| gabriela11aa13333 a întrebat:

Iubitul meu e pocait iar eu nu. Se poate casatoria între o persoana pocaita iar una nu? Nu as vrea sa ma pocaiesc... Plus nu știu ce vor crede parintii lui

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Doamne fereste sa te pocaiesti, eu inteleg credinta unui om dar nu fanatismul, sa te fereasca zeii de pocaiti cu fanatismul lor, manipulare emotionala, nici nu sa te pocaiesti, ramai asa cum esti, bine ar fi daca ati deveni atei https://www.youtube.com/watch?v=GDBV3e9e0rs&ab_channel=Moldova.org

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se poate. La starea civila nu ii pasa nimănui de religie.
Daca într-adevăr te iubește încât să ajungeți la căsătorie și întemeierea unei familii nu ar trebui să pună religia pe primul loc.

Daca pune religia pe primul loc atunci poate nu e cazul sa va căsătoriți având în vedere că o poveste cu spiriduși e mai importantă decât tine.

| minrest a răspuns:

Nu te va lasa sa ai alta religie decat el. Planul e sa te ''pocaiasca''. Pentru pocaiti, religia este totul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru minrest):

Nu, nu religia e totul

| Holiday a răspuns:

Nu exista restrictii privind religia in ce priveste casatoria. Casatoria se face la Primarie, sau la Serviciul de Stare Civila, nu la punctele de lucru ale organizatiilor mistice. Acolo se fac doar niste ritualuri fara absolut nicio relevanta.
Parintii lui vor crede ca o sa arzi in Iad. Dar cui ii pasa, avand in vedere ca e doar o poveste mistica fara nicio noima?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se poate, adică nu la biserica lui. Din câte știu, nici la ortodocsi nu se fac nunti de genul, dar nu sunt sigură.

| Zosima123 a răspuns:

Bună ziua Gabriela! Iubitul tău nu e pocăit, e păcătos ca toți oamenii! Dacă am fi pocăiți, am fi sfinți! N-am mai păcătui niciodată. Eventual vrei să spui ca e ceva neoprotestant baptist sau penticostal care ei din mândrie și-au pus eticheta de "pocăiți" vezi Doamne... Toată viața trebuie să fie într-o permanentă pocăință! Deoarece omul nu păcătuiește odată si gata se "pocăiește", ci păcătuiește zi de zi, ceea ce înseamnă că in fiecare zi avem nevoie de pocăință.

Deci, tu dacă ești ortodoxă nu ai voie să te căsătorești cu unul care este din afara Bisericii. El trebuie să se boteze la noi la Ortodocși. Da am zis bine. Să se boteze, miruiască, spovedească și împărtășească. De abia apoi aveți Binecuvântarea de a va căsători. Dacă nu este de acord, tu nicidecum să nu te gândești să părăsești Biserica Ortodoxă al lui Hristos pentru el! Sunt destui băieți ortodocși care caută fete bune si credincioase cu care să îți întemeieze o familie frumoasă.

Dumnezeu să te ajute.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zosima123):

Sa știi ca Biblia ii numește pe credincioși "sfinți". În plus, apelativul de "pocăiți" nu cred ca și l au atribuit ei, ci cred ca lumea ii numea așa. Și încă ceva: de ce sa nu "părăsească" biserica ortodoxa?

| Zosima123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiți sfinți pentru că și Eu sunt Sfânt - Domnul Hristos.
Atunci lasă păcatul și du-te pe cărarea cea strâmtă! Nu toți care zic Doamne Doamne vor intră in Împărăția lui Dumnezeu!
De ce să nu lase Biserica Ortodoxă?! Pentru că: 1. Biserica Strămoșească a Țării! Mihai Viteazul nu a fost baptist, Ștefan cel mare nu a fost penticostal, Mircea cel bătrân nu a fost andventist sau iehovist,. Ci au fost ortodocşi!

2. Ortodoxia este Dreapta Credință! Avem minuni anuale care demonstrează acest lucru: 1. 6 august la Schimbarea la Față a Domnului, pe muntele Tabor unde este Mănăstire ortodoxă și merg anual pelerini la acel mare praznic împărătesc, se pogoară un nor! Amintind de minunea schimbării la față a Domnului.
2. Sfânta Lumină de Paștile Ortodox când intră Patriarhul Ierusalimului Teofil al 3 la in Sfântul mormânt și iese cu sfânta lumina.
3. Râul Iordan, de boboteaza, își schimbă cursul!
4. Moaștele Sfinților care s-au sfințit până la ultima celulă din corp, până in adâncul sufletului lor. S-au sfințit prin credință, dragoste, si smerenie și curăție, post asceză, etc în numele Domnului nostru Iisus Hristos.
Care astăzi fac minuni prin Harul Duhul sfânt.
Si asa mai departe.

