| Npcnpcnpcnpc a întrebat:

URGENT.
Am 16 ani si toata viata mea intregul penis a fost acoperit de piele, inclusiv capul. Cam de cateva luni am aflat si eu IN SFARSIT ca pielea de pe capul penisului ar trebui sa descopere si sa acopere capul. La mine nu se intampla asta.
Apoi am aflat ca pielea ar trebui sa se retracteze cu usurinta. Nici asta nu se intampla si nu s-a intamplat vreodata.
Este posibil sa sufar de fimoza?
Daca da, ce se intampla daca nu ma tratez? Adica lucrul acesta nu m-a deranjat niciodata si nici de durut nu m-a durut penisul. Nu as vrea sa afle parintii despre asta fiindca e rusinos, iar interventia chirurgicala mi se pare inutila. Adica daca asa am eu mereu acoperit capul de la penis care e problema?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Dupa ce vei ajunge la maturitate si vei avea o partenera sau o sotie, actele sexuale NU vor fi pe deplin satisfacatoare si este foarte posibil ca in timp sa apara si durerea dupa ce intra in erectie fiindca glandul penian (capul) NU isi poate mari volumul asa cum se intampla in cazul oricarui penis clinic sanatos. De asemenea s-ar/vor putea sa apara infectii foarte grave/severe, in cazul in care in timpul sexului va patrunde sub preputiu secretie vaginala, sau anumite bacterii din flora vaginala care exista in mod normala in orice vagin sanatos.
In cazul tau, pe baza descrierii prezentate, se poate aprecia ca fimoza care iti afecteaza penisul este probabil de gradul maxim 4, din cele 4 grade de clasificare a fimozei. Doar medicul urolog poate aprecia cat de grav iti este afectat penisul si el iti poate preciza modul prin care se poate elimina afectiunea. Cel mai probabil in cazul tau NU se poate recurge la largirea deschiderii preputului prin exercitii de intindere reperata, efectuat acasa in vederea intinderii inelului fibros situat in capatul extrem al preputiului pentru ca acsta sa treaca usor peste glandul marit in momentul in care penisul este in stare de erectie. De regula se recurge la interventia medicala chirurgicala in cazul in care fimoza este grava/severa, fiind de gradul 3 sau gradul 4.
In cazul tau penisul iti este afectat de o FIMOZA grava/severa, fiindca glandul penian (capul penisului) NU poate fi decalotat nici in stare flasca (moale) normala si naturala a penisului. In astfel de situatii fimoza poate fi eliminata de regula numai prin inteventie medicala chirurgicala. In concluzie depinde de fiecare baiat/barbat daca considera si accepta sa ramana toata viata cu un penis bolnav si impropriu de a intretine acte sexuale cand devine matur, fiindca cu penisul afectat de fimoza, barbatii NU reusesc sa intretina acte sexuale normale. Citeste cu atentie si ia aminte ca sa stii si tu : Fimoza este o afectiune a penisului cu care se nasc cca. 10-15% dintre baieti si in niciun caz NU este ceva rusinos, si in astfel de situatii cea mai indicata optiune la varsta ta o reprezinta consultarea facuta de medicul UROLOG. Este bine cunoscut ca organul sexual al baietilor care au depasit varsta de 6-7 ani este considerat clinic sanatos d.p.d.v. medical numai atunci cand poate fi decalotat complet, foarte usor, lin, fin si fara durere incat glandul sa iasa in intregime de sub pielea mobila, adica preputiu. Penisul al carui gland nu poate fi scos de sub preputiu dupa implinirea varstei de cca.7-8 ani, este intr-o anumita masura afectat de FIMOZA. Pentru a intelege despre ce este vorba vizioneaza urmatoarele filme educationale :
https://www.youtube.com/watch?v=s6on8BsMrsg
Https://www.youtube.com/watch?v=bRlgTBoAXrQ
https://www.youtube.com/watch?v=NWaBToX5s90&t=44s
https://www.youtube.com/watch?v=w_axxkgLHek
https://www.youtube.com/watch?v=bHwC3i5tXvQ
https://www.youtube.com/watch?v=fYSrH4xFz7I
https://www.youtube.com/watch?v=3Va08WdOFE0
Pielea mobila adica preputiul, care acopera glandul (capul) trebuie sa se poata misca foarte usor pentru ca decalotarea sa fie posibila atat in stare flasca cat si in stare erecta. Cat de grava este fimoza in cazul tau (din cele 4 grade de clasificare), o poate stabili ori medicul de familie, sau medicul urolog. Drept urmare ar fi indicat ca prima data sa fii examinat de medicul de familie care sa-ti dea o trimitere la medicul urolog fiindca acesta poate aprecia gravitatea/gradul de afectare (de la 1 la 4) precum si eventualul mod de a trata afectiunea. Cu o fimoza netratata la maturitate nu vei reusi sa ai/duci o viata sexuala normala. In cazul tau aproape sigur preputiul are o deschizatura insuficient de larga, deoarece este limitata de un inel fibros format din celule rigide si dure, lipsite de elasticitate. In momentul intrarii penisului in erectie, in mod normal glandul isi mareste destul de mult dimensiunea in volum si grosime (nu si in cazul tau) si acel inel stramt situat la capatul extrem al preputiului fiindca nu se largeste suficient de mult NU permite/impiedica preputiul sa rtreaca peste gland si nu se produce decalotarea. Sanatate!

