| Pukii a întrebat:

Hello, am nevoie de niște sfaturi. Luna trecuta am avut stopul in data de 8, și mi-a ținut vreo 7 zile cât mi s-a și curățat -de obicei in a cincea mi se și curată - In calendarul menstrual, îmi arată ca luna asta trebuia sa-mi vina pe data de 4-5. Însă pana astăzi - 10 Septembrie- încă nu mi-a venit. Viața sexuală o am începută de un an, - am 17 ani - nu am făcut sex protejat însă de fiecare data l-am văzut cum s-a eliberat afara! Absolut fiecare data! Ieșea cu, 10 secunde înainte sa se elibereze. Nu am nici un simptom asociat sarcinii : grețuri - amețeli - pofte- balonări am doar când mănânc mai mult sau beau acid - iar digestia mi -e in regula. Ar putea fi o dereglare hormonală? Știu ca la adolescente ciclul menstrual poate avea și 35 de zile, nu neaparat 28, sau poate veni și in ziua 25. Vreun sfat?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Aplicatia folosita calculeaza si afiseaza datele privind : ovulatia, perioada fertila si momentul de pornire a urmatoarei menstruatii IN FUNCTIE numarul de zile introduse ca ar reprezenta lungimea ciclului menstrual. Daca ciclul tau menstrual NU este de tipul REGULAT incat fiecare ciclu sa aiba MEREU acelasi numar de zile sau o abatere acceptabila de +/- 2 zile, in acel caz aplicatia nu are de unde sa stie daca trebuie sa ''ajusteze'' sau nu lungimea calculata a ciclului. Este de presupus ca cel mai probabil in cazul tau ciclul este de tipul NEREGULAT si din acest motiv in aceasta situatie aplicatia respectiva NU poate fi folosirea fiindca datele oferite sunt complet ERONATE, GRESITE deci INUTILE. Ceea ce trebuie sa stii si inca in mod foarte exact, precis si corect este aceea ca in acest moment aparitia si manifestarea simptomelor de sarcina este cu totul IMPOSIBILA, dintr-un motiv extrem de simplu si anume fiindca asa ceva in acest moment NU POATE EXISTA. Simptomele de sarcina reale/adevarate pot sa apara incepand numai din momentul in care apare embrionul uman, proces care se intampla doar dupa momentul in care sarcina atinge varsta de minim 5-6 saptamani. In concluzie pentru a stabili starea si situatia exacta existenta in organismul/uterul tau, o poti afla/determina doar prin efectuarea unui test de sarcina pe baza urinei. Rezultatul obtinut va indica foarte precis daca este vorba de o dereglare a activitatii hormonale si a ciclului menstrual, sau de o sarcina instalata. Multa sanatate!

| Pukii explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc de răspuns!