| Marius_Marius_1997_AVLB a întrebat:

acum cateva zile am aflat ca prietena mea este pocaita iar eu sunt ortodox si parintii o forteaza sa se casatoreasca cu unul tot pocait, doar ca ea nu il place si plange ca vrea sa fie cu mine si vice versa, ce sa fac? Sa schimb religia pentru ea? Nu am mai mancat de 2 zile, ma simt rau, nu mai stiu ce sa fac, cine a crezut ca dragostea e cel mai puternic sentiment si cel mai rau in acelasi timp, tot ce mananc imi vine inapoi.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Daca are 18 ani, nu o poate forta nimeni sa se marite cu cine vrea parintii ei. de altfel, Nici daca-i minora nu o pot forta, deoarece la casa casatoriilor este intrebata daca accepta sa se casatoreasca.
Cand implineste 18 ani, mergeti al casa casatoriilor si va casatoriti legal. Nu aveti nevoie de consimtamantul parintilor si nici de religie, la acel moment.
Cu religia rezolvati voi dupa casatoria civila (legala), ca va poate cununa orice preot doriti voi, dar numai dupa incheierea casatoriei legale, ca sa aveti certificatul de casatorie la voi.

14 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Parintii nu o pot obliga la maritis fortat, sa ceara ajutor la autoritati!
Asta e aproape sclavie!

| romeo78 a răspuns:

Eu am trecut prin asta! Și, am renunțat la relație. Problema este că nu specificați ce religie are! Deci, cercetează ce obiceiuri, idei au aceștia, ca să vedeți dacă vă puteți integra în comunitatea lor!
Oricât de puternică ar fi dragostea voastră de trebuie să fiți conștient că dacă deveniți unul de-al lor, viața voastră, ca și cuplu, va fi controlată în totalitate de comunitate, veți fi obligați să faceți doar ce vă spun ei, nu veți mai fi indepenți!
Dacă, ea vă iubește într-adevăr, mai bine să renunțe ea la religia ei și să se boteze în religia noastră, creștin ortodoxă.
Dar, niciodată, dumneavoastră nu vă pocăiți, căci veți regreta!
Ceea ce face ea, acum, este un șantaj sentimental. Spun asta, în deplină cunoștință de cauză.
Acești "pocăiți" sunt comunități închise. Ei știu, că nu pot să se căsătorească prea mult timp între ei, căci, au devenit rude între timp. Și, atunci, fete, băieți din comunitatea lor, sunt trimiși să își caute partener din afară, dar care acceptă să treacă la religia lor, pentru a schimba astfel sângele!
Deci, toată această "mascaradă" ascunde un scop pervers de procreație! Nimic mai mult!
Iartă-mă, dacă am fost prea dur în vorbe, dar, repet, am fost în situația în care vă aflați dumneavoastră acum! Dar, mi s-au deschis ochii la timp, de mai multe persoane care mi-au spus ce v-am scris eu acum!
Pe atunci nu era internet și toate informațiile de acum!
Succes!

| Gofigi a răspuns (pentru romeo78):

Nu ii adevărat nu îți controlează nimeni relația nu îți spune nimeni ce sa faceți ca și cuplu

| Marius_Marius_1997_AVLB explică (pentru Gofigi):

Buna seara, adica spuneti ca nu o sa fim controlati de ei? Adica sa fim liberi sa avem o viata normala?

| Gofigi a răspuns (pentru Marius_Marius_1997_AVLB):

Da

| romeo78 a răspuns (pentru Gofigi):

Vorbești din ce ai auzit sau ai trăit asta! Îți controlează toată viața! Cine spune că nu este așa, ori este ignorant, ori este pocăit!

| Gofigi a răspuns (pentru romeo78):

Vorbești prosti din auzite

| corbulalbrosu a răspuns:

Dati-o-n ''crucea masii de religie'' si vedeti-va de viata voastra asa cum ar face orice alti 2 oameni rationali si pe deplin NORMALI... la cap. big grin Sa aveti parte de fericire si de multa sanatate!

| Goete a răspuns:

Si mie imi vine inapoi tot ce mananc, dar nu pe gura.
Schimba religia sau ia-o de mana si plecati de la parinti, ce mare lucru?

| Marius_Marius_1997_AVLB explică (pentru Goete):

? Chiar m-ai facut sa rad, macar nu mai ma gandesc la ce am scris mai sus

| Goete a răspuns:

Sau poti sa le spui parintilor ei ca pana si Dumnezeul lor - or avea altul? - lasa libera vointa oamenilor si nu ii obliga, atuncinei de ce isi obliga fiica?

| Marius_Marius_1997_AVLB explică:

Ma simt mai bine acum, o sa vedem ce facem in viitor, cum au zis multi oameni mai jos, adica religia departe o iubire?
Cel mai tampit lucru sa iubesti pe cineva si sa nu poti fi cu el din cauza unei religii, va multumesc ca mi-ati adus o speranta.

| Emanuel2001 a răspuns:

Frate te vrea Dumnezeu pocaestete cai bine taci din gura ca astia ortodoxi se închina si se roaga la tablouri pe bune pocaiestete

| ClaudiaClauMB a răspuns:

Daca are 18 ani deja e majora. Pate sa faca ce vrea. O sa fie bine
In cae contrar, daca apar probleme cu acei oameni exista politie. Nimeni nu are dreptul sa oblige pe cineva sa se casatoreasca cu cine nu vrea. Oamenii sunt liberi. Mai ales daca aceasta e majora