| Alejandra4785 a întrebat:

Buna TPU azi prietena mea cea mai buna T. s-a suparat pe mine dintr-un motiv banal.Azi a fost ultimul clopotel pentru sora prietenei mele cele mai bune, care a terminat clasa 12 iar ea mi-a zis daca ii imprumut rochia mea de la banchet surori ei,nu am stat pe ganduri si i-am imprumutat-o,azi de dimineata prietena mea T. m-a rugat sa ii aduc aparatul meu de fotografiat surorii ei pentru a face niste poze cu colegii ei,eu i-am spus ca o sa il aduc insa aparatul nu avea baterie,si ea a spus sa ii dau telefonul meu surorii ei pentru a face niste poze, i l-am dat insa sora prietenei mele T.a spus sa ii las telefonul pana a doua zi sa ai faca niste poze si acasa si mi-l aduce a doua zi insa eu nu am fost de acord si nu i-am zis nimic am stat pana s-a terminat ultimul clopotel si i-am spus prietenei mele T. sa ii zica surori ei sa imi dea telefonul mi l-a dat insa prietena mea T. s-a suparat pe mine ca de ce i-am luat telefonul suori ei.A plecat acasa mi-a zis doar atat "Mersi pentru tot" si mi-a dat telefonul, stiu ca s-a suparat pe mine insa eu nu stiu de ce s-a suparat eu am ajutat-o mereu.Cand nu avea banii sa vina la scoala am imprumutat-o cu bani,alteori nici nu i-am mai cerut bani inapoi,i-am dat din hainele mele.I-am dat cartela de telefon fiindca nu avea cartela in telefon si cate si mai cate si ea se supara pe mine? Eu sincer nu m-am suparat niciodata pe ea, si ea cand nu mai vorbea cu mine, vorbea cu o fata pe care zice ca nu "o suporta"se duce cu e la magazin sta tot timpul cu ea cand nu mai vorbeste cu mine.Deci voi ce spuneti eu sunt vinovata ca nu i-am lasat telefonul surorii ei sa faca poze cu colegii? Parintii mei nici nu stie ca eu i-am imprumutat rochia surorii ei ca altfel m-ar fi certat.

1 răspuns:
| Nicolina95 a răspuns:

Nu esti tu vinovata.Singura ta vina este: esti prea buna cu cine nu trebuie.Ar fii bine sa te debarasezi de asta prieteni, de fapt ei nici nu pot fi numiti prieteni, doar se folosesc de tine si lucrurile materiale pe care le oferi.Tot ei o sa-i para rau ca te-a pierdut, mai ales pe cit ai ajutat si ea ti-a oferit doar,, suparare,, ...Tot ea o sa caute vorba cu tine,pentru-ca tu singura o sa te descurci,pacat de ea care depidea mai mult de tine,nu o sa se prea descurce.Ea stie,ca orce ar fi tu nu o so lasi si o sa-i dea ce vrea.Te sfatuesc cu buna dreptate sa nu mai prietenesti cu ea,o sa-ti fie mai bine ear ea o sa regrete,chiar daca este greu la inceput.
Nu e bine sa-ti minti parinti, intr-un final ei tot afla si se va termina mai urit. Vorbeste cu mama ta si spune-i despre prietena ta, ea o sa-ti dea sfaturi mult mai bune, pentru-ca ea este mai trecuta prin viata decit tine, si mereu sfaturile mamei sunt cele mai bune si mai corectehappy