| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am aproape 18 ani si de la 10 ani cred, am niste bubite mici pe langa capul penisului si pe piele cand o decalotez, as vrea sa scap de ele pt ca ma deranjeaza ca aspect, in rest nu ma deranjeaza, stie cineva cum pot scapa de ele? Nu am avut contAct sexual deci nu se pune problema! Dau funda ( sa nu ziceti sa ma duc la doctor) multumesc anticipat

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ba să te duci la medic!
Pa, pa.

| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil te referi la asa numitele papule perlate peniene (PPP) care pot sa apara in cazul unor persoane fara nicio explicatie medicala dar nici stiintifica. Acele bubite de culoare albicioasa situate pe coroana glandului in imediata apropiere de santul balanopreputial, reprezinta de fapt un fel de acnee fiindca sunt de fapt niste glande sebacee pline cu sebum si din acest motiv sunt complet inofensive. Papulele perlate peniene sunt complet inofensive si netransmisibile, insa fiecare baiat/barbat ar dori sa scape de ele din cauza aspectului nu tocmai placut, insa din pacate nu exista un tratament adecvat medicamentos decat doar chirurgical sau indepartarea lor mai nou se poate face prin terapie cu laser. Inainte de a te impacienta ar fi cazul sa te informezi corect cu privire la respectiva afectiune. Citeste articolul publucat de d-na Stiuriuc Simona Medic specialist dermatologie-venerologie despre papulele perlate peniene : http://www.romedic.ro/papule-perlate-peniene Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Cred ca ar fi bine sa consulti un medic dermatolog care-ti va spune ce trebuie sa faci ca sa scapi de aceste bubite inofensive.

| NameHarris a răspuns:

Eu totusi te sfatuiesc sa mergi la medic pana nu este prea tarziu!

| KarimIonuț11 a răspuns:

Le mai ai?