| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani (sunt baiat) si m-am masturbat acum vreo 6 luni o data si inca de vreo 10 ori acum 4 luni.Nu m-am mai masturbat de 4 luni. Cred ca am facut un lucru foarte rau si imi este oarecum frica sa le spun parintilor chiar daca sunt foarte intelegatori si nu imi dau niciodata pedepse.
1.Credeti ca ar trebui sa le spun?
2. Este grava masturbarea la varsta mea?

sunt confuz deoarece pe internet scrie ca este benefica corpului dar multi oameni spun sa nu ma las pacalit de aceste lucruri.

3.este grava masturbarea incat sa ma sinucid pentru ca am facut asemea lucru?

4. Daca doar ma gandesc putin la fete mi se scurge putina sperma din penis fara sa vreau. Este normal? Dupa cat timp nu o sa se mai scurga sperma fara sa vreau daca nu ma mai masturbez?

24 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai facut nici un lucru rau, toti adolescentii normali se masturbeaza. In general baietii incep dupa 14 ani, dar probabil tu ai foarte mult timp liber de ai ajuns la astfel de curiozitati la doar 13 ani.
1. nu cred ca ar trebui sa spui nimanui, este intimitatea ta si nu faci nimic rau, anormal sau periculos.
2. masturbarea este benefica atata timp cat face parte din maturizarea sexuala. Trebuie sa inveti prin masturbare sa-ti cunosti corpul si sa te autocontrolezi maxim. Este rau daca devine un obicei sau o dependenta, dar daca o folosesti rar si controlandu-ti ejacularea cat mai mult, este benefica.
3. nu trebuie sa te sinucizi. 99% din oameni au facut-o macar o data, dar unii sunt prea prosti sa recunoasca.
4. este normal la varsta ta. daca nu te masturbezi, o sa se scurga din ce in ce mai multa si mai usor si o sa incepi sa ai ejaculari nocturne (ceea ce nu este anormal).
intamplator eu sunt medic si stiu despre ce vorbesc, dar daca continui sa te informezi despre chestii atat de speciale de pe net, o sa citesti tot felul de aberatii ale unor oameni prosti, needucati sau absurzi si ai sa ajungi sa ai probleme psihologice. Fie citesti, la biblioteca, niste carti scrise de medici, fie te lasi condus de instinct.

| Florinapopica a răspuns:

La 13 ani? Nici nu ti-au iesit bine firele de par pe strugurel si tu vorbesti de masturbare? Pune mana pe carte si invata! Lasa prostiile!

| sabin89 a răspuns:

Nu te lua dupa Draggos, ca spune o prostie mai mare decat el. Eu n-am treaba cu religia, dar iti spun ca e bine sa eviti masturbarea pe cat posibil. Daca spui ca de 4 luni nu te-ai mai masturbat, inseamna ca ai vointa. Ca ai facut ce-ai facut nu e un motiv sa te sinucizi, sau sa-ti faci nu stiu ce probleme de constiinta. Dar pentru viitor, propuneti sa nu mai faci asta sau, daca totusi se intampla, sa se intample cat mai rar posibil. Priveste viata cu optimism si ai incredere in tine.

| raluk27 a răspuns (pentru sabin89):

"propuneti?" What have you done with Sabin?:-|

| sabin89 a răspuns (pentru raluk27):

Thank you, Raluca. Trebuia cumva sa pui si tu o virgula inainte de "Sabin"? confused

| raluk27 a răspuns (pentru sabin89):

Nope, nu credhappy Voiai sa te strig?

| sabin89 a răspuns (pentru raluk27):

Pai vocativele cer virgula, by my opinion.

| raluk27 a răspuns (pentru sabin89):

In my oppinionhappy
Si nu, nu era un vocativ. Daca e sa facem o traducere: Ce-ai facut cu Sabin?happy

| sabin89 a răspuns (pentru raluk27):

"In my opinion", right. Dar cum am scris eu "Thank you, Raluca" - acolo trebuia virgula? E vocativ?

| raluk27 a răspuns (pentru sabin89):