In schimb, protestanții sunt de maxim 500 de ani biserica ortodoxă de 2000! De când s-a înălțat Domnul Hristos la cer!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zosima123):

De fapt, după cum am spus, Biblia ne numește (pe noi, credincioșii) sfinți.
"Pavel, apostol al lui Isus Hristos, prin voia lui Dumnezeu, către SFINȚII care sunt în Efes şi credincioşii în Hristos Isus…Dumnezeu ne-a ales înainte de întemeierea lumii, ca să fim SFINȚI şi fără prihană înaintea Lui, după ce, în dragostea Lui, ne-a rânduit mai dinainte să fim înfiaţi prin Isus Hristos, după buna plăcere a voii Sale" (Efeseni 1:1, 4-5)
"Căci toţi au păcătuit şi sunt lipsiţi de slava lui Dumnezeu. Şi sunt socotiţi NEPRIHĂNIȚI, fără plată, prin harul Său, prin răscumpărarea care este în Hristos Isus. (Romani 3:23-24)."
"De aceea, frați SFINȚI, care aveți parte de chemarea cerească, ațintiți-vă privirile la Apostolul și Marele Preot al mărturisirii noastre, adică Isus" (Evrei 3:1)
Deci, după cum spuneam, Biblia ne numește sfinți, nu păcătoși. Dacă am fi păcătoși, ce speranță am mai putea avea ca vom ajunge în rai? Dacă păcătoșii merg în rai, cine va merge în iad? Ori, toți suntem păcătoși si mergem toți în iad? Exista o diferență între oamenii păcătoși și cei sfinți. E o diferență între a pacatui și a greși. Un păcătos trăiește în păcat, în desfrâu, nu e copilul lui Dumnezeu și nu are păcatele iertate, dar un sfânt are păcatele iertate prin jertfa Mântuitorului, trăiește prin credința în Dumnezeu, Îl slujește pe Dumnezeu și e cu adevărat copilul Lui. Da, nu există om fără păcat, adică om care sa nu păcătuiască deloc, dar când un sfânt face un păcat se roagă sa fie iertat pentru păcatul pe care l a făcut și ii este iertat (și fiindcă nu trăiește în acel păcat, nu se spune ca păcătuiește, ci ca a greșit, e o mare diferență).
Cat despre oamenii "importanți" ai țării care au fost ortodocși... Ăsta e un argument invalid ptc și Pavel ar fi putut spune la fel: "locuiesc printre iudei, sunt iudeu, oamenii importanți de aici sunt iudei, nu ma duc la creștini ptc abia au apărut, nu au vechime în domeniul ăsta". Dacă ar fi gândit și Pavel ca tine, ar mai fi fost el creștin? Adică serios, vechimea unei religii sau faptul ca te naști într o tara majoritar ortodoxă sunt niște argumente invalide ptc nu au sens.
Și faza cu minunile e din nou invalida ptc: 1. Și satana poate face minuni și se poate transforma chiar într un înger de lumină (scrie in Biblie)
2. Și la noi ÎN BISERICĂ sunt multe minuni pe care le face Dumnezeu, spre ex a vindecat felurite boli până la cancer și chiar și medicii se minunau, ca sa nu vorbesc ca TINE despre minuni pe care tu nu le ai văzut și care nu s din biserica ta, ci sunt din lume. Asa as putea face și eu, sa spun ca Dumnezeu la noi a înviat din morți, a vindecat boli pe care nici măcar un medic nu le ar fi putut vindeca, a înmulțit mâncarea exact ca în Biblie, a vorbit oamenilor etc. Deci, după cum spuneam, și acest argument este invalid. Ca să fie ceva valid trebuie sa aibă la bază Biblia.
Si chestia cu moaștele... De unde știi tu că "s au sfințit pana la ultima celula din corp"?

| sadrian46 a răspuns (pentru Zosima123):

. Ortodoxia este Dreapta Credință! Cât de dreaptă? Iar dacă este mai dreaptă ca altele și dacă mai apare un nor la praznic, ce rezolvă asta cu cei doi care se iubesc și vor să fie împreună? Iubirea lor are un miliard de ani vechime, de când a apărut pe lume sexul. Mircea cel Bătrân, Ștefan cel Mare ( și curvar) ce treabă au cu iubirea lor?