| vicatih a întrebat:

Salut, am de cateva zile amețeli si o stare de greata, ma doare burta parca sunt umflata la burta. Cu 15 zile în urma am avut ciclu, acum sunt în perioada fertila poate fi din cauza fertilității sau poate sunt semne de sarcina? Ajutați-mă cu niște sfaturi...

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Originea starilor de rau si/sau de disconfort amintite, in mod normal pot sa aiba o origine doar strict medicala, bineinteles cu conditia ca starile respective sa fie reale si adevarate si nu doar induse de accesele de stres, teama, frica de a nu fi cumva insarcinata. In acest moment existenta unei SARCINI poate fi doar pur ipotetica, fiindca intre timp s-a produs o menstruatie. Sarcina s-ar fi putut forma doar in decursul ciclul menstrual anterior, adica cu circa 4 saptamani in urma si din acest motiv in acest moment (sarcina) INCA NU AR FI suficient de dezvoltata incat sa fie ''CAPABILA'' sa provoace vreo simptoma de sarcina. De asemenea pe baza observatiilor se poate afirma ca cel putin teoretic majoritatea femeilor (probabil peste 98%), NU manifesta o stare mai aparte, mai deosebita sau vreo schimbare a starii generale in perioada de OVULATIE, care de regula trece neobservata. Fiindca au trecut deja cele minim 21 de zile de la data OVULATIEI anterioare, pur si simplu pentru linistea ta sufleteasca efectueaza un test de sarcina pe baza urinei, fiindca rezultatul obtinut in acest moment va fi 100% valid, valabil si CORECT. Ar fi bine/indicat sa te prezinti la medicul de familie pentru a discuta cu el si a fi consultata medical. Sanatata!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ametelile si straea de greata nu sunt provocate de ovulatie, dar pot fii provocate de: mancarea mancata ieri sau azi, de o bautura alterata, sau chiar de insolatie.

| B3HappyN0Worry a răspuns:

Bună. Dacă ai avut ciclu cu 15 zile în urmă și de atunci nu ai mai avut contacte sexuale neprotejate, nu are cum să fie vorba despre o sarcină, stai liniștită. În perioada fertilă mai poți avea dureri în zona ovarelor, dar nu simptomele pe care le ai tu, deci sigur e de la altceva. Fuguța la medic dacă astea continuă! happy