| friends94 a întrebat:

Salut, am intrat si eu putin aici deoarece am niste nelamuriri. Dupa o relatie de 2 ani jumatate plini de reprosuri, posesivitati exagerate, verificari de telefoane exagerate din partea ei, nopti nedormite pentru scandaluri din motive banale gen "ai fost online si nu mi-ai scris, cu cine vorbesti?", "vreau sa pui poza cu mine si pe Facebook si pe insta", "cine e asta si de ce iti da like?" (mentionez ca eu 1 like nu am dat in acesti ani, nici cu gandul nu am inselat macar, am ajuns la nervi sa-i spun ca vreau sa ne despartim. De cele mai multe ori facea drame, plangea, voia sa fie mereu cu mine, doar impreuna cu mine, ma simteam vinovat desi nu ar trebui sa o fac pentru ca nu era neaparat vina mea pentru disperarile ei. Nu a fost prima data cand nervii si rabdarea mi-au fost intinse la maxim si i-am mai cerut despartirea dar in final o descurcam noi cumva si ramaneam impreuna. Avea un comportament de parca era dependenta de mine, ma iubea foarte mult si avea grija de mine, doar ca aveam impresia ca e si manipulatoare. Dupa inca o cearta, din nou am ajuns la limita si i-am spus ca nu mai pot cu ea cu atatea drame si i-am spus ca vreau sa ne despartim. Si-a luat lucrurile, mi le-a aranjat foarte frumos pe ale mele (mi-a lasat pe televizor piesa noastra) si atat a fost. Chiar daca i-am mai scris o data, nu mi-a mai raspuns. Nu ne-am dat block, doar ne-am scos de la prieteni. Intrebarea e urmatoarea: Cum poti dupa o iubire asa de mare (ne intelegeam din priviri, toti ne invidiau, locuiam impreuna), cum poti sa treci dupa cateva zile la conversatii cu alti baieti, crearea de conturi pe site-uri de dating si schimbarea lor ca pe sosete? Nici macar o perioada de suferinta, direct conversatii cu baieti (poate si intalniri, nu stiu), pana dimineata? Totusi a fost ceva timp impreuna. Eu nici macar nu ma pot uita la alta fata, ma gandesc mereu la ea, ea in schimb...

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Dupa o despartire,cel mai bun lucru ca sa uiti e sa reintri cu furie in viata sociala.
Discutii, intalniri, cunostinte noi, lucruri noi, orice care sa-ti umple timpul si sa nu te lase sa gandesti.Sa TE gandesti,de fapt,la ceea ce te doare intr-adevar.
E metoda pe care a gasit-o ea,ca sa depaseasca momentul.
Este foarte clar ca increderea ei in sine este foarte scazuta si in mod sigur despartirea o doare rau,dar luandu-se cu alte lucruri,cauta sa isi revina cat de cat.
Posibil,la cum ai descris-o,sa nu poata suporta absenta ta si sa se reintoarca plangand, dar asta nu e sigur.
Oricum, tot ce face acum, imediat dupa despartire, sunt un fel de mare plasture cu care si-a bandajat sufletul si atat.
Nimic nu are importanta pentru ea, deocamdata. Poate doar aparitia ta sa o zguduie si sa se intrebe si singura ce face!

| friends94 explică (pentru greece12):

Multumesc pentru raspuns, momentan este asaltata de baieti cu care isi petrece noptile vorbind, insa mesajului meu nu a raspuns si am renuntat. Stau si ma intreb daca ea se mai gandeste la mine, la noi, avand in vedere ca schimba un numar asa de mare de baieti cu care vorbeste, intr-un timp atat de scurt. E neobisnuit sa treaca asa usor peste, de obicei erau schimburi de mesaje, chiar si reprosuri, dar erau discutii, nici nu se punea problema de discutii cu alti baieti. Din punctul meu de vedere numai daca nu mai tii asa mult la cineva, poti sa vorbesti cu alti baieti sau sa te intalnesti cu ei. Daca ai tine la persoana de care te ai despartit recent, te intalnesti cu altii noi sa ce? Ca oricum mai de graba te-ar deranja prezenta fiindu-ti gandul la fostul. Suntem de aceeasi varsta, 27, dar mi se pare ca gandim foarte diferit. Cu siguranta nu se mai intoarce, din moment ce faci chestia asta si schimbi baieti in secunda 2.

| greece12 a răspuns (pentru friends94):

