| Crist33na a întrebat:

As dori niste sfaturi in legatura cu ceea ce mi se intampla. Am o prietena buna, cea mai buna prietena, ne cunoastem de multi ani, am impartit banca la scoala, lacrimi, sfaturi etc. Totul a fost bine in prietenia noastra, nu ne-am mintit, nu ne-am "impartit" iubitii NICIODATA, nu ne-am barfit, ne-am ajutat MEREU. Insa de la inceputul acestui an ea s-a schimbat total. Nu am luat in seama, am crezut ca este doar impresia mea. Nu a mai venit la mine acasa de 2 luni, mama ma intreaba mereu de ea. Noi nu am fost genul de prietene care daca nu ne vedem o zi se prabuseste lumea. Din contra, nu ne-am sufocat una pe alta cu prezenta, nu ne vedem zilnic, dar vorbeam la telefon zilnic. Insa acum ea nu mai e la fel, imi vorbeste ironic, rece. Intr-o zi mi-am luat inima in dinti si am intrebat-o ce e cu ea (precizez ca comportamentul ei s-a schimbat numai asupra mea, cu restul se poarta la fel). Si tin sa va mai spun ca este o fata buna la suflet, respectuoasa etc. Si cand am avut discutia aceea, ea s-a comportat normal mi-a vorbit frumos. Doar ca motivele schimbarii ei in privinta mea sunt niste motive banale oameni buni "Mai tii minte cand ai tipat la mine inainte de ziua Elenei? Mai tii minte cand te-ai suparat pe mine ca am intarziat si ca m-ai asteptat? etc" motive din acestea. Nu inteleg aceasta schimbare, nu vad nici un motiv. Intotdeauna cand a avut nevoie de ceva am fost langa ea, am ajutat-o cu tot ce am putut. In ultimul timp am vorbit, nu ca inainte dar vorbim. Si am tot insistat sa ne mai vedem, sa facem cutare lucru (care inainte ne distram de minune) sau sa mergem in cutare loc. Si ma refuza non stop. Cert e ca nici cu alte persoane nu iese. Si nici iubit nu si-a facut, caci daca avea iubit era clar el motivul si inteleg pentru ca si eu am iubit si petrec cel mai mult timp cu el. Va roog un sfat. Nu vreau sa-mi pierd prietena cea mai buna, cea pe care o consider ca o sora. Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Zabbyel a răspuns:

Tu nu ai nici o vina happy schimbare vine din sinea prietenei tale(sau poate vrea mai multa atentie din partea ta incercand sa mi te ignore) asa cum poate ai facut-o tu lasand-o la un timp la o parte pentru prietenu tau ca iti petreci mai mult timp cu el si nu cu ea ma rog... ignoro un timp n-o sa-i placa si daca nu se baga ea cu tine in seama inseamna ca (s-a dus acea pretenie)

| Crist33na explică (pentru Zabbyel):

Chiar asta ma gandeam si eu sa fac, sa o ignor pentru un timp si sa vad ce se intampla. Ideea e ca nu am putut s-o ignor pana acum pentru ca a avut o problema grava in familie si am vrut sa-i fiu aproape insa am fost refuzata de fiecare data cand ii intindeam mana. Dar voi incerca sa o ignor (desi sincer nu ma asteptam sa zic vreodata lucrul asta) si vom vedea unde va duce aceasta prietenie. Multumesc mult de raspuns!

10 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Poate are probleme acasa si din cauza asta indeparteaza pe toti din jurul ei, incearca sa vorbesti cu ea, poate de data asta vei avea succes

| Crist33na explică (pentru mona):

