| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutor,am fost zilele astea la ziua verisoarei mele,a venit si o colega de clasa a verisorei mele,va spun sincer este ceea mai frumoasa fata pe care am intalnit-o,eu sunt cu o fata de varsta mea care a facut multe pentru mine s-a certat cu parintii ei pentru mine,am inceput sa ne distram si am vazut ca fata aceea tot timpul era unde sunt eu,cum ma puneam pe canapea venea si dansa in fata mea,am incercat sa ma abtin dar ea a tot continuat sa incerce sa ma intarate.
Pana la urma dupa ce am baut un pic i-am zis "Copila ce vrei? Vrei sa ma faci sa sar pe tine sau ce vrei?" la care ea "este ceva gresit sa incerci sa cuceresti persoana care iti place?" am incercat sa termin discutia si i-am spus ca am prietena,dar ea a insistat si eu ca un fraier am cedat si am facut schimb de numere.
Acum vorbesc cu ea zilnic pe whats si simt ca ma indragostesc tot mai tare de ea, nu imi vine sa cred ce mi-se intampla, am trecut prin multe, am crezut ca am ajuns la punctul in care pot sa imi controlezi emotile dar oricat de mult incerc sa ma indepartez de ea nu pot pur si simplu m-a agatat ca pe un copil de clasa a 7-a,stiu ca e gresit si totusi nu pot face nimic,locuiesc cu actuala mea prietena in casa si pur si simplu imi vine sa bag capu in pamant de rusine de fiecare data când o vad, si când stiu cate a facut pentru mine si eu ii tradez încrederea,
Ajutati-ma va rog cu un sfat sau o parere, cine ma ajuta are funda si vot.
P.S:Eu si prietena mea avem 19 ani si fata respectiva are 16.

Răspuns Câştigător
| Creierash a răspuns:

"Easy come, easy go."

Daca vrei sa fii recunoscut ca te indragostesti pentru aspect, este absolut alegerea ta. Poti sa te desparti de prietena ta, si sa ramai cu cea noua. Evident, si ea, ca si tine, are tot dreptul dupa aceea sa se indragosteasca de altul mai frumos ca tine si sa te lase in pace pe tine. Este absolut decizia ta. Scutura-te si decide-te ce vrei sa faci. Deja ai gresit foarte mult aici. Ori inchei absolut orice cu cea noua, ori cu cea veche (de preferat sa nu o faci sa sufere prea mult, ea a fost sincera cu tine si te-a iubit, tu ai fost cel care o tradeaza).

| Xelon a răspuns (pentru Creierash):

Ai completa dreptate dar, ce naiba sa fac ca sa pot sa mi-o scot din cap? chiar nu stiu,nu am mai patit asa ceva in viata mea,ma consider un om matur, recunosc nu am scuza, o iubesc pe prietena mea nu vreau sa ma despart de ea nici in ruptul capului, dar atunci când vorbesc cu fata ai parca sunt hipnotizat, ce sa fac?

| Creierash a răspuns (pentru Xelon):

Eu nu te consider un om matur. M-am mai uitat printre raspunsurile tale, numesti fostele tale prietene "gagici", iar acum eti "hipnotizat" de o fata din cauza aspectului. Asta nu e maturitate, si nici iubire. E atractie sexuala. Pentru tine fetele vin si trec. Cand o sa fii matur, o sa iti fie imposibil sa te mai poti uita la alte fete. Si nu le vei numi "gagici". In cazul asta ce sa faci? Pai daca erai matur, raspunsul era simplu: o lasa-i si gata. De aici totul tine de tine. Succes.

| Xelon a răspuns (pentru Creierash):

Mersi mult de ajutor, o sa incerc sa o rup cu respectiva.