Din raspunsul tau inteleg ca tu speri sa se intoarca, totusi.happy
"Daca ai tine la persoana de care te ai despartit recent, te intalnesti cu altii noi sa ce?"
Sa compare, sa vada diferenta, sa intelega ceva din felul de a fi al baietilor.De-asta ii si schimba atat de rapid,nici unul nu-i aminteste de tine.
Ca nu ti-a raspuns,de ce ar face-o? Stie urmarea si poate ca si-a luat o pauza.
De-asta ti-am spus si eu ca nu e sigur c-o sa se intoarca.
Vad din raspunsul tau ca,de fapt,tu esti doar necajit ca nu sufera ca de obicei si ca lucrurile au luat o alta intorsatura.
Ai rabdare, las-o sa-si faca numarul, pentru ca nu se stie niciodata, la atatea despartiri si impacari, daca s-a terminat cu adevarat sau nu.
Tu sa ai rabdare.Si nu te grabi sa etichetezi daca te iubeste sau nu, pentru ca nu poti sterge cu buretele doi ani jumate de iubire furtunoasa ca a voastra.
Ai rabdare si lasa reprosurile, gaseste-ti si tu ceva de facut, umple-ti timpul, nu sta singur si trist.

| friends94 explică (pentru greece12):

Interesant raspuns. "nici unul nu-i aminteste de tine". Nu asta ar trebui sa urmareasca, practic? Pe cineva care nu-i aminteste de mine? Sincer? sunt 50-50. O iubesc enorm de mult si as vrea sa ma impac cu ea insa e dificil sa treci din nou prin viata pe care am avut-o impreuna. Nu vreau sa o vad necajita, doar ca eu unul nu as putea face asta, sincer. Mai mult soc, decat sa vreau sa o vad necajita. Fara raspuns, mi-a dat toata logica peste cap. La modul ca pana si telepatic ne intelegeam, gandeam la fel, spuneam aceleasi lucruri. Din frica de a nu ne pierde unul pe celalalt, ajungeam sa ne reprosam lucruri urate. Eu citeam ca fetele reactioneaza total diferit la despartire, lucru care nu se aplica in cazul ei, de aia am pus la indoiala sentimentele. Asa voi face happy

| greece12 a răspuns (pentru friends94):

Bun.
Ai rabdare si gaseste-ti ceva bun de facut!happy

19 răspunsuri:
| stef87 a răspuns:

27 de ani zici? Nu ati mai fi adolescenti care nu stiu ce inseamna dragostea, chiar si la tine ar trebuie sa fie un pic de maturitate in gandire. Ar trebui sa existe incredere si intelegere daca doriti cu adevarat o relatie stabila, nu circ si tragedie ca in filme.

Ea poate ca acum incearca sa te faca gelos, undeva stie ea ca o urmaresti, sau pur si simplu vrea sa umple golul lasat de tine, sa evite durerea despartirii ( desi de obicei e cel mai prost pariu ca atunci cand emotiile te complesesc sa iei decizii/ sa alegi un nou inceput ). Ar mai fi si varianta foarte crunta ca ei sa nu ii fi pasat asa mult si abia a asteptat pentru a incerca ceva nou ( dar nu ma baga in seamna).

Ce nu inteleg eu este ce naiba a fost aceasta despartire? Tu realizezi cat de imatur esti si ca nu stii ce vrei? Ea nu mai zic, prin comportamentul de controloare! Ti-ai dorit sa rupi relatia pentru ca nu se mai [utea si gata, sau ai vrut sa-i dai un ultimatuum? Cel putin pe viitor incearca sa realizezi ca o problema nu se realizeaza prin reactii dure, ci negociind, eventual cu putin umor, astfel incat celalalt sa nu se simta stanjenit(a) sau amenintat(a), dar sa inteleaga faptul ca nu iti place ceva.

SPUNE ce nu iti place, altfel persoana va intelege ca iti place, ca accepti, va crede ca e ceva normal!
Zici ca acum realizezi ca o iubesti? Esti sigur? Sigur nu e spiritu de vinovatie? Sigur nu e regretul ca ai pierdut ceva care si negativ, era acolo, langa tine? Sigur nu o sa te blestemi daca de maine se intoarce si iti umbla iar prin telefon si te sufoca? Sigur e ceea ce iti doreai? Incearca sa gandesti la rece.