Da, acolo mergehappy Desi cred ca stiai si tu asta

| sabin89 a răspuns (pentru raluk27):

Stiam, dar cealalta propozitie eu as traduce-o asa: "Ce-ai facut cu (chestia asta), Sabin?" Si atunci e tot vocativ. Pentru ca nu poti sa ma intrebi pe mine " Ce ai facut cu Sabin?", adica "ce am facut cu mine insumi".

| raluk27 a răspuns (pentru sabin89):

Intrebare era retorica. Ma gandisem ca a intrat un monstrulet uzurpador in contul tau si a scris "propuneti", iar adevaratul Sabin (care intotdeauna scrie corect), e undeva sechestratlaughing. Da, gluma proasta, stiulaughing

| sabin89 a răspuns (pentru raluk27):

Nu e proasta deloc, chiar mi se pare draguta. Eu nu m-am dus cu gandul. Dar sa lasam astea. Ce zici de subiectul care s-a discutat aici? Si de comentarii?

| raluk27 a răspuns (pentru sabin89):

Pai sa zicem ca nu e ceva atat de rau si capital incat sa merite o sinucidere. Vorba aceea, orice lucru e inofensiv atat timp cat nu e in exces. In cazul de fata, cred ca educatia (religioasa si stricta) din familie isi spune cuvantul. Cand insufli unui copil ideea ca e un lucru rau sa ai dorinte, sa faci sex, si daca ajungi sa faci, sa fie numai in scop de procreere, sentimentul de culpabilitate e atat de mare, incat poate determina suicidul. Repet, s-a intamplat, asta e insa din punctul meu de vedere mai bine te duci cu o fata si gata, decat sa oscilezi la nesfarsit intre vinovatie, placere, abstinenta si altele. Sincera sa fiu asta cu virginitatea si abstinenta la barbati mi se pare putin exagerata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Este un pacat masturbarea, nu vei mai simti nimic alaturi de o persoana in dormitor.
Te pup!

| Violente a răspuns:

Doamne, citesc deasupra că este un păcat, este un mod de a-ți cunoaște propriul corp/organism dacă gandim omenește, dacă suntem fanatici și dereglați mintali poate fi și un păcat.

Masturbarea NU are niciun efect negativ asupra organismului, cu atat mai puțin asupra SEXULUI ÎN DORMITOR!

Fiți oameni, nu tot ce zboară se manancă.

Răspuns utilizator avertizat
| Ankutzaaa a răspuns:

NU, e ceva normal!

| DemonvsAngel a răspuns:

1 Zile daca vrei(in cazul in care as fi in locul tau as tace )
2 Nu prea cred eu stiu unul care o face de la 12(acum are 14 si nu a patit nimic)
3 Allo! Nu ai omorat un om! Sa te omori nu! Cate prostii am facut eu si unele care se mai pastreaza si azi!
4 Eu cred(nu zic ca da) va inceta! Eu sunt Alex. tu?

| 48KRazvan a răspuns:

Eu cred ca este normal la varsta ta, esti la pubertate, varsta cand vrei sa iti cunosti mai bine trupul si ai mai multe curiozitati despre tine.Este perfect normal si in locul tau le-as spune parintilor, crezi ca ei nu au trecut prin asta? Crezi ca ei nu se masturbau? E perfect normal acest lucru, nu te mai ingrijora.Bafta in continuare sper ca te-am ajutat oarecum.

| CEl8oo a răspuns:

Tot normal bai.Cum sa te omori ce esti dus n-are nimic una cu alta aici

| ranonim a răspuns:

Nu le zi nimic alor tai laughing e jenant sa stie parintii lucruri din astea despre tine. nu e nimic grav. e normal laughing ultima parte. nu stiu ce sa zic laughing)

| anOnyMmmmmmm a răspuns:

Prietene!
Inseamna ca esti barbat demn de o fata

| Ina1234 a răspuns:

Esti un pusti ciudat...adica asa-i 13 ani putin casa faci[sex]. Apropo eu is in a 7-a am biologie la scoala vb si tu in termeni biologici, cica"sperma".