| ralu70 a întrebat:

Mi-am inceput viata sexuala pe data de 20 a acestei luni, cu cateva zile inaintea presupusei mestruatii. primele penetrari au fost fara prezervativ, dar dupa am folosit unul. problema este ca ciclul nu mi-a venit inca si am unele simptome care ar pute fi asociate cu sarcina, cum ar fi dureri abdominale, de spate, de cap, balonare, greata, sensibilitatea si intarirea sanilor; de asemenea am observat si o secretie maronie pe slip. tin sa mentionez ca luna trecuta ciclul mi-a venit pe 18, 19 si ca este neregulat. ar putea fi o sarcina?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti avea simptome de sarcina la 3 zile de la contactul sexual. Mie mi se par mai degraba ca apartin sindromului premenstrual. Sigur ca poate fi sarcina, dar nu are legatura cu simptomele. Cred totusi ca iti va aparea menstruatia. Daca o aveai neregulata, este posibil ca inceperea vietii sexuale sa o deregleze inca 2-3 zile suplimentar (mai ales daca esti foarte tanara).

6 răspunsuri:
| MikyMi a răspuns:

Ai doua solutii ca sa afli :
1. Un test de sarcina!
2. Un consult la un cabinet ginecologic!
Nimeni nu-si poate da seama daca esti sau nu, pot doar sa dea cu parerea!
Sanatate multa si sa fie asa cum iti doresti tu!

| Rebecca a răspuns:

Nu. ar putea sa iti apara menstruatia. simptomele de care vorbesti sunt mai degraba asociate sindromului premenstrual decat sarcinii. daca nu iti vine ciclul pana la sfarsitul saptamanii, ia un test de sarcina

| ElenaMaria a răspuns:

Sanse sunt si atunci cand folosesti prezervativ.Doar infertilitatea unuia dintre parteneri este 100% sigura. Dar sansele sunt foarte foarte mici la tine. Poate din cauza stresului iti intarzie menstra suntem abia pe 23. Dupa 3 zile nu pot aparea simptomele de sarcina. Abia dupa 3-4 saptamani. Daca ai sub 17 ani poate e din cauza transformarilor din corpul tau.Cand iti incepi viata sexuala se produc anumite schimbari hormonale in corp. Fa un test de sarcina dupa 21 de zile de la contact din urina de dimineata daca nu iti vine menstra. Apoi du-te la un ginecolog pentru ca ai nevoie de controlul care se face o data la 6 luni dupa ce iti incepi activitatea sexuala. Dar eu spun ca nu ai sanse sa fii gravida.Calmeaza-te si asteapta sa iti vina.

| c76650531 a răspuns:

Fetele nu au ciclu urmatoarea luna dupa ce incep viata sexuala si chiar li se schimba si data adica poate sa fie si mai tirziu daca nu a fost erectia nu ai de ce sa te temi, dar poti lua un test

| EllyCORE a răspuns:

Cel mai bine e sa mergi sa te vada un doctor. S-au sa-ti faci un test de sarcina. SUCCES!

| ralu70 explică:

Am 18 ani