| anonim_4396 a întrebat:

Daca penisul unei persoane este usor curbat la stanga, iar pe partea inferioara (pe spate, jos) a penisului este o dunga de o culoare putin mai deschisa decat cea a penisului, inseamna ca acea persoana sufera de boala peyronie? Trebuie tratata, avand in vedere ca nu iti afecteaza sanatatea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| rocket1204 a răspuns:

Buna! Aceasta boala pe care o suspectezi nu are legatura cu faptul ca penisul este curbat si nu este perfect drept. Ar fi penibil sa stam sa luam raportorul sa vedem cate grade la stanga este curbat penisul. Peyronia este o boala a albugineei, o tunica de natura conjunctiva care se inflameaza. Nu are nicio legatura cu dunga mai deschisa a pielii, ci strict cu acea inflamare a tunicii. Multa sanatate!

| aXy99 a răspuns (pentru rocket1204):

Merci frumos pentru raspuns!

| rocket1204 a răspuns (pentru rocket1204):

Cu placere! O primavara insorita si multa sanatate!

4 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Nu te diagnostica singur, trebuie sa te vada un urologist. Ca sa iti faci o idee, poti sa citesti aici:
http://en.wikipedia.org/wiki/Peyronie's_disease
Daca trebuie tratata sau nu depinde de severitate, daca intr-adevar ai conditia asta, poate duce la probleme de erectie si poti avea dureri.

| PanaceuUniversal a răspuns:

Daca penisul nu mai poate sustine o erectie, pierde din marime, apar dureri, schimbari anormale, bruste, ale formei, scurtare... atunci poti vorbi de boala Peyronie!
Daca totusi crezi ca poate fi ceva de genul asta, mergi la medicul de familie!