| Nev3r a întrebat:

Sallut TPU!
Am o problema mare de tot!
Imi place de o fata care e pocaita si nu stiu cum sa va explic.
Eu sunt ortodox, nu mi-ar place sa ma fac pocait, nu discoteca, nu betii, nu distractie, nimic.
Si parintii fetei vrea ca ea sa isi gaseasca un baiat pocait.
Cum sa ii fac pe ei ca sa ma placa (parintii)?!?!

Răspuns Câştigător
| Lawliet14 a răspuns:

Sa renunte ea la religia ei pentru tine, sa treaca la ortodoxism pentru ca ortodoxismul a fost prima. In rest, tu cu betiile tale sigur nu-ti va merge cu orice tip de fata serioasa. Nici una care se mai distreaza si ea nu tolereaza asa specimen la casa omului. Deci, nu te vad avand niciun viitor cu acea fata, decat daca te cumintesti.

| Nev3r explică (pentru Lawliet14):

Nu beau in fiecare zii, beau si eu cand ies cu prieteni la o discoteca la ceva, nu toata ziua, ca nu-s betivan rolling on the floor).

| Lawliet14 a răspuns (pentru Nev3r):

Asa cum ti-a spus si Niki, in cazul ei va trebuie sa alegi. Ea a fost crescuta diferit si se va intrista cand tu iti vei petrece noptile in cluburi. Poate ca eu sunt mai conservator, eu stiu, tu daca vrei poti sa treci la religia ei. Eu sunt eu, tu esti tu, poate din punctul tau de vedere n-ar trebui ca religia sa stea in calea fericirii voastre. Nu stiu... Pentru mine in schimb, asta ar fi cea mai mare problema! Daca ar fi vorba de catolici, nu stiu ce sa zic, poate ca n-as vedea treaba chiar asa. Am avut si eu o astfel de prietena si eu nu treceam la ea desi am si destule rude neoprotestante.

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E misto sa fi pocait, chefurile te nenorocesc sau cautati alta ca tine si probabil o sa faca gafe

| stef87 a răspuns:

Ca sa te placa parintii ei trebuie sa arati ca ai bun simt, raspundere, capul pe umeri, ca tii la fata lor cu adevarat (nu ca la un obiect, ci ca suflet). Problema e ca atunci cand legi o relatie serioasa nu parintii sunt cei care decid, ci tu cu ea, pentru ca voi 2 va trebui sa va suportati unul pe celalalt mai departe.
Daca parintii nu inteleg asta, inseamna ca ori voi chiar faceti o greseala si ei incearca sa va opreasca in ultimul moment, ori nu pot intelege in veci libertatea copilei lor si vor fi necesare niste despartiri fortate de parinti (arh, dar stai, 17 ani? vezi ca in america e inca minora si nu stiu cum o sa faci tu familie acolo, indiferent ca ar fi majora ).
Religia nu trebuie in niciun caz sa fie o piedica! Nu sunt eligibil sa-ti spun ce sa faci cu religia ta, dar sfatul meu e ca "intodeauna caii trebuie sa se potrivesca la trap" (daca nu va acceptati cum sunteti, mai bine renuntati decat sa faceti sacrificii pe care s-ar putea sa le regretati mai tarziu - sa nu mai zicem de distanta)

| RAY a răspuns:

Imbatate cat mai poti pentru tot restul vieti frate fetelor le plac baietii rai ca tine betivani, rai, smecheri, te asigur ca daca se va lua cu un plictisitor nu va tine mult relatia asa ca cu tupeu, nu uita suntem finte emotionale daca va iubiti trece ea de toate cand ai hormonii in cap de toate uiti

| neutrino a răspuns:

Lasa la o parte religia si parintii fetei si pupa-ti fata cat mai mult.

| Mieeez666 a răspuns:

Mama ei de religie si de dumnezei.

| ALGator a răspuns:

