| Juspekay a întrebat:

Am avut o prietena foarte buna. Ma intelegeam cu ea de minune, vorbeam orice chestie, ca era minora sau ca era colosala. Vorbea cu mine mai mult de cat vorbea cu iubitii ei, sa zic asa. Dar ea uraste foarte mult minciuna si am mintit-o o data cu ceva si s-a suparat pe mine groaznic. Nu ma mai saluta, nu mai vorbim deloc. Ma gandeam sa ii cumpar ceva, sa ii fac un cadou, ca sa ma ierte dar ea spunea ca nu e materialista, adica nu se supara pentru ca vrea cadouri sau ceva de genul. Ea a mai fost suparata o data pe o fata si nu a mai vorbit cu ea timp de cateva luni, 3 sau 4 dar acum s-au impacat si sunt foarte bune prietene. In schimb a mai avut o prietena si are un an de cand nu a mai vorbit cu ea, nu s-au mai impacat. Cand mi-am cerut eu scuze de la ea si ii tot spuneam ca a 2-a oara nu o sa se mai intample ea a spus ca "ai fost cea mai apropiata persoana si de la tine chiar nu ma asteptam". Ce pot face sa ma impac cu ea? Sau credeti ca o sa ma mai ierte candva? Pe 11 iunie e ziua ei. Ma gandesc sa o las acum in pace si sa ii fac un cadou de ziua ei, ca o mica atentie din partea mea. Ajutati-ma va roog!

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Ar trebui sa vezi un pic problema mai din perspectiva si mai de sus, ca sa zic asa.

Ea ti-a dat acces la sufletul ei. Ti-a spus si ce motive o fac sa se intoarca impotriva oricui. Apoi ti-a dat acces complet.

Tu ai folosit un motiv si ea s-a prins si s-a intors impotriva ta.

Practic ea nu a gresit cu nimic, aplica acelasi principiu de cand se stie, si nu face exceptie pentru nimeni. Acesta este modul ei de a fi.

Chiar daca vii si te scuzi, faci plecaciuni sau alte astea in fata ei, nu vei putea sa ii schimbi comportamentul. Pentru ca ai calcat niste principii de baza ale ei. Practic ai pierdut increderea care ti-a fost acordata si a doua oara nu va mai face asta.

Cam asta este povestea in mare. Acum, romaneste discutand, cum poti sa o rezolvi?

Consider ca singura metoda de a o rezolva ar fi sa ataci prin trei directii:

- prima directie ar fi sa ii explici ca ai dat acea minciuna pentru a o proteja. Ca desi ai gresit, ai mintit pentru a o proteja, pentru ca fara sa stii ai ajuns sa tii prea mult la ea. Si nu ai stiut ce ai facut. Nu poti da timpul inapoi, desi daca ai putea ai face-o si i-ai spune mai simplu adevarul. In fine, ai inteles: bagi ideile astea in ideea protectiei ei si in numele dragostei ascunse pe care i-o porti si a respectului mare.

- a doua directie ar fi sa folosesti o prietena comuna (daca exista) careia sa incepi sa ii torni cat de amarat esti, cum veselia nu mai are haz, ca pana si cand zambesti tu esti trist, dar nu ai ce face. Cat de tare te doare ca ai facut-o sa isi piarda increderea in tine, in fine. Iarasi te-ai prins: sa iti pui paie in cap si sa te caiesti.

- a treia directie ar fi sa incepi sa o suni, sa ii vorbesti ca si cand ea nu ar fi suparata pe tine. Nu uita mereu sa ii aduci intr-un fel sau altul aminte ca tii la ea, ca nu ai vrut si ca, pentru ca ai vrut sa faci o greseala, acum vrei sa o si repari. Si nu pentru ca asa trebuie, ci pentru ca asa simti. etc, etc. Ideea este sa tot "bati" la "usa" ei. Pe principiul ca batand constant, pana la urma ti se va deschide.

Ar mai fi o a patra solutie, dar asta dupa ce le epuizezi pe toate celelalte, sa ii ceri scuze in public.

Faci totul public, de preferabil si cand este ea de fata. Pentru ca astfel va fi influentata si de alte persoane cunoscute, si poate poate va fi ok sa iti mai dea o sansa.

Oricum recunosti ca o placi, ca etc. Intrebi pe altii ce sa faci, sa isi dea si altii cu parerea.

Daca reusesti sa o faci sa afirme cum ca toti au dreptul la a doua sansa... dar tie nu ti se aplica, intrii un pic in analiza cu ea pe treaba asta...

La final, sunt sanse.

Intrebarea este: chiar vrei asta?

3 răspunsuri:
| konon a răspuns:

Sal îi poti duce niste flori si un ursulet daca vreibig grin

| JuliaRo a răspuns:

Un ursulet personalizat pe care sa scrie "Iarta-ma" Uite, cam ca asta:
http://www.cadouripersonale.ro/......381-p.html
sau o pernuta inimioara daca vrei ceva mai mult de la ea... (stii tu). Pernuta eu am luat asa: http://www.cadouripersonale.ro/......381-p.html pentru iubitul meu si a avut ceva succes

| Raul_Ciubotaru_1992 a răspuns:

Trebuie sa ai o discutie serioasa cu ea, in locul tau ii spuneam clar.

Daca te vei hotari sa ma ierti vreodata, te rog sa nu eviti sa imi atragi atentia ca ai facut asta. Imi doresc mai mult ca orice.

Si isi va da ea seama, pe parcurs. si o mica atentie de ziua ei daca poti.

Bafta. Sa nu fii rusinos, cu rusinea mori de foame.