| Sara a întrebat:

Daca vb prea mult cu pers iubita, ma refer mess, skype, telefon, mesaje, adica non-stop, apoi te mai intalnesti in ziua respectiva 5 6 ore. Asta poate duce la certuri inutile? Prea multa comunicare strica? Eu asa cred, nu stiu de ce, dar parca traiesc, simt ca din cauza ca vb prea mult zilnic, ajungem sa ne certam din nimicuri, parca totul ne enrrveaza, ce e de facut. Pauza am facut si degeaba!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intradevar este o cauza care duce la cearta!
Nu vorbiti asa de des! incercati si faceti ca durata unui apel sa fie mai scurta decit ca de obicei! si tot asa limitatile! dar nu prea exagerati!
Vorbiti despre asta cu persoana draga si ajungeti la un numitor comun!
pa!
bafta

8 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, depinde numai de voi cum comunicati si daca cautati motive de cearta, uneori din lipsa de ocupatie sau plictiseala, se ajunge la diferite subiecte si dezbateri, astfel se produc certuri inutile, se poate din cauza ca vb prea mult si va si intalniti si stati mult timp impreuna, e normal sa va mai ciondaniti, dar totusi nu ar trebuie sa persiste aceste certuri ca nu duc la nimic bun, incercati cat de cat sa va gasiti si alte ocupatii, nu sa fiti lipiti unul de altul, oferiti-va mai multa libertate si nu exagerati cu comunicarea.

| Bacemi a răspuns:

Depinde cum vorbiti. Daca vorbiti non stop zilnic nu prea e bine. Eu cu iubita vorbesc zilnic insa cate putin in functie de cum are timp fiecare. Daca ai o iubita nu inseamna ca trebuie sa neglijezi viata ta. Dar nici sa o neglijezi pe ea. Trebuie creat un echilibru. Depinde de caracterul vostru. Eu in fiecare relatie am stiut sa arat iubitei ca o iubesc. Eu cred ca fiecare din voi vrea sa domine si nu e bine. Intr-o relatie trebuie intelegere din partea fiecaruia. Nu e unul sef si altul sluga. Eu am preferat mereu sa vorbesc fata in fata si cat mai putin prin alte mijloace. Asta pentru ca daca nu esti fata in fata cu persoana iubita nu iti dai seama ce simte el, ce vrea sa spuna prin cuvintele care iti sunt adresate. De multe ori intelegi exact invers fata de ce iti spune celalalt. Nu faceti pauza, insa vorbiti mai rar pe net si profitati la maxim de clipele in care sunteti impreuna. Puteti vorbi prin cateva mesaje scurte si sa vorbiti mai multe doar o data pe zi net. Asa atunci cand va veti vedea fata in fata va fi mult mai frumos.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Depinde... cum vă comportaţi când sunteţi împreună? Pe mess, skype, mesaje se pierd foarte multe. Se pierde expresia feţei, se pierde intonaţia, lucru care poate da cu totul alt înţeles la ceea ce ai scris şi se ajunge la certuri inutile. La telefon mai auzi intonaţia şi îţi dai seama de anumite lucruri dacă eşti atent. După părerea mea prea multă comunicare nu strică, iar certurile apar din alte motive. Mie mi se pare complet aiurea să stai tot timpul pe mess, iar dacă e şi prietenul tău să fii tot timpul "conectată" cu el, să vorbiţi tot timpul. Să-ţi explic şi de ce! Se întâmplă ca unul dintre voi să aibă treabă. Şi la un moment dat unul întreabă ceva şi aşteaptă răspuns imediat şi se enervează dacă nu-l primeşte atunci. De asta prefer eu mail-urile. Eu zic să încercaţi să vorbiţi mai mult când sunteţi împreună, iar pe mess şi prin alte mijloace doar când şi dacă e nevoie.

| ÅñdRa a răspuns:

Mai asta depinde de voi, daca chiar va iubiti nu o sa se ajunga.Incercati sa nu va vedeti un timp, si sa vedeti ce bine o sa va fie.Vedeti o data la doua zile pentru ca asa intalnirea va fi mai dulce si relatia va merge mai bine, atunci cand va vedeti dupa vreo doua zile va e dor unu de altul si nu o sa va mai arda sa va certati.Mult noroc:*

| dydy22 a răspuns:

Asa este iti dau dreptate vb mai rar sau poate nu va intelegeti ca nu va potriviti

| 31957319 a răspuns:

Probabil vorbiti zilnic, dar si subiectul conteaza.
Sa poate vorbiti prea des, cand ii el implicat in ceva, atunci il suni, si invers.
Nu trebuie sa va puneti lesa, comunicarea ii buna, chiar elementul principal intr-o relatie. Dar mai este si increderea, sa nu fi cu telefonul dupa el ca s-a dus la o bere sau la o cafa, acorda-i increderea necesara.
Sinceritatea, poti vorbi cu el 24din24, daca il minti sau te minte.
De aceea fiecare lucru ce il faci, trebuie gandit de doua ori inainte de a-l face.
Incearca sa reduci comunicarea prin telefon, si ai sa vezi ca intalniriile dintre voi sunt mai frumoase.
Eu unul asa as face, acum i-a ce ii bine din ce ti-am zis eu, si pune in aplicare.

| turist a răspuns:

Prea multa comunicare nu strica niciodata! Depinde cum si in ce conditii se desfasoara! Gandeste-te cum ar fi stati impreuna atunci tot timpul v-ati certa?
Daca deja aveti asemenea probleme atunci schimbati statutul relatiei...sa zicem in prietenie...

| gaga_5261 a răspuns:

DA. Te-o spun din experienta laughing