| Levant_Mihai_1969 a întrebat:

Salut.Am 22 de ani şi am devenit obsedat de o fată. Totul a început acum 2 ani când am devenit prieteni,pe atunci eram doar amici, nu voiam o relaţie ci pur şi simplu glumeam unul cu altul..nimic special dar totul s-a schimbat vara asta..nu ştiu ce s-a întâmplat.a devenit o obsesie şi din cauza asta am fost şi depresiv o perioadă. Sunt gelos dacă un băiat vorbeşte cu ea,sunt gelos dacă nu e online pe messenger, mă gândesc că stă cu altcineva..etc etc, ştiu că e total ilogică gândirea mea dar nu pot scăpa de asta..Am încercat să-mi ascund chat-ul la Facebook să nu
o mai văd când e online..la fel şi pe messenger, încerc pe cât posibil să nu văd ceva să-mi aducă aminte de ea.Numai cât îi văd numele pe Facebook sau o poză cu ea am fluturi în stomac şi din vară până acum am început să urăsc senzaţia asta.Crush-ul ăsta pentru ea a devenit un lucru dăunător pentru mine.Nu îi pot spune ce simt fiindcă suntem prieteni buni, nu gen friendzone dar ar fi total aiurea să-i zic după 2 ani că sunt aşa nebun după ea.Nu pot vorbi cu alte fete, nu am ochi pentru alte fete fiindcă mă gândesc numai la ea.Cum aş putea să-mi pierd interesul de ea şi să-mi recapăt viaţa,să redevină doar o prietenă nu un "crush".Şi vă rog fără să-mi ziceţi să-i spun ce simt, eu doar vreau să îmi pierd interesul faţă de ea.

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

O iubesti man, nu exista scapare, asta e iubirea, sfatul meu este sa fi indiferent, rece cu ea, si sa incerci sa o uiti

| Violleta2022 a răspuns:

Eu spun sa fii sincer cu ea si sa-i spui cat de nebun esti dupa ea!
S-ar putea sa ai o supriza minunata din partea ei, care acum, in ajun de sarbatori, te-ar vindeca instantaneu, de depresie!

| HazelEyes77 a răspuns:

Are dreptate Ray e iubire ce simti pentru ea si nu exista un leac minune care sa -ti o stearga din minte si din inima peste noapte. Poti sa te indepartezi de ea de preferat daca ai putea sa pleci undeva macar pentru o perioada, sa ti gasesti un job care sa ti tina minte ocupata in asa fel incat sa nu te mai gandesti non stop la ea. Numai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti am trecut prin asta, primul lucru care trebuie sã il faci este sã accepti gelozia asta, nu o sa gasesti nici o fata care sã stea doar cu tine. In al doilea rand nu trebuie sã iti pese ce gandeste ea despre tine, si sa incerci sa o multumesti in orice mãsurã si nu te mai gândi la ea deloc.
Daca mai vã intalniti incearcã sa o vezi ca pe cea mai neatractivã si curvã fata pe care o cunosti, pe care nu o placi catusi de putin.

| Raducons a răspuns:

Nu esti singurul in situatia asta si eu ma confrunt cu asa ceva, ideal ar fi sa-i spui ce simti daca sunteti prieteni buni poate te accepta, interesul pentru ea nu dispare decat atunci cand isi face un iubit sau se marita, nu e totatal aiurea sa ii spui ce simti chiar si dupa doi ani.

| Levant_Mihai_1969 explică (pentru Raducons):

Ai zis că şi tu te confrunţi cu aşa ceva.dar tu i-ai spus ce simţi?

| Raducons a răspuns (pentru Levant_Mihai_1969):

Nu i-am spus nici eu si am gresit, m-am trezit cu o poza cu ea si cu un barbat pe Facebook chiar de Crăciun, daca vrei sa nu patesti la fel spune-i pana mai poti face ceva.Succes!

| TanteMarianne a răspuns:

Greu...
poate un psiholog? sau incearca pur si simplu sa te dai la alte fete, incearca sa-i dai block sa stergi toate pozele cu ea, scapă de tot ce-ți aduce aminte de ea, etc...
poți si pur si simplu sa-i spui in față ce simti. Poate si ea vrea o relație(sa vezi ce fericit esti atunci). poate daca ii spui atunci ea o sa piarda interesul si chiar o sa scapi de ea.
mult noroc, daca e nevoie apeleaza la un psiholog.

| Levant_Mihai_1969 explică (pentru TanteMarianne):

Mulţumesc pentru răspuns, apreciez mult.

| TanteMarianne a răspuns (pentru Levant_Mihai_1969):

Sper ca nu e ironie

| Levant_Mihai_1969 explică (pentru TanteMarianne):

Nu e nicio ironie, crede-mă.

| Anonim02200 a răspuns:

Stai linistit, esti doar indragostit acum depinde doar de tine daca vrei sa faci " marele pas " si sa incerci sa formati un cuplu... Daca tot zici ca vrei sa uiti de ea iti propun sa iti ocupi tot timpul cu diverse activitati, incearca sa iti petrci timpul liber cu prietenii ( bine acum daca iesi in oras la bere si te gandesti tot la ea nu ai rezolvat nimic straight face ) Bafta!

| Ionescu_Robert_1980 a răspuns:

Man, eu zic sa vb cu ea despre acest lucru, de sentimente nu poti scapa ar fi cel mai bun acest lucru sa vb cu ea