| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 16 ani si am o "problema" cand incerc sa retrag preputul ca sa descopar capul, se retrage in totalitate( in stare fleasca) si mai putin de jumatate ( in stare erecta). De ce nu pot sa il descopar in totalitate in stare erecta? Am o sensibilitate groaznic de mare cand ii ating capul. Ce pot sa fac sa scada sensibilitatea? Pot sa fac sex in aceste conditii?

Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

In mod normal preputul trebuie sa se retraga de tot in ambele situatii. Asa functioneaza el. De altfel in mod normal atunci cand penisul intra in erectie, preputul ar fi normal sa se retraga in mod automat datorita cresterii in lungime a penisului, pielea extinzandu-se pe tot penisul.

Daca nu se descopera in totalitate in stare erecta si doare cand incerci, ai fimoza, adica pielea preputului nu e suficient de elastica si nu se trage inapoi ceea ce duce la o erectie sau penetrare dureroasa.

Ai putea sa incerci decalotari succesive sub apa calda, medicii spun ca de cele mai multe ori aceasta metoda duce intr-un interval relativ scurt la elasticizarea preputului, daca nu, din pacate medicul va trebui sa intervina chirurgical.

E posibil ca din cauza asta capul penisului sa se fi iritat sau sa ai vreo infectie, in mod normal capul penisului e atat de sensibil mai la inceputul pubertatii, 11 13 ani insa cu timpul se obisnuieste insa la 16 ani nu e normal sa te doara.

Apropo se spune stare flasca. Nu fleasca si nu fleashca.

3 răspunsuri:
| Danysan a răspuns:

Poti sa faci sex dar viziteaza un medic Urolog pentru ca nu e normal sa ti se retraga atat de mult. Cand o sa faci sex o sa iti dispara de tot.Nu e oki mergi la medic. Oricat ai fi de sensibil nu are a face cu retragerea. Cand esti foarte sensibil ajungi sa Ejaculezi foarte repede dar nu sa ti se retraga.

| Vektor a răspuns:

Daca nu te duci la urolog pentru ca iti e rusine, o sa-ti para ciudat sfatul meu.
cand e in stare flasca (mort) incearca sa-l decalotezi (belesti) zilnic, 1-2-3 ori pe zi sau de fiecare data cand faci pisu si cand e in erectie incearca un ulei de masaj, sa dai cu ulei bine zona glandului (capul maciucii) si sa incerci sa-l decalotezi..deobicei ar merge facut asta cam cand faci una mica.
am avut aceeasi problema ca a ta, chiar mai grava..eu nu reuseam sa-l decalotez deloc, nici macar in stare flasca..usor-usor am reusit.
problema ca te doare cand pui degetul pe el o avem mai toti, dar pasarica e "uleioasa" si nu vei simti nimic naspa happy

| Vektor a răspuns:

Am uitat sa precizez ca cea ce ai tu acum se numeste FIMOZA. poti cauta pe google si ai sa gasesti milioane de raspunsuri.
https://www.google.ro/......ps?/search