Buna, Mona. Da ai dreptate are probleme acasa si stiu ca o afecteaza enorm. O inteleg foarte bine, deoarece si eu am avut probleme MARI in familie si am suferit la fel de mult. Repet: ea s-a schimbat decat in privinta mea, cu restul prietenilor se poarta exact la fel ca inainte (in ciuda tuturor problemelor care le are acasa). Si stiti de ce ma oftic? Ma oftic ca greselile MAJORE ale celor din jur nu le observa sau nu le pune la suflet, in schimb orice gest al meu este interpretat intr-un mod gresit. Eu sunt o persoana intelegatoare, sufletista, nu sunt egoista, si totusi mie mi se intampla sa fiu "vinovata" de schimbarea ei. E dureros cand te gandesti ca ai fi facut orice pentru o persoana si ea te trateaza cu indiferenta. Iti multumesc pentru raspuns.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sărut mîna nu faci bine dacă o ignori, vei crea si m ai multă tensiune, incearcă de la prietenele ei să aflii ce are cu tine, de ce ea te evită, ce vîrstă ave ti voi? Dar din cele ce ai scris observ clar un lucru, ea s a schimbat din momentul in care tu ai țipat la ea, inainte de ziua Elenei spui tu, oamenii sint diferiti si nu toti acceptă asa ceva, din clipa in care cineva se poartă cu tine dur deja totul se schimbă, si greu de tot m ai poti repara ce ai stricat, deci tu esti de vină, tu trebuie să i ti ceri scuze si să i ti revizuiesti comportamentul față de ea, ai jignit o profund tipînd la ea, si poate ea săraca este o fire sensibilă si suferă in sufletul ei, si nu se exteriorizează, dar te evită nu m ai este nimic ca inainte din punctul ei de vedere tu nu m ai valorezi nimic pentru ea, prietenia voastră s a terminat. Doar tu ai impresia că motivele schimbării ei sint banale. Eu cred că ai serios de muncă pînă să îi recîstigi prietenia asta dacă ea vam ai dorii acest lucru, pînă atunci vorbeste frumos cu ea pe un ton calm, bagă nervii undeva, nu te descărca pe ea cind esti nervoasă, că făcind asa o vei pierde pentru totdeauna.

| Crist33na explică (pentru CristiDinBucuresti):

Iti multumesc mult pentru raspuns. Stiu ca ai dreptate la faptul ca am ranit-o profund atunci cand am tipat la ea, dar ea stie ca eu sunt o fire mai vulcanica si intotdeauna s-a amuzat pe seama asta. Si de cerut scuze mi-am cerut in multe feluri si de nenumarate ori. Eu consider astea niste motive banale pentru ca daca as fi stat si eu sa iau in seama toate tipetele si starile ei sufletesti s-ar fi terminat de mult prietenia. De la un timp am inceput sa ma comport cu ea ca si cu un ou, sa nu cumva sa se sparga daca fac vreo miscare gresita. Nu mi se pare corect din partea ei sa ma tina asa in teroare. Eu am cele mai bune sentimente pentru ea, si ea STIE lucrul asta. In societatea in care traim ar trebui sa fim obisnuiti cu niste gesturi asa banale. Ce Dumnezeu suntem oameni! Cum ar trebui sa ma port cu ea, sa-i cad in genunchi? Asta mai am de facut, ca in rest le-am facut pe toate. O sa vad cum vor decurge lucrurile in urmatoarea perioada si voi lua o decizie. Prietenul meu sufera si el cand ma vede suferind pentru ea. Multumesc mult pentru raspuns

| neutrino a răspuns:

Lumea se schimba de multe ori inexplicabil, si odata cu ea ne schimbam si noi. Mai ai putina rabdare, poate ca a facut o prostioara de care acum ii este rusine.

| Crist33na explică (pentru neutrino):

E posibil sa ai dreptate. Sincer ma multumesc mult raspunsurile voastre. Desi aveti pareri diferite, am impresia ca toti cei ce mi-ati raspuns aveti cate un gram de dreptate. Iti multumesc pentru raspuns

| Crist33na explică:

Mai astept pareri happy

| floryinna a răspuns:

Nu stiu si eu am avut ceva probleme de genu dar am vorbit si s-a rezolvat
Poate e vorba de parinti si ei nu mai vor sa o lase sa vb cu tine! nu stiu ce sa zic dar daca chiar suntetii prietene adevarate sunteti una langa alta chit ca parintii vor sau nu vor
Nu stiu eu nu as renunta la prietene mele pentru nimic in lume!

| Crist33na explică (pentru floryinna):

Buna, Flory. Avem 24 de ani amandoua, nu se pune problema de parinti. Din contra parintii ei ma adora si ai mei o adora pe ea. Nici eu nu as renunta la prietene, tin foarte mult la ele, din aceasta cauza sufar si am cerut ajutor aici. Nu vreau sa discut cu nimeni problema asta care ma apasa, stie decat prietenul meu. Cu oricine as discuta probabil ar lua-o ca pe o "barfa". Si prefer sa evit. Am discutat cu ea de mai multe ori, dar imi da raspunsuri fara sens. Nu stiu ce sa zic, mai astept o perioada poate isi va reveni. Multumesc pentru raspuns