| AlexandruZoumb99 a întrebat:

Salut, am 16 ani si acum o saptamana aproximativ am intretinut acte sexuale cu fosta mea (recent ne-am despartit). Am folosit prezervativ si am scos-o inainte de ejaculare, dar de 4 zile ii intarzie ciclul. In trecut i-a mai intarziat dar in ultimele 3 luni a venit in aceeasi zi. Credeti ca e pe fond nervos sau sunt sanse sa fi ramas?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ne inceperea menstruatiei la data calculata, cel mai probabil se datoreaza faptului ca ciclul menstrual este de tip neregulat. Chiar si in cazul ciclului menstrual NEREGULAT devine posibil ca uneori cateva cicluri menstruale consecutive sa aiba lungimile identice sau foarte apropiate si astfel sa dea impresia ca ciclul a devenit REGULAT. Fiindca toate actele sexuale intretinute au fost protejate si drept urmare sperma nu a ajuns in vagin, se poate considera ca in asemenea conditii formarea sarcinii devine teoretic 100% imposibila. Si astfel concluzia care rezulta este aceea ca intarzierea menstruatiei se produce din cauze ''normale'', provocate de dereglarea activitatii hormonale. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un act - doua acte, nu "acturi".
Cat priveste o posibila sarcina, poate este insarcinata cu altul, odata ce tu ai folosit prezervativ, fiind imposibil sa ramana insarcinata cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ai purtat prezervativ și nu s-a rupt, nu te stresa!

| Anon31241212 a răspuns:

Daca ai folosit prezervativ si ai scos o inainte, nu exista motiv de ingrijorare. Sunt la unele fete care le intarzie dupa fiecare contact. Asa am eu o prietena. Odata ii intarzia o luna, alta data 3. Multa sanatate!