| vyrlays a întrebat:

Salutare.Am 18 ani si am devenit (dependent) obsedat de o fata.
Totul a început din clasele primare, pe atunci eram copil şi eram prieteni simpli, nu voiam o relatie ci pur şi simplu glumeam unul cu altul nimic special. Dar totul s-a schimbat vara asta ..nu stiu ce s-a întâmplat a devenit o obsesie şi din cauza asta am fost şi depresiv o perioadă. Sunt gelos daca un baiat vorbeşte cu ea, sunt gelos dacă nu e online pe messenger, mă gandesc că stă cu altcineva..etc etc, ştiu că e total ilogică gandirea mea dar nu pot scăpa de asta..Am încercat sa-mi ascund chat-ul la Facebook ....sa nu o mai văd cand e online. Incerc pe cât posibil să nu văd ceva sa-mi aducă aminte de ea. Numai cat îi văd numele pe Facebook, (ok) sau o poză cu ea am fluturi în stomac şi din vară pană acum am început sa urăsc senzaţia asta. Crush-ul ăsta pentru ea a devenit un lucru dăunător pentru mine. Nu-i pot spune ce simt fiindcă o cunosc de mică si suntem prieteni buni, nu gen friendzone, dar ar fi total aiurea sa-i zic că de mic copil o privesc şi că sunt aşa nebun după ea. Nu pot vorbi cu alte fete, nu am ochi pentru alte fete fiindcă mă gândesc numai la ea.Cum aş putea să-mi pierd interesul de ea şi sa-mi recapăt viaţa, să redevină doar o prietenă nu un,, crush".Si vă rog fără să-mi ziceţi să-i spun ce simt, eu doar vreau să îmi pierd interesul faţă de ea.

4 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Am trecut si eu prin asta candva laughing
Gandeste-te la e mai rau, in sensul ca poate ea sta sau vorbeste cu alti baieti si la tine nu tine mai mult ca la un frate. Pune-o in ipostaze in care ea ti-ar face rau si ca nu merita efoetul.
Poate nu o prea intereseaza asa de mult persoana ta. Stai tu dula fundul uneia care nu merita? Eu asa ma gandeam astfel incat sa ma fac sa o displac (oarecum).
Pe de alta parte, incepe sa vorbesti si cu alte persoane, alte fete, doar asa... ca prieteni si o sa iti dispara senzatia pe care o ai.
Si oricum, asta ar dura cateva saptamani(2 -3). Dupa timpul o sa faca in asa fel incat sa nu iti mai pese de ea.
Succes

| IoanaRoman09 a răspuns:

Deci e clar ca esti indragostit extrem de tare de tipa.
Pai daca nu vrei, nu o poti uita. Daca tii mortis sa te minti singur ca vrei sa-ti pierzi interesul fata de ea, asta e.
Nu cred ca o vei uita asa usor, nu exista o cale anume, o sa te obisnuiesti cu timpul fara ea.
Incearca si tu ceva cu alta fata...forteaza-te desi nu e bine daca tu te gandesti la tipa aia.
Acum din cauza orgoliului o sa ai de suferit (si eu is o persoana orgolioasa daca te ajuta cu ceva laughing
Mult succes

| andreeabobo a răspuns:

Daca sunteti prieteni de ce nu incercati sa iesiti mai des, sa vezi daca si ea te placa si sa vorbesti cu ea. Sa iti dai seama ea ce crede si cum te vede. Daca nu, asta e!
Nu poti schimba ceea ce simti, dar incearca sa te focusezi pe alte lucruri. Mintea e cel mai mare dusman al nostru, incearca sa iti pacalesti mintea pur si simplu. O sa fie greu, dar axeaza-te pe tine!

| Jart16 a răspuns:

Salut! Nu-mi doresc sa incep cu o descurajare directa, insa e o situatie destul de neplacuta in care nu mi-as dori sa fiu.
Poti incepe prin a te gandi ce anume a declansat aceasta obsesie pentru ea. Adesea, obsesiile fata de alte persoane sunt cauzate de sentimentul propriu de inferioritate, rezultand posesivitate, gelozie.
De asemenea, poti incepe sa socializezi si cu alte fete, nu cred ca n-ar exista macar una sa te atraga si sa iti provoace fluturasi in stomac. Posibil ca in cazul tau sa fie de vina si 'obisnuinta'.
Incearca sa faci activitati productive care te scapa de asa ganduri si necesita concentrare, astfel nu ai timp sa te gandesti. Incearca totusi sa te cunosti pe tine ca sa cunosti situatia. Ce simti cand esti in absenta ei? Dar in prezenta ei? I-as face vreodata rau? O iubesc? Puneti aceste intrebari si cauta raspunsurile, doar tu esti capabil sa iti raspunzi. Numai bine!