| julieta a întrebat:

Salut all.incerc sa fiu mai pe scurt desi nu cred ca voi reusi, sunt implicata intr-o relatie de aproape 5 ani, de 3 ani ne-am logodit.peste 2 ani avem nunta, am fi vrut sa fie la anul dar are nunta si sora lui anul acesta si sa -si mai revina si ai lui din pct de vedere financiar.de cateva zile ne certam foarte mult din nimicuri, si ajungem la discutii foarte aprinse, care ma dor, nimic nu imi mai convine la el, din tot ceea ce face parca face totul pe dos.nu ma mai recunosc nici eu, de multe ori cand vb si ajungem sa ne certam el, pleaca si ma lasa singura pentru a nu ne certa mai rau. dupa revine si ma intreaba daca mi-au trecut nervii, il iubesc foarte mult, nu imi imaginez cum ar fi viata mea fara el, este primul barbat din viata mea, el ma inteles cu adevarat, nici parintii mei nu mi-au oferit increderea si sprinjinul cum a facut el.este si mama si tata pentru mine, diferenta de varsta dintre noi nu este mare(de 1 an). cand il sarut numai simt nimic, ma simt goala si practic ca si cum m-ar obliga cineva sa-l sarut.stiu ca il ranesc si pe el prin comportamentul meu, cand pleaca de la mine izbucnesc in plans pentru ca imi e greu sa stau singura fara el, nu ma mai inteleg nici eu. oare dc ma simt asa? ce pot face sa numai fiu asa, ma ranesc singura si in acelasi timp si pe el?!? oare sa instalat rutina de zi cu zi, in relatia noastra?

Răspuns Câştigător
| aniohetova a răspuns:

Poate se intampla toate astea pentru ca tu ai o perioada mai aiurea, cu totii avem si crede-ma mai ales femeile cand au perioadele astea sunt cu totul si cu totul schimbate, dupa cate relatezi esti foarte schimbata, foarte sensibila si faci niste lucruri, spui niste lucruri de care nu-ti dai seama si mai apoi regreti. Cere-ti iertare! In momentul cand se intampla astfel de certuri, calmeaza-te, gandeste-te unde ai gresit si cere-i iertare prietenului tau. Spune-i ca iti pare rau si roaga-l sa te inteleaga cum a facut-o si pana acum. Spune-i ca esti un pic cam irascibila in perioada asta si nu ai idee de ce, dar tu nu vrei sa te certi cu el pentru ca il iubesti enorm, poate mai mult decat viata si nu vrei sa-l pierzi. Invata-l, roaga-l, spune-i sa te ajute sa treci peste perioada asta. Spune-i sa fie intelegator si tu nu mai isca certuri, nu mai raspunde la orice inconvenient. Mai lasa si tu de la tine, pentru ca daca nimeni nu lasa, intotdeauna vor exista certurile astea. Ell pleaca si te lasa singura pentru ca te iubeste si nu vrea sa va certati si mai rau. Incearca sa vezi de ce esti atat de nervoasa si te aprinzi atat de repede din orice si mai incearca sa treci peste anumite faze, gandeste-te ca o sa te mariti si apoi o sa fiti doar voi, si atunci ce o sa faceti? Nu cred ca vrei sa ai o casnicie plina de certuri inca de la inceput si nu cred ca vrei sa-l pierzi. Invata sa te controlezi si invata sa-ti ceri iertare. El o sa aprecieze asta. Incearca sa nu mai fii negativista si crezi meereu in lucruri pozitive. NUmai tu poti stii daca s-a instalat rutina in relatia voastra, tu o simti si daca e asa, spune-i ca vrei sa faceti alte lucruri noi, sa traiti alte experiente si totul o sa se schimbe. Sper sa reusesti happy

9 răspunsuri:
lolita
| lolita a răspuns:

Daca este primul barabat din viat ta nu stii cum sunt si altii si prin urmare nu poti compara, sau mai binezis nu iti poti da seama daca esti cu adevarat fericita. eu cunosc o fata uin situatia ta dar cu diferenta ca este casatorita si au un copil. acum dupa 5 ani de casnicie s-au inselat unul pe altul. ea zice ca nu se poarta frumos etc, dar acum a vazut altul si altfel e viata, unul care se poarta mai frumos cu ea, care-i face toate poftele etc, vrea sa-si lase sotul dar nu poate. de ce? deoarece s-a obisnuit cu el si ii este frica sa faca vreo prostie. ii este frica sa se vada din nou singura si mai rau ii este frica de gura lumii. tu faci ce crezi cel mai bine dar iti zic sa-ti asculti inima si sa o intrbi daca ai fi dispusa sa-ti petreci cu el tot restul vietii. sa nu te iei dupa lume nu asta conteaza, iti zic ca eu am suferit mult cand m-am despartiti de o anumita persoana deoarece nu ma simteam pe deplin implinita si acum imi dau seama ca am facut cea mai buna alegere din viata mea.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

A intervenit obisnuinta. Luati o pauza.

| anna01 a răspuns:

