| Dudbjfjfbfb a întrebat:

Am 18 ani și sunt gay, de la vârsta de 11 ani ascund acest secret față de familia mea, simt că nu mă pot bucura de viața mea deoarece acest secret mă roade.

Sunt sigur că ai mei nu mă vor înțelege.

Vă rog ajutați-mă cu un sfat.

Dau fundă

Scuze dacă am postat de 2 ori aceași întrebare sunt nou aici.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai fost cumva violat la 11 ani?
Ca la varsta aia nu putea face sex, ca nu aveai cu ce!
Ori tu crezi ca esti gay, doar pentru ca te masturbezi singur?

| corbulalbrosu a răspuns:

Un raspuns mai imbecil sau mai ''cretinoid'' decat cel primit nici ca se putea formula sau imagina. Din nefericire traim si locum intr-o tara in care majoritatea populatiei este lipsita de minima informatie si educatie medicala pe aceasta tema. O tara in care orice orientare sexuala care este diferita de cea majoritara si anume de orientarea heterosexuala, este considerata o boala mai mult decat ''grava'' ori o deviere comportamentala inadmisibila doar din motivul ca orice orientare sexuala diferita de cea heterosexuala contravine preceptelor religioase complet anacronice, retrograde. Daca nu vei reusi sa le explici parintilor in mod/termeni stiintifici si medicali ca d.p.d.v. genetic situatia ta este una absolut normala, va trebui ori sa pleci din aceasta ''minunata tara'' ori sa ramai in tara, dar sa rupi legatura cu ei si sa-ti traiesti viata asa cum o fac zeci poate sute de mii de alti ''nefericiti'' aflati in siotuatia ta. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

De ce e musai să le spui părinților ce orientare sexuală ai?!? Dacă erai hetero, ai fi dat fuga la ei să te lauzi cu asta? Mira-m-aș!
Acceptă-te tu însuți pe tine așa cum ești și împărtășește-ți chestiile intime doar celor care ești sigur că nu te vor judeca pentru ele.
Baftă!

| Frank51 a răspuns:

Ok, sa presupunem ca intrebarea nu este la misto. Ce sfat sincer pot sa iti dau este, sa te duci la unul dintre parinti(cel cu care te intelegi mai bine si discuti mai deschis), si sa ii explici totul, dar de la inceput, slow, nu ii lua tare. Tu iti faci datoria sa le spui adevarul, iar daca ei sunt sau nu de acord este problema lor, pentru ca de azi inainte tu faci ce vrei cu viata ta din moment ce esti major.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-o pocneasca cineva pe Blandiana, please.

| BadAngel3 a răspuns:

Nu trebuie sa le spui parintilor tai daca stii ca ei nu sunt de acord cu asa ceva si ca cel mai probabil o sa iasa urat.
In primul rand, ceea ce este foarte important, este sa te accepti pe tine insuti. Asa cum esti. Imi imaginez ca cel mai probabil iti este greu (nu ai precizat, deci pot doar insinua) dar nu e vina ta. Pentru faptul ca esti gay, nu e vina ta si nu e ceva ce poti controla. La asta sa te gandesti. Nu are de ce sa te roada chestia asta, gandeste-te ca nu esti singurul in aceasta situatiehappy
Mai sunt multe persoane la fel ca tine, cu o orientare sexuala diferita.
Nu e nevoie sa stie toata lumea asta, nu e treaba nimanui cu cine ce iti place tie sa faci. Doar persoanelor carora esti sigur ca te pot accepta poti sa le dezvalui asta si cam atat. Restul nu conteaza.

Bafta

| Windwalk3r a răspuns:

Ai incredere in tine si iubeste te asa cum esti. Atunci ai sa vezi ca si ceilalti te vor iubi. Sunt parintii tai, ar trebui sa inteleaga. Si nu baga in seama lumea rea. Intalnesti mereu si oriunde oameni care te judeca, insa isi fac rau lor, pana la urma. Esti un om ca toti ceilalti si te apreciem si respectam!?

| Cumvreu a răspuns (pentru Windwalk3r):

Ați mulțumesc din tot sufletul
Ai mare dreptate în tot ce ai scris
Eu sunt acela care am pus întrebarea dar nu îmi mai merge acel cont ați dădeam din inimă fundă
Mă bucur că mai sunt persoane cu o gândire ca ata

| KevinAle a răspuns:

Iti inteleg situatia, e greu., foarte greu., daca ai niste parinti care stii sigur ca nu te ar intelege, nu ar trebui sa le zici acum, sfatul meu este, sa iti gasesti cineva cu care sa fi fericit, lumea asta te va judeca oricum, indiferent daca vei fi gay, indiferent ca nu, doar accepta-te asa cum esti tu!