Si ceor care cred ca iubirea nu are logica: ba are! Are si chimie! Are si statistica! Nimic nu e intamplator!

| friends94 explică (pentru stef87):

Apreciez raspunsul tau Stef,
Problema e ca noi ne-am certat aproape zilnic din aceste motive, timp de 2 ani. Am incercat sa discut dar mereu raspunul a fost "sunt geloasa, nu am ce face" sau "ce relatie e aia ca eu sa nu ma pot uita in telefonul tau, nu suntem doi?", cea mai mare penibilitate din punctul meu de vedere. Eu nu i-am pus mana pe telefon niciodata, am mers pe incredere, desi vedeam ca e dependenta de atentie, i placea sa se machieze mult pentru a putea atrage atentia, de poze nu mai spun, social media la fel. De impacat nu ne mai impacam, pentru ca ea nu se intoarce, e prima data cand nu am vorbit de o saptamana, pana acum pana seara eram impacati, plus ca e mutata acasa. Si plus ca la mine s-a incheiat in momentul in care am vazut ca incep followurile la baieti si discutii. Incercam sa inteleg conceptul feminin, pentru ca ea e iesita din tipar, adica o fata care iubeste asa cum zice (si sigur e asa pentru ca am vazut dependenta ei de mine si iubirea pe care mi-o purta). Oriunde te orientezi, vezi o reactie normala a femeii, se retrage, se gandeste, inconjurata de prietene, etc. Ei bine, aici nu a fost cazul, practic sarind direct pe baieti. Mindf**k. De iubit, da, o iubesc, nu exista dubii. Dar interesanta si ultima ta parte, legat de pierdutul a ceva negativ care era acolo. Daca sap adanc si ma repun in situatie, nu as putea sa o reiau acelasi comportament. Toata lumea mi-a spus ca nu e de mine, prea posesiva, m-a schimbat, ca sunt mereu trist, retinut, etc. Lasand la o parte chestia cu baietii de pe Instagram, daca nu s ar fi intamplat, m-as fi impacat cu ea dar doar daca ne putem intelege fara alte certuri, de ce e cana in coltul stang si nu e in cel drept.

| friends94 explică (pentru stef87):

A trecut un an de la postul meu, un mic update.
In martie, dupa o luna, ne-am impacat, s-a mutat din nou la mine, m-am comportat exemplar cu ea, dar mereu mi-a reprosat despartirea si mi-a facut viata un calvar. A continuat la fel, cu controlatul, cu tot. In schimb, eu a trebuit sa accept activitatea exagerata pe retele, apropo, cine naiba la 25 de ani mai foloseste snapchat? Ma rog, am fost la mare, am fost in strainatate, nimic nu era pe gustul ei, nimic nu o multumea, de la cazare pana la plimbarea de seara, pana si de ploaia de afara am fost eu vinovat. In final, in octombrie m-a parasit pe motiv ca am fost invitat la ziua unui membru important si apropiat din familie si nu am refuzat sa merg, acuzat fiind ca eu trebuie sa ma rup de familie daca vreau ceva cu ea si multe motive de genul. Din octombrie ne-am intalnit frecvent "fara obligatii", in care ea a mai iesit la cabane si evenimente, eu mai rar dar la fel am mai stat intre prieteni, si de cateva zile am rupt totul, pentru ca mi-a spus ca nu mai poate trece peste certurile noastre. Asadar am dat tot ce am putut si merg inainte fara regrete, dupa ce am acceptat din nou sa imi fie facuta viata un calvar. A fost mult mai rau dupa impacare, mult mai rau. Asa ca in momentul asta ma blestem pentru ca am mai permis asa ceva. Desi a fost persoana pe care am iubit-o cel mai mult si sunt sigur ca va dura asta, chinurile prin care am trecut dupa impacare, pentru a putea fi parasit fara motiv, nu au meritat. Multumesc tuturor

| stef87 a răspuns:

Uneori trebuie sa stii sa si pierzi, nu doar in jocuri, ci si in viata. Desigur, nu cu asta plecam la drum cand ne angajam intr-o relatie ( ce-i drept nu stiu pe ce va bazati unii cand va angajati in ceva serios si va faceti iluzii asa mari, ca va avantati prea devreme ), dar trebuie sa ai si puterea de a recunoaste uneori ca poate locul tau nu e acolo.

Nu vreau sa fiu pesimist, dar cand o descrii, pare o persoana foarte posesiva si copilaroasa. Daca nu poate sa-si alinieze temperamentul la ceva mai stabil, desi tu ii oferi posibilitatea, mai mult, cauta si despartirea, atunci poate ca trebuie sa gandesti la rece daca nu cumva e o mare pomana, o mare sansa sa scapi de ceva toxic.