9 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Invata sa spui "Nu!". Caci nu tot ce zboara se si maninca. O fi fatuca cea mai frumoasa, dar, ce are in inima si in capsor, te-ai gindit? O persoana nu e numai un corp frumos, ci si o multitudine de trasaturi de caracter ce o definesc de fapt ca persoana. Si inca o intrebare, care ar trebui sa iti dea de gindit: e ea in stare sa faca ce a facut iubita ta pentru tine? Tu probabil nici nu banuiesti ce dar ai primit: citi baieti se pot lauda cu o asa prietena, care sa lupte, care sa faca sacrificii pentru iubirea lor? Cred ca ai de ales, si as vrea sa alegi cu capul, ca el decide cel mai bine, acum inima ti-e "legata de acea fata", si sigur iti va influenta decizia, insa ai de ales intre o relatie stabila, pe care te poti baza, si pe care o ai, si care cu siguranta va ramane, caci cea care e de partea ta ti-a dovedit ca e in stare sa lupte pentru asta, si una care tine mai mult ca un artificiu, un foc care arde si, cand s-a stins, ramane doar cenusa din ambele relatii, cu regretele de rigoare. Gindeste-te! Eu unul nu as strica ceva frumos, cladit in timp, pe ceva nesigur si probabil trecator. Nu da pasarea din gura pe cea de pe gard! Dovedeste-i si tu prietenei tale ca esti demn de relatia cu ea, ca esti demn de increderea ei si ca ramii linga ea tocmai pentru aceasta incredere ce v-o acordati unul altuia. Altfel, de vei ceda, ea va suferi, dar probabil va fi cel mai bine asa, pentru ca nu te merita, merita ceva mai bun. Nu merita sa lupti pentru cineva care nu e in stare sa lupte pentru iubirea voastra. A sosit momentul ca tu sa lupti pentru ea, sa lupti cu tine insuti, cu sentimentele tale, pentru a le pastra pe cele ce le ai pentru ea. Si, odata trecut testul, vei vedea cit de mult se va imbunatati relatia voastra, pentru ca de data asta si tu ai participat cu ceva, ai sacrificat si tu ceva, si intotdeauna cand se intampla asta, lucrurile functioneaza mult mai bine intr-o relatie
Practic, ce sa faci? Rupe orice legatura cu acea fata. Stiu, e o chestie foarte dura, dar trebuie sa o faci. Sterge-i numarul de telefon, nu inainte de a redirectiona apelurile ei, da-i ignore pe Facebook, nu mai merge pentru un timp in locurile unde o intilneai, fa orice pentru a nu mai putea avea vreun contact cu ea. Si, in ultima instanta, ia-ti inima in dinti si spune-i clar si transant ca nu e cazul sa fie ceva intre voi si ca totul trebuie sa se termine. Poti sa ii aduci in fata cel mai serios motiv din lume: relatia cu prietena ta. Sper sa ai curajul, determinarea de a face toti acesti pasi necesari pentru a rupe legatura cu ea.

| Xelon a răspuns (pentru cristi202):

Mersi mult!
Este cel mai bun si complex raspuns pe care l-am primit pe TPU, sper sa reusesc sa pun in practica sfaturile tale.

| Emilian65 a răspuns:

Daca tu iti iubesti prietena cu adevarat, de ce o mai bagi in seama pe fata care vrea sa te desparta de prietena ta?

| Xelon a răspuns (pentru Emilian65):

Dumneavoastra credeti ca eu vreau sa o bag in seama?
Pur si simplu ma vrajeste, oricum sper sa reusesc sa o rup cu ea.

| kavasaki99 a răspuns:

Verifică daca ai față de ea...

| Alinuca776 a răspuns:

Eu zic sa încerci să te îndepărtezi de fata respectivă. În primul rând fata aceea e inca minora, si nu cred că vrei sa ai probleme din cauza asta. Iar dacă locuiești deja imrpeuna cu prietena ta, asta inseamna ca relatia voastră a ajuns la un nivel înalt, nu cred ca ar trebui stricată această relație. Bafta!