| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua!
Am 13 ani si ma masturbez.
Dupa ce fac asta, nu neaparat imediat ma doare stomacul sau ceva de acolo.
De asemenea cand ma gandesc la fete sau visez ca fac sex imi iese sperma.
Este normal?
Cat timp trebuie sa nu ma mai masturbez ca sa nu imi mai iasa sperma cand ma gandesc la fete. (ultima data m-am masturbat acum 2 luni si m-am hotarat sa nu mai fac asta niciodata)
Mai sunt si alte efecte negative ce pot aparea?
Vor disparea acestea si dupa cat timp?
Daca le spun parintilor ca ma masturbez o sa se supere? Credeti ca ar fi bine sa le spun?

17 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cred că este bine să practici un sport de masă, o consiliere psihologică.
Pa, pa.

| lolly a răspuns:

Nu se spune asa ceva la parinti! Simplu, nu te mai gandii la prostii.Gaseste-ti o ocupatie si gata.Nu le spune parintilor!

caramela
| caramela a răspuns:

Mai copile, chiar sexul/masturbarea au devenit sporturi nationale la varste fragede? alta treaba nu aveti decat sa va jucati cu "jucariile" voastre? lasa cuculetul in pace sa creasca si tu ai grija sa fii sanatos si cu lectiile facute la scoala, asta ar trebui sa fie preocuparea ta. daca tu practici acest "sport" acum, ce vei face peste ani? te ve trezi ca mergi pe strada cu cuculetu in mana? generatie zapacita.
O seara buna!

| Azµre a răspuns:

Ai o obsesie, renunță la masturbare nu-ți va aduce niciun folos.

| anonim_4396 explică (pentru Azµre):

Deci daca nu ma mai masturbez cam in cat timp nu o sa mai am erectii?

| Azµre a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu înțelegi de vorbă bună? Ți-am zis că ai o obsesie și tu te ții agățat de ea în continuare.
Renunță nu te mai gândi la erecții și alte tâmpenii. Ai 13 ani n-ai ce face cu puța, nici măcar nu e puță, e vierme! Așa că vezi-ți de școală!

| caramela a răspuns (pentru Azµre):

laughing ce ai face daca ai avea un baiat? si l-ai prinde in fapt?hee hee

| lolly a răspuns (pentru Azµre):

laughing) Vierme

| Azµre a răspuns (pentru caramela):

I-aș tăia o mână

| Oana92 a răspuns (pentru Azµre):

Mai Azure te-ai molipsit si tu de la ingerinfrant? Credeam ca esti mai deschis la minte...:d

| Azµre a răspuns (pentru Oana92):

La 13 ani dă-o încolo de treabă...

| Oana92 a răspuns:

Este normal sa te excite faptul ca te gandesti la fete si sa ejaculezi in timpul noptii. Nu este normal sa te doara ceva dupa. Iar efectele negative apar doar daca exagerezi cu masturbarea.
Parerea mea e ca mai bine ti acest lucru pentru tine si nu le spui nimic parintilor...

| Oana92 a răspuns:

Degeaba te chinui, orice i-ai zice ea pur si simplu nu intelege. A invatat cateva cuvinte noi si le foloseste mereu fara sa priceapa ca e deplasata. Nu ai ce sa ii faci, e redusa, mai mult nu poate!

| DARCEINGEĂL a răspuns:

Vorbeste cu tatal tau happy

| LiviuStefan a răspuns:

Sunt multe de spus.
In primul rand masturbarea e benefica atata timp cat are o masura.
In al doilea rand, atunci cand ejaculezi in somn inseamna ca ai probabil un vis umed. Visele umede sunt polutii nocturne care te ajuta sa te golesti de sperma pentru ca org. tau a produs prea multa. Gandeste-te ca sperma nu poate ramane in permanenta in corpul tau avand in vedere ca org. tau produce o cantitate de sperma pe zi.
In al treilea rand, parintii tai nu cred ca trebuie sa se supere[asta in cazul in care ai parinti neintelegatori].Si eu s-au masturbat probabil in trecut.La fel cum ei fac sex si tu poti face "sex"[doar ca faci cu mana, perna, soseta sau ce faci tu]. Doar ai grija la masura.

| KenVyQ a răspuns:

Sa stii la o varsta ca asta nu trebuie sa te masturbezi, renunta la asta

| raul234 a răspuns:

Nu le spune parintilor tai ca se vor supara, si nu te mai masturba pentru ca vei deveni obsedat.