In primul rind va trebui sa te convingi ca fata va fi de acord sa duca viata pe care o duci tu. Nu e imposibil. Daca ea te sustine atunci poti sa te faci si "frate cu dracu" o perioada, dupa care sa o lasati mai moale cu religiile.
Ai in perspectiva un potential conflict (cu parintii ei) sau doua, adica si cu ea.
Poti incepe sa tatonezi situatia. Sa apari in casa ei, sa comunici cu ei pe teme neutre omenesti (sint si ei oameni, nu numai credinciosi). Nu trebuie sa bati toba ca nu esti de religia lor, nici ca esti. Cauta sa eviti tema asta.
O sa-ti trebuiasca ceva diplomatie. Dar daca crezi ca fata merita foarte tare, de ce nu? Sa-ti pastrezi intotdeauna si o "iesire de siguranta" pina vei vedea ca lucrurile in mod sigur sint asa cum vrei tu.
Discuta intii cu fata, cu binisorul. Vezi care ar putea fi pozitia ei. Totul depinde de disponibilitatea ei. Nu o pune sa aleaga intre tine si parintii ei (iese ca dracu) ci vezi daca ar fi de acord in principiu cu ce îi propui.
Daca parintii ei au un caracter puternic dominant, atunci esti pe cale sa apuci pe un drum plini de spini si in mod normal nu merita. Ei nu se mai schimba.
Decizia ta va depinde de fata...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa ii faci parintii sa te placa inseamna ca tu chiar o placi. Ei bine. Du-te si tu pe la adunarile lor, fa-te si tu atent acolo. Saluta-i pe parinti, pe fata de care iti place, dar nu da impresia ca esti acolo pentru ea.cel putin la inceput.Da ce religie e?

| Nev3r explică (pentru anonim_4396):

Pocaita, ea e cu credincios-sismul ei, e in america, ea vrea ca sa se marite virgina, mie nu mi-ar conveni sa stau dupa ea eu am 18 ea are 17 sa stau dupa ea 2-3 ani pana ce sa o ard, nu imi place, dar imi place felul ei de a fi, ea n-ar vrea sa renunte la pocaitu ei, nici eu nu vreau sa renunt la ortoxism, daca ma fac pocait, nu discoteca, distractie, ce fac fara ele rolling on the floor)

| gingergirl1 a răspuns:

Mda, nu stiu daca te incurajez, dar si eu sunt " pocaita " si nu m-as imagina sa fiu impreuna cu cineva de o alta religie...Mai ales sa ma casatoresc cu un astfel de baiat. Observ limbajul si gandirea ta si pot sa iti zic ca nu ai cum sa o impresionezi, in special pe parinti.winking

| Kennedy97 a răspuns:

Mi-ai adus aminte de romanul Maitreyi al lui Mircea Eliade. Tot aşa şi acolo...doi tineri se îndrăgostesc unul de celălalt, deşi sunt de religii total diferite, şi părinţii ei nu sunt de acord cu relaţia.
Cât despre o posibilă relaţie...sincer nu. Adică dacă ţie îţi place să ieşi la discotecă, să bei, să te distrezi, nu se poate...Reorientează-te spre una "de a noastră". laughing Sfatul meu, acum, dacă tu simţi ceva mai mult decât o simpatie, adică să o iubeşti, faci ce îţi spune inima. Baftă!

| Nev3r explică:

AndraaPNtty voi ganditi alcumva ce sa zicem, voi aveti 10 creierii, nu 2winking. Daca stau ca voi sau nu ies undeva la un suc la o bere, innebunescwinking.
Asta nu-i viata ce o traiti voiwinking

| NlKl a răspuns:

Trebuie sa alegi...
Ori discoteca, distractie, betii
Ori ea.
Ambele nu merg impreuna.
Cauta un loc linistit si incepe sa vorbesti cu tine insuti; ce iti doresti cu adevarat, ce te atrage mai tare, alege ceea ce te face mai fericit, gandestete...ai sa mai gaseti vreo data o fata atat de potrivita pentru tine.
Sper ca te-am ajutat.

| BabeIAm a răspuns:

Ce religie e fata? Mai exact

| BabeIAm a răspuns:

Din cate am inteles cred ca fata e Martora a lui Iehova, si ca sa stii si martorii lui Iehova se distreaza! Si ei ies la un suc, la petrceri si ei beau. Diferenta e ca ei nu se imbata si nu fumeaza.Cam asta e tot.Dar daca vrei neaparat sa fi impreuna cu fata trebuie sa ajungeti la un numitor comun.

| DariusAngel a răspuns:

Uite... nu ca ar trebui eu sa ma bag acuma, dar sincer sa fiu nu sunt chiar asa cu ii vezi tu pocaitii, adica da nu prea ies ei la chefuri si bar si bautura si tigara dar sunt oameni buni daca apuci sa-i cunosti (sunt ortodox) si am prietenii foarte buni care sunt pocaiti penticostali chiar si ma inteleg foarte bine cu ei, parerea mea este ca daca chiar vrei sa tina fa ceea ce iti spune inima. nu are rost sa-ti irosesti timpul ca sa ii impresionezi parintii, deci nu sunt chiar asa " legati in casa" doar ca ei sunt mai stricti cu chestiile care noi oamenii diferiti de alta religie le facem. sunt si ei oameni nev3r la urma urmei tine si tu minte asta. Nu trebuie sa judeci oamenii pana nu i cunostii cu adevarat nu avem acest dreptwinking