| simplethinggi a întrebat:

Salut! Am avut o relatie de 8 luni cu o fata și ne-am despărțit acum o luna. La un moment dat parca nu mai aveam sentimente pentru ea și n-am mai cautat-o, apoi usor s-a retras si ea. Apoi am inceput sa ies cu o fata care mi-a atras atentia. Acum o săptămâna i-am trimis mesaj fostei s-o intreb ce face si nu mi-a raspuns si am zis s-o las in pace, dar ma gandesc incontinuu la ea. Ieri i-am trimis alt mesaj și tot nu-mi raspunde. Apoi a postat pe Instagram, deci ma ignora total. Prin ce metoda ma pot împăca cu ea dacă nu-mi raspunde, nici nu vreau sa par disperat. In plus, fata cu care ies acum pare ca s-a îndrăgostit și dacă ma impac cu fosta, o sa fie rănită și nici in situatia asta nu stiu ce pot face.

4 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Daca tu te uiti la doua fete deodata inseamna ca nu esti sigur ce simti, de ce te-ai intoarce inapoi si de ce ai da cu piciorul actualei relatii? Daca te-ai despartit ce rost are sa ii mai scrii, nu trebuie sa te mire faptul ca te ignora, daca te joci asa cu oamenii risti sa ai aceeasi soarta.

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu nu cred ca am inteles.De ce vrei sa te impaci cu fosta? Nu se poate cu forta, deci retrage-te in mod elegant si gaseste-ti pe altcineva. Fetei cu care iesi acum ii poti spune in mod civilizat, onest ca nu crezi sa se infiripe ceva intre voi, pe viitor.Adevarul este cel mai intelept, chiar daca pe moment doare.Va suferi mai putin decat daca ii dai sperante false ca veti avea o relatie, crede-ma.

| Emilian65 a răspuns:

Dacă prima nu te vrea nu mai insista cu împăcarea. Continua relația cu cea de-a doua fata.

| Eusuntd a răspuns:

Daca nu vrea, las o in pace, nu o poti obliga si probabil nici n o poti convinge, timp ce te ignora are motivele ei. In schimb, timp ce n ai trecut peste fosta, nici cu tipa cu care vorbesti acum n ar fi cazul sa ai o relatie, incearca mai intai sa treci peste fosta care, evident, nu te mai vrea, accepta acest fapt si treci peste