| teodorasefatha a întrebat:

Salut, am 12 ani si imi curge sange din pasarica si dupa ce am vazut pe net am scurgere de sange la vagin, va rog ajutati-ma ca nu vreau sa ii spun mamei mele, dau funda

16 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti la ciclu, cumpăra ti tampoane spune i mamei tale ca esti la menstruatie si ea va stii ce sa cumpere a fost si ea de varsta ta.

| Violleta2022 a răspuns:

Este prima menstruatie care ti-a venit si este perfect normal si extrem de important, sa vorbesti cu mama ta!

| Floridori a răspuns:

Nu poate fi decat o gluma, dar daca ar fi o intrebare serioasa, raspunsul ar fi cat se poate de evident pentru oricine: menstruatia.

| teodorasefatha explică (pentru Floridori):

Cei aia

| Adolf8 a răspuns (pentru Floridori):

Este troll! Adică nu știe ce înseamnă menstruație dar știe de sex...

| teodorasefatha explică (pentru Adolf8):

Pai iubitul meu m-a invatat

| Floridori a răspuns (pentru Adolf8):

Sunt de acord cu tine ca e troll, dar oricat de incredibil ar parea, exista si astfel de cazuri.Chiar luna trecuta am cunoscut un caz (nu eu personal, ci sotul): o fata de 13 ani insarcinata in 22 de saptamani, ajunsa la urgente acuzand dureri de burta (are, evident, cateva complicatii in sarcina), iar intrebata cand a avut ultima menstruatie, nu a avut habar sa raspunda si a spus doar ca nu stie sa fi avut asa ceva.Atunci cand i s-a explicat ce era menstruatia, a spus ca a avut sangerari periodice in trecut, dar ca a crezut ca ar fi fost din cauza ca iubitul ei era foarte dotat, sau cel putin asa i-a spus el, ca sangerarile erau din aceasta cauza.
Si dupa aceea, vin unii si spun ca educatia sexuala nu este necesara in scoli.Sigur, ar fi ideal ca parintii sa isi educe copiii in acest sens, dar unde nu se poate din diverse motive, ar fi bine ca macar in cadrul scolii sa obtina informatiile necesare.

| Adolf8 a răspuns:

Vorbește cu mama ta.

| teodorasefatha explică (pentru Adolf8):

Nu vreau ca poate am ceva probleme ca acum 2 luni am facut sex cu iubitul meu si nu vreau sa afle

| Adolf8 a răspuns (pentru teodorasefatha):

La 12 anișori deja ai făcut așa ceva?

| teodorasefatha explică (pentru Adolf8):

Da dar aici vorbim despre sangele care imi iese din pasarica nu ca am facut sex cu iubitul meu te rog spune-mi

| Adolf8 a răspuns (pentru teodorasefatha):

Posibil efectul de la sex.

| teodorasefatha explică (pentru Adolf8):

Ok

| omulserios a răspuns:

Esti pe ciclu fa

| cru27901 a răspuns:

Ceea ce se întâmplă cu tine, este din cauza menstruație, acest efect apare odată cu înaintarea în vârstă, la fete între 12-13 ani, iar cel mai bine, ar fi sa mergi să-i spui mamei tale, ca ți-a venit "ciclul menstrual". Iar la partea cu "am făcut sex cu iubitul meu", nu am sa te judec, pentru ca ești doar o copila. Dar când vei crește și vei avea curajul sa-i spui mamei tale, fa-o fără ezitare. E păcat, deoarece tu ești doar o copila, nu ar fi trebuit sa se întâmple acest act sexual, la această fragedă vârstă, tu ne știind nici ce este acel "sânge ce-ți curte din pasarica". Discuta cu mama ta, pentru ca poate fi ceva legat de actul tău sexual cu iubitul tău, cum ar fi o hemoragie, depinde doar de ceea ce s-a întâmplat pe parcursul actului sexual.

| cru27901 a răspuns (pentru cru27901):

Tind sa ma corectez, dacă tu ai făcut acum 2 luni, dragoste cu iubitul tău, cel mai probabil este menstruație sau schimbări ale organismului după dezvirginare.