| HelpBoy a întrebat:

Sallut lume prietena mea a plecat pentru cateva luni in belgia. Vorbim in fiecare zi pe net si la telefon ne intelegeam super bine pana ieri.Ne-am certat din cauza lu sorusa mai mica pe care eu nu o suport dar nici ea nu ma suporta. Sora ei a intrat ieri pe ID prietenei mele si mi-a zis niste lucruri urate eu cum nu o suport i-am zis si eu cateva vorbe. Apoi seara cand m-a sunat Maria(prietena mea) m-a intrebat ca de ce m-am luat de sorusa cand colo ea sa luat de mine si a zis ca daca ma mai i-au odata de ea o termina cu mine. Dar nu inteleg si pana acum ma certam cu sorusa si nu ii lua aparaea. De ce ii ia acum? Tot timpu imi zice ca ma iubeste da nu stiu ce sa mai cred! Funda pentru cel mai bun sfat.

Răspuns Câştigător
| 202 a răspuns:

Pai nu mai lua in considerare vorbele lumii pentru ca lumea e rea de ex sora mariei nu te suporta si vrea sa iti faca rau e logic
tu nu. i mai da importanta daca zice ceva fate ca nu auzi ma intelegi iar daca fetita nu te lasa in pace poti sa. i spui mariei tot ce se intampla happy
asa va vedea si ia cine merita atentie!
si ea e mai mica, ar eu iti spun 2 lucruri :
1. nu te pune la mintea ei
2. chiar daca te scoate din sarite gandeste-te la maria si momente frumoase petrecute cu ia gandeste-te ca pentru ia merita sa induri happy

sper ca te.am ajutat happy
SA AI GRIJA DE TINE!

6 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Cere-ţi scuze pentru comportamentul tău şi spune-i că nu se va mai repeta. Cine ştie ce are. Roag-o pe prietena ta să-i spună surori sale să numai intre pe id la ea ca să nu se creeze eventuale neplăceri. Baftă!

| Monica a răspuns:

Gândeşte-te că probabil sorsa a băgat minciuni. Întreab-o.Nu are rost să vă certaţi din cauza unei disperate care nu are altceva mai bun de făcut decât să se i-a de oameni.
Totul are o soluţie. E sora ei.Este normal să ii i-a apărarea.Depinde după cum ţi-am spus de ceea ce a zis şi sora ei.
C-am aşa fac surorile.Se bagă unde nu trebuie xD

| diana_3226 a răspuns:

Incearca sa ii explici prietenei tale adevarul si arata-i arhiva de la messbig grin

| dreapupikdulshe a răspuns:

Pai in primul rand impaca-te cu ea si vorbiti problema ea probabil nu vazut ca sora ei s-a luat de tine! Dar ce este cel mai important impaca-te cu ea si intoarcetiv-va la distractie! Pup sper ca te-am putut ajuta!

| mirzabah a răspuns:

Doua vorbe, trei prostii, cam asa e o zicala.Stii ce spune Domnul ISUS? sa ne iubim dusmanii! Tu, de ce nu poti face asta? De ce romanii trebuie sa se urasca si sa se omoare intre ei la propriu si la figurat, din orice motiv, fie el cat de bizar? presupun ca esti sub 16 ani, deci un copil, asa ca, asculta-mi sfatul, iubeste-o si pe sora prietenei tale, neconditionat, si, in fata iubirii tale, va ceda mania si ua din ea. Spune-i cu toata inima ca o iubesti, in ciuda sicanelor si a urii ei, iar apoi, minuneaza-te cat de mult o va surprinde reactia asta.Nu fii nici timida nici retinuta, spune-i ca nu ai decat sentimente bune pentru ea, asta o va inmuia definitiv.Si,fii sigura, are ce are cu tine fiindca e invidioasa ca nu are si ea pe cineva care sa-i fie asa de apropiata cum esti tu cu sora ei.Principiul e simplu si deosebit de eficient, iubeste-ti prietenii si dusmanii, iar ei te vor iubi si te vor admira mereu, chiar si cei mai aprigi vor ceda.Chestia e verificata de ani buni.Nu te lasa cuprinsa de ura si deznadejde, iar cand simti ca nu mai poti si te lasa nervii, rabdarea si puterile, ai cea mai tare arma din lume la indemana:pune-ti genunchii jos, in camaruta ta si acolo spune-i DOMNULUI ISUS absolut tot ce te apasa, ce te framanta, problemele si off-urile tale. Apoi, roaga-L pe EL sa-ti rezolve necazurile, sa-ti dea tot ce-ti doresti.Vei primi raspuns si rezolvare indata. IUBIREA... a daramat toate barierele si piedicile, asa ca iubeste-ti dusmanii!

| robert_7860 a răspuns:

In primul rand pe sora ei, ca o suporti sau nu trebuie sa o respecti daca o iubesi pe prietena ta, pe urma urmeaza sa discuti cu prietena ta in belgia cat mai mult si ai face bine ca in curand sa pleci dupa ia, dar cu o conditie ea sa fie de acord sa vii la ea.
daca ea nu este de acord nu are rost sa insisti si lasa lururile sa curga de la sine si asteaptate la orice.
daca este de acord te sfatui sa nu stai pe ganduri si sa pleci cat mai repede pentru ca altfel ai so pierzi.
de ce iti spun lucrurile aste. pentru ca eu locuiesc in Italia de 10 ani si am vazut multi romani venind aici cu nevestele lor si s-au despartit nu mai zic de cei ce au venit fra jumatatea lor. un singur lucru se intampla de care nici eu nu credeam dar este adevarat. OCHII NEVAZUTI SE UITA. BANUL ESTE OCHIUL DRACULUI.