Gandeste la rece lucrurile; zici ca a fost ba asa, ba asa, dar mereu a aparut ceva ce nu se potrivea. Inceaca sa fii obiectiv si sa vezi cat efort ai depus si daca a meritat - tu spui ca nu. Poate macar ai invatat ceva, poate stii macar ca ai facut tot ce puteai din partea ta si nu are rost sa te mai amagesti. Scoate-o din cap, omule, lumea e plina de alte persoane care sufera din motive similare iar noi ne incapatanam sa speram si sa ne blestemam tot pe noi in loc sa ne vedem de viata noastra si gasim pe cineva care chiar se potriveste cu noi,

| RAY a răspuns:

Daca aifost fraier si ai avut încredere, ea nu este de vina sa știi, asta am pățit eu de multe ori, eram dezamăgit de așteptările mele =nimeni nu este obligat sa fie cum crezi tu, nici după 2 ani, ca tu ai crezut ca ea te iubește =este strict problema ta,nu este a ei, ai intrebat-o ce asteptari are ea de la tine,poate ca avea alte asteptari,poate ti a spus asa din gluma,sfat nu impune tu asteptarile tale cuiva,increderea este o prostie, dat fiind faptul ca omul nici macar lui insati nu iti poate promite nimic, asta ca gandim emotional, rational vorbind iubirea nu are logica, de ce naiba as sta cu o fata sau ea cu mine, de ce as da resurce si incredere, timp, rational e un non sens, asa ca sa nu ai asteptari de la niste maimute primate care sunt doar constiente dar nu si rationale

| friends94 explică (pentru RAY):

Asteptarile ei au fost sa o cer in casatorie happy. Desi am iubit-o enorm, am avut dubii in a face pasul acesta, datorita cursului pe care il urma relatia.

| friends94 explică (pentru friends94):

PS: Oricat de mare ar fi iubirea, la mine s-a incheiat in momentul in care a apelat la alti baieti. Nu as trece peste asta asa ca de ce sa ma mint. Am vrut o parere feminina, bai totusi cum se poate cu atata lejereala sa nu iti mai pese si sa cauti deja altceva, dupa 4 zile. O parere care sa ma ajute sa inteleg. Va multumesc.

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru friends94):

Voi în loc sa va rezolvați problemele (iar problemele respective, din punctul meu de vedere, nu prea se pot rezolva) ați ales sa va despărțiți. Tu ai fost cel care a ales despărțirea. Acum vad ca tot tu vrei sa te împaci? Pai ce sunt jocurile astea "du-te, vino"? Ți se pare normal? Când te despărți, îți vezi de treaba ta. Are tot dreptul sa vorbească cu cine vrea, ai tot dreptul sa vorbești cu cine vrei. Las-o sa își găsească pe altul care sa o accepte cu bune și cu rele asa cum este ea, iar tu sa îți găsești o fata care sa te accepte asa cum ești. Ceea ce ați avut voi se numește "relație TOXICĂ". Sunt sătulă de jocuri de genul. Chiar ieri am rugat o persoana sa șteargă numărul meu definitiv, fiindcă tot avea obiceiul să își dorească sa se întoarcă. Personal, nu mi se pare normal. Deci, treci peste și mult succes în căutarea relației pe care ți-o dorești!

| RAY a răspuns (pentru friends94):

Accepta ca ai fost fraier si mergi înainte si ignore, las ca cu toți am suferit din cauza așteptărilor noastre, invata din trecut omule, fete sincere si serioase nu exista, scrie asta e un milion de ori poate iti intra in cap, nu exista

| Violleta2022 a răspuns:

Ce nu ai inteles tu niciodata, este ca ea nu te-a iubit, doar controlat si manipulat.
De aceea i-a fost atat de usor sa se mute in alta relatie, cu alt barbat sau cine stie, poate mai multi.
Eu spun ca ar trebui sa vezi partea buna si frumoasa a despartirii voastre, bucura-te ca ai scapat de o femeie care nu te-a iubit niciodata si bien ca nu te-ai insurat cu ea, ca aveai viata un calvar.

| friends94 explică (pentru Violleta2022):