Rutina... te face sa te porti asa cu el, il iubesti, dar poate nu-l mai doresti.Nu cred ca exist aleacuri in afara de vointa partenerilor sa treaca peste ghimpele asta iminent din relatie, un punct divergent care poate duce la destramarea realtiei daca nu se actioneaza la timp. Daca aveti planuri de casatorie e clar ca vreti sa depasiti criza si ca dragostea va ofera imboldul necesar.Incearca sa te relxezi in prezenta lui, sa fortifici ce ai construit in astia 5 ani.De cateva zile va certati, ai grija sa nu se instaleze o perioada mai mare. Poate fi o pasa proasta, stresul cu privire la planurile de viitor, nelinistea.Nu te acuza si nu dispera din cauza comportamentului, ai grija doar sa nu-l ranesti prin cuvinte pe care le vei regreta si nu-l indeparta de langa inima ta. Fa-l sa te provoace, sa te atraga, incite.Nu stiu, de exemplu, sa te lase pe spate cand te sarute sau gesturi pe care le considerai sexy la el inainte. O ultima solutie recomandata este sa flirtezi cu alti baieti, sa-ti recapeti tonusul emotional(spun asta pentru ca ai spus ca este primul), fa-ti un grup de prietene cu care sa iesi, sa te mai descarci.

| julieta explică:

Ioana, stiu sigur ca nu are pe altcineva pentru ca il cunosc imediat, nu se pricepe sa minta la lucr de genu asta, sau sa se ascunda fata de mine. mi-a spus ca orice as face nu ar renunta la mine, pentru ca stie ca il iubesc si nu pot renunta asa de usor la tot ce am trait am2., ca ceea ce am facut pentru el a insemnat enorm si ca i-am dovedit anumite lucruri(de bine) prin faptele mele.relatii intime am avut ieri, dar m-am simtit exact ca si la parte ca sarutul, nu am simtit nimic, nu a mai fost pasiunea, dorinta care era inainte, nu stiu ...nu ma recunosc

| laraandy a răspuns:

Eram prin trecere si cand ti-am vazut intrebarea m-am oprit pentru a-ti da un sfathappy
o sa trec direct la subiect...cred ca ar fi bine sa vb cu el, spune-i ca nu stii ce se intampla cu tine, nu stii dc te-ai schimbat... spune-i tot ce te apasa si te va intelege dc? pentru ca te iubeste si din nou este momentul sa. tidemonstreze ca te iubeste si ca nu vrea sa te piarda dintr-o prostie care cu vb buna, rabdare, poate fii rezolvata.
Adunate, scrie pe hartie ceea ce te deranjeaza si incearca sale rezolvi pe rand.nu pe toate dintr-o data.
Plecati undeva la munte, amandoi singuri, distrati-va, faceti poze, apoi uitati-va impreuna la ele, si incet incet totul se rezolva.chiar daca nu mai simti nimic in pat. schimbati pozitiile, incercati altceva, jucativa.nu stiu. faceti orice.

| ioana_9061 a răspuns:

Ceva nu mai merge in aceasta relatie.Cand ati facut ultima data dragoste? Poate a intalnit o alta fata care ii ofera ce nu gaseste la tine.Sau probabil este speriat de casatorie.In ultima mea relatie sa instalat rutina de zi cu zi deoarece el era plictisit de aceea relatie.Am stat impreuna timp de 2 ani.In al doilea an s-a indragostit de o fata si a hotarat sa puna punct relatiei noastre cu prietenie.Am inteles ca sunteti impreuna de 5 ani poate chiar sa instalat rutina de zi cu zi in relatia voastra de aceea va tot certati vad la parinti mei cum se cearta din nimicuri.Sa stiti ca un copil nu poate rezolva aceasta problema.Chear mai rau. Poate nu sunteti facuti unul pentru celalalt.Stiu ca te intelege si tu il iubesti enorm dar incerca sa lasi de la tine. Iar daca nu merge cel mai bine ar fi sa pui punct relatiei voastre ca sa nu ajungeti la un divort.Mai sunt barbati frumosi si intelegatori.

| chivas21 a răspuns:

OF! Nu sunt psiholog nici macar nu am fost indragostit vreo data! o sa vorbesc si eu ca intre amici!-Pai ce spui tu acolo, nu prea imi place! Pai el spune ca nu o sa renunte la tine, pentru ca stie ca il iubesti mult? De ce nu iti spune, ca nu renunta la tine pentru ca te iubeste? In primul rand trebuie sa faci ceea ce simti tu, nu ceea ce spunem noi aici! nu am vazut cum v-a evoluat relatia.si nici nu am camere ascunse la voi in casa.sa dau un raspuns corect! Nu prea am inteles multe, nu simti nimic pentru el in adancul sufletului, nici cand te saruta, dar il iubesti si plangi dupa el! Faceti parte din clase sociale diferite? De ce iti este frica? Tu poti tine un barbat langa tine numai daca el vrea! Trebuie sa fiti doi!

| mara_9541 a răspuns:

Im mod sigur si el crede si simte la fel ca tine. S-ar putea ca el sa astepte de la tine ce astepti si tu de la el, cred ca a intervenit orgoliul si incapatanarea din partea amandurora. Daca esti sigura de ceea ce simte pentru tine si motivele de cearta nu apar din partea lui atunci fa-ti ordine in ganduri si lasa de la tine nu mai fi incapatanata ca risti sa il pierzi, nimanui nu-i place asa situatie, si daca zici ca il iubesti...nu e vorba de monotonie cand un cuplu "functioneza"cum trebuie stie cum sa treaca peste monotonie.succes iti doresc.

| adryano05 a răspuns:

Buna.
Cred ca cel mai bun lucru ar fi sa il iei de mana, sa va asezati sa purtati o discutie serioasa si calma, sa va spuneti fiecare, in mod explicit, ce va nemultumeste si sa incercati sa gasiti solutii problemelor si eventual sa incercati sa faceti mai multe compromisuri, amandoi, in aceeasi masura.
Mult succes!