| yasandreea7 a întrebat:

Salut, am 15 ani și pe data de 19 iulie am avut primul contact sexual cu iubitul meu, ne-am protejat și am avut grijă tot timpul. S-a spălat de fiecare dată când a schimbat prezervativul, care de asemenea nu era spart. Ei bine după prima dată, mi-a venit menstruația (regulat zic eu, adică ultima a fost 26 iunie - 1 iulie, iar atunci 20 - 24 iulie, fără nici o schimbare la culoarea sau fluxul sângelui plus că de fiecare dată varia plus minus câteva zile). Țin să menționez că în astea 3 săptămâni de la ultimul act protejat nu am avut grețuri, scurgeri vaginale, amețeli, pofte, stări de oboseală, epuizare și am mâncat normal, doar că astăzi când am fost la baie am observat pe șervețel când m-am șters puțină secreție rozie spre roșu deschis. Niște sfaturi și aș vrea să știu dacă totul e ok și nu există vreo sarcină. Vă rog, no hate ❤️

Răspuns Câştigător
| AnotherGirl a răspuns:

Hello, draga mea!

Un ciclu menstrual regulat presupune 28-32 de zile, calculând de la prima zi a unei unei menstruații până la prima zi a următoarei menstruații.

Din ce scrii tu, eu înțeleg că ai un ciclu menstrual cam de 25 de zile, deci puțin mai scurt decât în mod normal. E ok, la vârsta ta corpul încă de obișnuiește și e normal să nu respecte un pattern anume. Uneori poate fi mai scurt, alteori mai lung.

Luând în calcul că e posibil să ai un ciclu menstrual de numai 25 de zile, înseamnă că ești deja în ziua 21-22 și urmează să îți vină din nou. Secreția roz, spotting-ul, de care zici tu, cel mai probabil anunță începerea următoarei tale menstruații, mai ales că ești atât de aproape de ea, calendaristic vorbind.

Spotting-ul poate fi semn de sarcină atunci când apare între menstre sau la distanță mare de următoarea menstruație.

Dacă știți că ați avut grijă și v-ați protejat, eu zic că poți sta liniștită în această privință. Când îți începi viața sexuală tinzi să crezi că orice partidă de sex se va termina cu o sarcină și te temi, e firesc. Cu timpul, vei vedea că, folosite corect, metodele contraceptive chiar te protejează și vei fi mai relaxată.

Ai grijă de tine și folosiți în continuare protecție de fiecare dată!

Also, găsești pe YouTube două canale foarte faine de educație sexuală: Sexul vs Barza și MsAnneGreen. Au conținut calitativ și îți va lămuri foarte multe nedumeriri.

| yasandreea7 explică (pentru AnotherGirl):

Mulțumesc mult pentru că ai tratat cu seriozitate acest subiect delicat deoarece în ziua de astăzi lumea bagă în aceeași oală toate cazurile sau au o gândire comunistă ori leagă școala sau spun că e prea de devreme. Ei bine dacă chiar „are legătură", am rezultate bune la învățătură și planuri pentru viitor, iar despre actul sexual ne-am dat amândoi consimțământul și ne-am asumat responsabilitatea, înțelegând că este ceva next level, ce se rezumă la maturitate, iubire, respect, un nou capitol în viața noastră și așa mai departe. Apreciez maxim și mulțumesc încă o dată pentru informare!

| AnotherGirl a răspuns (pentru yasandreea7):

Mă bucur că ți-a fost de folos informația.
Experimentăm la vârste diferite și fiecare face acest pas când se simte pregătit. Singurul lucru care contează cu adevărat este să fie totul cât mai safe. Să-ți începi viața sexuală la 15 ani nu-i o problemă. O problemă este să nu te protejezi, să nu înțelegi cum se formează o sarcină și cum să te ferești de bolile cu transmitere sexuală.

M-am bucurat mult să văd că sunteți amândoi responsabili și că te documentezi. Sunt femei de 30 de ani care nu știu că spotting-ul care te-a îngrijorat pe tine poate fi, într-adevăr, semnul unei sarcini. A fost o surpriză plăcută să văd că la 15 ani ești mai informată decât ele.

Stay safe! Te îmbrățișez!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, nu stiu daca zic drept dar cred ca e o simpla rana de la chiloti sau imi e rusine sa zic poate te-ai zgariat de la hartiuta aia de la baie.
Sper ca te-am ajutat