| DenisBoss92 a întrebat:

Am 15 ani si penisul meu este curbat spre stanga de o vreme. Este curbat de la radacina nu dintr-un anumit punct. Poate fi de la masturbare? Sau este vorba de peyronie. Si cum pot verifica daca e vorba de Peyronie?

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Cauza bolii lui Peyronie nu este cunoscuta. In orice caz nu e produsa de masturbare.

Majoritatea barbatilor au penisul usor curbat, despre boala lui Peyronie este vorba doar daca este foarte puternic curbat, incat nu poti avea relatii sexuale normale.

| Emilian65 a răspuns:

Explica ce este Peyronia. Eu, nu am auzit de o asemenea boala a penisului.

| seth2016 a răspuns:

Nu e de la masturbare.

Din cate am citit e putin probabil la varsta ta, curbura ar trebui sa se accentueze cu timpul si sa ai dureri cand e in stare de erectie.

Ca sa stai linistit mergi la un medic urolog. Din ce am citit exista si tehnici neinvazive de diagnostic.

| Kira5854 a răspuns:

Sunt multe persoane care au penisul curbat fara a avea probleme. Si din cate am inteles e mult mai placut si satisfacator( pentru o femeie) un penis curbat decat unul dreptwinking