| 666_7474 a întrebat:

Am de gand sa consult un medic ginecolog dar vreau intai parerea voastra. Aceasta este a doua luna in care ciclul imi intarzie 6-7 zile. Semnele apar inca de la data normala (dureri abdominale, de spate, etc), dar abia dupa cateva zile apare scurgerea, iar la inceput (primele 12 ore cam), este de o culoare foarte inchisa. Incep sa ma ingrijorez. Ce ar putea fi? (mentionez ca am 17 ani si mi-am inceput viata sexuala)

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă aceste întârzieri de "6-7 zile" au apărut DUPĂ începerea vieţii sexuale, atunci este posibil să se fi mărit durata CM.

În general, după începerea vieţii sexuale, se produc modificări în ce priveşte durata CM, durata menstrei şi, eventual, aspectul/durata SPM...

La fel, scurgerea maroniu închis care apare la început este NORMALĂ şi poate apărea, uneori, şi la sfârşitul menstrei.

Deci, NU cred să fie vreo problemă.

Totuşi, un control PREVENTIV nu strică!
Oricum, este recomandat după începerea vieţii sexuale.

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| 666_7474 explică (pentru bursuc001):

A trecut cam un an de cand am inceput-o si nu am prea avut dereglari majore in afara de asta. In plus, luna aceasta scurgerile au fost in cantitate mai mica fata de alte dati.

| bursuc001 a răspuns (pentru 666_7474):

UNEORI, se pot produce modificări în ce priveşte durata CM, durata menstrei şi, eventual, aspectul/durata SPM, fără un motiv aparent ( datorită etapelor de dezvoltare prin care trece organismul )...

Totuşi, ar fi indicat un control ginecologic + ecografie pentru a exclude unele afecţiuni ( chist ovarian, ovare polichistice, etc. ) - vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ional_1103

http://www.sfatulmedicului.ro/......istic_1046

O zi frumoasă.

| suMRed34 a răspuns:

Se poate sa aiba culoarea aceea de la faptul ca acumulezi toxine in organism si faptul ca intarzie nu este o problema grava, doar o mica dereglare hormonala daca zici ca ai si inceput viata sexuala. Stai linistita!

| GLu a răspuns:

Este posibil sa ai o dereglare hormonala sau sa fi racit, dar du-te la doctor