| alinacq a întrebat:

Saluatari, TPU! Voi scurta pe cât posibil povestea, astfel încât sa va fie ușor să-mi oferiți un răspuns pentru întrebarea pe care doresc sa o pun.
Mi-am cunoscut iubitul acum destul de mult timp, și în ciuda faptului ca mi se părea ca avem caractere diferite, am decis sa fim împreună. O romanță cu multe certuri, împăcări și nu numai. Ulterior, i-am cunoscut finul, un om extraordinar, isteț, convingător, de care pana acum nu m-am putut plictisi. Avem mult mai multe subiecte de discutie în comun, și este pur și simplu. Fascinant. Eu sunt genul de om rece, distant, iar răbdarea acelui barbat mă face sa rabd când iubitul meu pune presiuni pe mine, deoarece eu n-am fost crescută ca sa fiu "lipicioasa" (lucru despre care am vorbit de nenumărate ori). Întrebarea mea este, credeti ca este cazul sa-i spun partenerului meu ca ii simpatizez finul, iar dacă da, credeți ca relația dintre mine și acesta ar putea prinde vreo direcție datorită tuturor lucrurilor care ne leagă?

Răspuns Câştigător
| YorickRosto a răspuns:

Buna.
In functie de ce simti, daca tu consideri ca finul prietenului tau te face sa te simti mai bine decat partenerul tau actual, merita sa incerci. Relatie dintre voi doi depinde doar de cum o sa va comporati impreuna. Trebuie sa munciti pentru a avea o relatie buna si sa va cunoasteti mai bine unul pe celalalt.
Cat despre actualul tau prieten, ar trebui sa inteleaga ca relatie nu mai merge si ca tu vrei sa te desparti de el.
Succes si la cat mai multe familii nedistruse de triunghiuri amoroase.

10 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Pe scurt, ai gasit un barbat pe care-l placi mai mult decat pe iubitul tau. Nu esti casatorita, nu ai obligatii, deci in mod normal nu vad de ce nu te-ai desparti de un om pe care nu-l mai iubesti, ca sa incerci o relatie cu un om pe care-l doresti mai mult. Problema este ca ei sunt nas si fin, iar daca vei avea o relatie cu finul, va fi apasata de trecutul tau cu nasul. Ce vor face ei? Vor mai putea pastra relatia? Se vor certa? Se vor bate? Nasul va accepta noua ta relatie cu finul, iar pe la intrunirile de familie sa va comporta ca si cum tu nu ai fost vreodata iubita lui? Mi-e greu sa cred ca se va putea.
Deci, poti sa incerci ceva cu finul, dar ei doi se vor certa...grav.

| alinacq explică (pentru wildthing):

Buna, cam asta e rezumatul poveștii. De bătut, cu siguranță, nu, de certat, da. De asta mi-e teama. Sunt conștientă de faptul ca nu vom mai avea întruniri de familie, ca părinții săi nu mă vor mai vedea ca "fiica lor", dar nu merita riscul? Nu știu dacă finul are aceleași sentimente pentru mine, dar nu pot sa nu îmi pun întrebarea: cum ar fi dacă?

| Violleta2022 a răspuns:

1. Este evident ca relatia ta cu iubitul vechi, este pe cale sa se rupa dupa multe reprosuri, certuri si impacari.

2. O relatie cu finul lui nu cred ca-i posibila, pentru ca orice om cu bun simt nu ar accepta sa fie cu fosta iubita a nasului, frateluri sau celui mai bun prieten, ei fiind rude si asa ceva nu se face in familie si nici intre prietenii foarte buni.

Vezi-ti de drum fata draga, daca te-ai plictisit de iubitul cel vechi si cauat-ti unu nou, pentru care sa ai lipici si sentimente calde, de dragoste.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți și asta. Dar. Certurile voastre au o cauză. Cea mai comună cauză est așa. Tu nu te respecți ( stimezi) îndeajuns pe tine, și din cauza asta ajungi să nu îl respecți îndeajuns pe el. De asemenea confunzi omul cu comportamentul lui. Dacă te gândești un pic la asta, poate rezolvi.

| alinacq explică (pentru sadrian46):

Certurile noastre au apărut încă de dinainte de a fi impreuna, cu multe luni înainte de a-l cunoaște pe nas.

| Sofer a răspuns:

Spune-i ca nu mai vrei sa fiți împreună dar înainte de asta vorbește cu acel fin ca vrei sa fi împreună cu el.

| Marius22222222222 a răspuns:

Ideea e sa nu simpatizeze și finul pe alta și să rămâi fără niciunul

| Rux04 a răspuns:

Bună. Te sfătuiesc să-i spui adevărul și să te desparți asta dacă îți dorești o relație cu finul. Eu nu sunt pe principiul umblat cu doi în același timp. Lucrul acesta provoacă suferință.

| alinacq explică (pentru Rux04):

Buna, iti multumesc mult!

| ZianRaisa a răspuns:

Unde există multe certuri care se sondează cu despărțiri și împăcări poate înseamna că este mai mult o dependență nașpix decât iubire...Du-te cu finu' deși moral vorbind cam urât gest să te îndrăgostești fix de finul lui.