Mi se pare greu de spus ca nu m-a iubit. Pe partea asta nu am ce sa-i reprosez, pentru ca mereu imi oferea ce are mai bun, ea voia sa nu aiba ea si sa am eu in unele momente, se vedea ca ma iubeste pur si simplu stand unul langa celalalt. Atata ca pe langa aceste aspecte avea obsesiile ei si nevoia de control permanent, sau sa accept unele activitati care deja intreceau masura (vizavi de prieteni, cabane, etc). Ne am tot certat si impacat, se vedea pe noi ca suferim enorm si ca nu gasim cale de mijloc. Ma indoiesc ca m-a folosit ca pe un obiect, e prea mult spus. Intr- o zi, iesind in oras a spus ca nu stie ce s-ar face fara mine, si imi amintesc ca a mentionat ca daca ne-am desparti, ar vorbi cu toti baietii care o cauta, sa nu se gandeasca la mine. A aprofundat pe "TOTI". Intamplator ieri am vazut-o in oras, era cu bff, si arata groaznic tipa. E la jumatate greutatea fata de cum era acu o saptamana jumatate cand eram impreuna. (si eu am slabit 6 kg intr-o saptamana si 2 zile, anyway.) Probabil ca asa este felul ei de a se manifesta si ascunde in spatele sentimentelor. ne avem pe Instagram dar nu vorbim, vad doar ca atunci cand merg eu la birou, ea e off de 20-30 de minute, insemnand ca toata noaptea sta pe retele din motive de ea stiute. Am sa fac ce mi s-a recomandat, astept sa treaca durerea asta, si dupa vedem ce este de facut, probabil peste vreun an, o alta relatie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru friends94):

Se vede ca tu o iubesti, dar te asigur ca nu este iubire din partea ei, ci manipulare si posesiune. Ea sufera acum de frustrare si necaz fiindca te-a pierdut si nu mai are pe cine chinuii, tu suferi fiindca continui sa o iubesti.
Mi-e mila de tine, pentru ca nu poti pricepe ca nu asa este o relatie bazata pe dragoste reciproca, fiindca nu ai avut niciodata parte de asa ceva, unde nu sunt certuri, unde nu sunt controale, unde nu exista suspiciune, unde curge numai lapte si miere, cand iti este drag sa fii pe placul iubitului si sa faci orice ca sa-l bucuri...
Durerea va trece curand, cand vei gasi o alta fata, care te va trata ca pe un om, nu ca pe un obiect, care va fi retinuta si placuta, care nu-ti va cere socoteala de ce intarzii, de ce ai fete pe FB, de ce iesi cu prietenii samd. Trebuie doar sa te relaxezi, sa te destinzi si sa privesti in jur, ca-s milioane de fete poate mai frumoas ca asta si cu siguranta mult mai iubitoare decat asta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Iubire este un cuvânt care nu îl poți pune în roabă, în căruâă, în mașină. să îl cari. Nu este ceva palpabil. Fiecare iubește în felul său. Unii iubesc ca ea, iubirea posesivă, de obiect. Ai fost pentru ea un obiect. Acum te-a înlocuit cu alt obiect.

| Daz01 a răspuns:

O relați bazată pe neîncredere și pe manipulare este o relație sortită eșecului. Dragoste nu este atunci când ești disperat, neîncrezător și posesiv raportat la celălalt, cu atât mai puțin în situația voastră. Din ce spui, tu ai iubt-o mai mult decât te-a iubit ea, iar ce face ea acum este strict viața ei și tu trebuie să mergi mai departe. Sigur, este mult mai ușor pentru ea să socializeze și să iasă cu băieți, mai ales pe aplicațiile astea de dateing.
Concentrează-te pe tine și pe dezvoltarea ta, o nouă iubită o să apară și totul va fi bine. Ea acum își vindecă "rănule" cu alții, dar probabil rănile alea nu se vor vindeca atât de ușor și cu siguranță vor lăsa urme. Succes.

| friends94 explică (pentru Daz01):

Eram convins ca ea ma iubeste mai mult, plangand atata timp ca nu sunt mereu cum vrea ea si ca nu fac ce vrea ea, pentru ca in mintea mea eram atata de dezamagit incat lacrimile ei nu ma atingeau. Stiind ca imi cere tot felul de chestii ciudate, gen scurtarea vizitelor la ai mei, sau nu stiu, un exemplu, de ce am ajuns la jumatate si nu la si 15, unde am fost alea 15 minute? Eram foarte dezamagit de toate astea si de aia am zis la nervi ca vreau sa ne despartim ca nu mai rezist. Dar sa te arunci in discutii cu alti baieti la 2-3 zile dupa, iti trebuie mult tupeu si nici nu stiu cum sa-i zic, durere-n dos. Evident ca aveti dreptate, sunt mai multe persoane care au aceeasi parere legat de ea, pentru ca sunt in situatie si asa cum am zis, pe mine nici nu ma intereaza in primul rand sa ma orientez spre alta fata, pentru ca oricum nu mi-ar lua gandul de la ea, as astepta eventual sa se termine date-ul si sa merg acasa odata. Asta e, m-am ars, platesc.
sper la vremuri mai bune doar, pentru ca ma termina zilele astea si cele care vor urma. sunt pur si simplu terminat si voi merge la un psiholog. Multumesc pentru parerile voastre, m-ati ajutat mult, apreciez fiecare comentariu.