| Npcnpcnpcnpc explică (pentru corbulalbrosu):

Ba chiar mi se mareste intregul penis...
Si nu inteleg care e problema. Nu ma doare, ejaculez perfect, nu ma deranjeaza deloc.
Timp de 16 ani nu m-am infectat. Dc m-as jnfecta vreodata?
Si in plus, daca ai capul penisului descoperit ai parte de mai putina placere, si eventual de mai multa durere(nu nu este nimic sa protejeze capul penisului).
Adica e doar ceva estetic...

| RoCkKiD a răspuns (pentru Npcnpcnpcnpc):

S-o mari dar in timpul sexului penetrarea va forta preputul inapoi, si din cauza fimozei penisul va pune presiune pe acea bucatica de piele. Poate ejaculezi tu perfect prin masturbare dar in timpul sexului vei fi prea ocupat sa nu faci pe tine de durere.

Nu te-ai infectat pana la 16 ani ca nu l-ai bagat nicaieri, ca sa zic asa happy Si nici nu e neaparat sa se intample, insa ai doar o sansa mai mare.

Nu stiu cine te-a mintit de partea cu capul penisului descoperit, dar e cea mai sensibila parte a penisului, daca ala nu e descoperit sexul nu are nici un farmec ca partea care ar trebui sa se excite nu intra in contact cu vaginul. In plus nu are ce sa doara, o sa ma crezi pe cuvant dar vaginul e destul de comod. happy

Acum..ai o relatie destul de proasta cu parintii tai daca asta ti se pare rusinos, si sincer..asta e o problema pe care trebuie sa o rezolvi ca e mai mare decat fimoza pentru ca ai ase rezolva simplu cu o operatie.

Tu poti sa te incapatanezi sa zici ca nu trebuie (nu iti putem baga cu forta in cap) dar ai 16 ani, o sa cunosti o fata si o sa-ti dai sema ca nu poti face sex..crede-ma aia va durea mai tare decat o operatie si o discutie cu parintii tai mai ales la cat de barfitoare sunt adolescentele.

Estetica este circumcizia, fimoza e alta poveste.

| Npcnpcnpcnpc explică (pentru RoCkKiD):

Pai si pielea aceea nu se rupe daca se pune mare presiune? Daca e sa o luam asa...

| RoCkKiD a răspuns (pentru Npcnpcnpcnpc):

Tu stii mai bine.

Doar cand o sa-ti gasesti o tipa si iti dai seama ca nu o sa-ti functioneze chestia, aminteste-ti de postul de mai sus. happy E o oarecare sansa sa-mi cada o bere din cer.