti :-p.Si care e motivu tau amice de ai ajuns la o astfel de concluzie? Vezi ca nu toate fetele sunt la fel.

| varcolaccc a răspuns (pentru Danysan):

Nu-mi pasa daca nu"s toate la fel. Pentru mine sentimentul de iubire nu exista. Probabil o sa imi schimb parerea dar acum sunt slabe șanse. Dar cine stie daca imi pica una cu tronc laughing reapare sentimentul. Dar sti decat sa fiu intr-o relatie de "n" timp si dupa sa sufar mai bine singur. Ma rog nu mai conteaza...

| Danysan explică (pentru varcolaccc):

Eu stateam si ma gandeam uneori...Ma ce pana mea gandesc fetele din ziua de azi-laughing
De gandit gandesc dar nu ceea ce trebuie zic eu :-p

11 răspunsuri:
| Doηηa a răspuns:

Daca apare abia la jumatatea relatie nu cred ca e iubire, e sentimentul de atasare, obisnuinta...
Nu mi se pare "okay".
(Scuza-ma, dar nu am citit povestea.)

| Danysan explică (pentru Doηηa):

Poate da poate nu -Din poveste reiese altceva oricum :-p

| Danysan explică:

Mrs -laughing.Dar sunt baiat. Povestea asta era doar un exemplu pentru unele fete.

| foxsilver a răspuns:

Nu numai ca este posibil, dar mi se pare chiar normal.
A te indragosti la prima vedere inseamna sa dai dovada de superficialitate, iar in cazul asta, norocul are un mare cuvant de spus.
Eu cred ca doar cunoscand un om poti ajunge sa-l iubesti; si daca DORINTA DE CUNOASTERE nu te va parasi, atunci iubirea pentru el te va insoti toata viata.

| AℓℓeAℓℓexa a răspuns:

Caaat de draguut :3. Si acum tata nu mai poate spune ca nu am citit nimic toata vara laughing

| VladGH a răspuns:

Ai ocupat memoria siteului laughing, nu poti fi mai la subiect?

| Mădălllinna a răspuns:

Sigur ca este posibil happy si mult mai profunda este aceasta dragoste, decat una in care nu la prima, la a doua intalnire se spune"te iubesc".