| anonim_4396 a întrebat:

Prietenei mele îi întârziei ciclu de 5 zile, sunt îngrijorat. I-a fost greață, dureri de burtă, balonare, se simte umflată. Am facut-o de 3 ori luna aceasta, odata protejat în perioada fertilă și 2 ori neprotejat în perioada nefertilă, parcă am încercat să fiu atent și să nu las nimic, dar sunt sigur că nu am scăpat nimic. Are toate simptomele de vreo 3-4 zile, sani umflați, greață, balonare, dureri de cap, ea zice ca e menstruația, dar nu apare. Am nevoie de niște sfaturi, sunt speriat. Mă gândesc că poate să fi răcit, deoarece a fost trasa de curent și s-a adresat și medicului, după a făcut baie afară și lucreaza în apropiere de condiționer, unde temperatura este mențiunută cam la 16-18 grade.

1 răspuns:
| Anna121 a răspuns:

De ce nu folositi prezervativ? Daca ati decis sa faceti sex neprotejat, trebuia sa luati in calcul si o posibila sarcina. Spune-i sa faca un test de sarcina, apoi sa mai repete 1 sau 2 chiar pentru a afla daca este sau nu gravida.