| Darkness1991I a întrebat:

Salut, am o dilema și nu știu ce să fac, deci povestea incepe așa. Am cunoscut o persoana minunata in vara anului 2009 și care este actuala mea soție și mama copilului nostru de 2 anișori.
Pentru mine ea este totul având în vedere că eram amândoi micuți când ne-am cunoscut și am trecut împreună prin tot în viața sa ne putem crea ceva și am reușit chiar daca suntem în străinătate, dar macar suntem împreună. Deci sa va fac să înțelegeți când am cunoscut-o toată familia mea era împotriva mea dar totuși ea pentru mine era și este totul. Problemele incep atunci când a plecat singura prima oara în vacanță in Romania și fără sa dau prea multe detalii a ajuns sa se culce cu cumnatul ei. Atunci eu am fost distrus când am aflat și fără să știu cum să trec peste durere am incercat să mă sinucid cu mașina. Din fericire am supraviețuit și am incercat sa mă recuperez cat de cat cu toate inca sufeream. După o scurtă perioadă de timp am reluat legătura și a spus ca a făcut o greșeală și ca îi pare etc. Eu iubind atât de mult am spus ok hai sa incercam iar si asta am făcut. Ne-am regăsit după 3 ani ne-am căsătorit și mă simțeam că aveam totul eram cei mai fericiți de curând am avut un bebeluș minunat și am reușit să ne cumpărăm căsuța noastră, eu având un venit decent și a început și ea lucrul, părea că merge totul pe roate. Problemele au început prin noiembrie când ea nu prea se mai ocupa de mine, ci doar de copil, nu se ocupa de casa sau macar de cei 4 căței ai noștri. La punctul asta eu am cam exagerat cu alcoolul o perioada in weekenduri precizând că sunt șofer de meserie și ne-am cam îndepărtat mai ales că ea se trezea la 12 și se ducea la somn dimineață, deci practic ea nici in pat cu mine nu mai stătea. Atunci am decis sa vorbim și am avut o discuție serioasă amândoi și am decis că ne iubim prea mult și avem și un copil minunat că sa continuăm așa. Am luat decizia împreună să nu mai bem nici unul alcool și să ne concentrăm mai mult pe noi. Ok super, părea un plan minunat parca s-a aprins iar acea scânteie și eram fericiți. Am inceput sa ne pregătim de Crăciun pentru că eu eram foarte emoționat având ai mei 2 frați din străinătate și ei langa mine de Crăciun și am spus ce frumos e sa fim toți împreună.
Și a fost un Crăciun minunat, nu pot nega asta, problemele au început după, eu după Crăciun am reluat munca și am fost mai puțin langa soția mea dar nu aveam nici o problema că erau frații mei. Problema este că eu lucrând de dimineață seara ma duceam devreme la somn asta lasand-o pe soția mea mai mult în compania fratelui meu mai mare, asta spune ea că i-a făcut să se apropie și în noaptea de revelion s-au culcat împreună și au continuat câteva zile la rand. Eu plecam la munca și ei doi stăteau împreună în momentul care mă întorceam părea totul ok chiar mă întrebau mai poți lucra atât, nu ești obosit etc. Menționez că frații mei au plecat înapoi pe 6 ianuarie dar înainte de asta eu am vb cu soția mea și i-am spus că mă deranjează seara când mă duc la somn sa văd că se pune langa fratele meu, ea spunandu-mi că exagerez etc. Am spus ok am greșit eu, adevarul a ieșit la iveală a doua zi dimineața când am luat telefonul soției mele sa pun desene la bebeul nostru și ea tocmai îmi spusese că se pune sa mai stea in pat că e obosita, ceva normal din partea ei. Când am deschis telefonul am văzut mesaje de la ea și de la fratele meu, ea crezând că a șters totul dar după ce s-a pus in pat fratele meu i-a dat reply in momentul in care am confruntat-o ea a recunoscut și a spus că îl iubește și că că el îi oferă ce nu i-am oferit eu și că între noi nu mai merge. A decis să plece mâine la el și inima mea e făcută bucăți, nu o pot obliga să rămână cu mine odată ce a spus că nu mă mai iubește, e corect ceea ce fac? Am decis sa o las să plece sa fie fericiți dar cu mine cum rămâne și un copilaș de doi ani sa crească fara mama? Nu știu ce să fac, eu o iubesc din toată inima și sunt distrus, ajutor.

Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

Dragul meu, te compătimesc sincer. Spui că o iubești din toată inima, și e normal să suferi într-o situație ca asta. Dar... cu tot respectul pentru suferința ta și momentele dificile prin care treci, ți-ai cam făcut-o cu mâna ta. Nu pot pricepe cum ai mai vrut să reiei relația după ce te-a înșelat, mai ales cu cumnatul ei. Iar acum, cu fratele tău. (Iar fratele tău s-a purtat ca un mare porc, iartă-mă că-ți spun.) E foarte clar că ai stricat orzul pe gâște și te-ai îndrăgostit de cine nu trebuia. Nu merită.
Acum ți-e greu, dar timpul trece și le vindecă pe toate. Sunt destule femei pe lume, nu se poate să n-o găsești pe cea care te va face fericit. Iar ea, îți garantez, nu va face mulți purici nici cu fratele tău. Se vede bine că nu este stabilă, iar relația lor, începută în condițiile astea, n-are nicio bază solidă și se va prăbuși cât de curând.
Ai grijă de copilul tău, oferă-i dragoste și o educație solidă și vezi-ți de viața ta. Spui că ai un venit decent, deci îi poți oferi un trai decent. (Decent, nu pe barosăneală, că așa nu scoți nimic bun din el.)
Viața te mai și scutură uneori, îți mai pune câte o piedică și te pune în genunchi. Tu alegi ce vrei să faci - rămâi în genunchi și îți plângi de milă sau te ridici, te scuturi de praf și mergi mai departe?
Trăiește, bucură-te de părțile bune ale vieții, înfruntă-le pe cele rele, bucură-te de copilașul tău și mergi mai departe. happy
S-auzim numai de bine!

| Darkness1991I explică (pentru adryang78):

Mulțumesc din inimă chiar daca nu pare are un puternic impact emoțional chiar și un răspuns de la o persoana anonimat

| adryang78 a răspuns (pentru Darkness1991I):

N-ai pentru ce, eu chiar mă bucur că ți-am fost de ajutor, cât de cât. happy

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Asa se intampla des, cand sotul /sotia este neglijat(a).
In asemenea situatie, o persoana poate ceda vorbelor si gesturilor "frumoase".

In asemenea cazuri, aveti 2 posibilitati:
1. Discutati problemele impreuna, calm, si fiecare incearca sa indrepte situatia, cedand cerintelor celuilalt.
2. Va certati, va despartiti si copilul va suferi cel mai mult.

Eu recomand prima varianta.

O scurta aventura (de ocazie) poate ajuta foarte mult intr-o relatie, sa fie de lunga durata.

| MarianWLF a răspuns:

Tot ce poti face e sa accepti situatia, chiar daca acum te doare mai tare ar durea sa ramai agatat de ea, pe viitor tine minte, si iti spun din inima asta pentru ca am trecut prin infidelitate(de mai multe ori) si te inteleg ca pe fratele meu, daca o persoana a inselat odata, o va face si a 2 a oara, daca cunosti o fata care stii ca in trecut a inselat, nici sa nu iti treaca prin cap sa incerci ceva cu ea, poti fii un sot model dar nu va conta in ochii unei femei care nu te mai vrea, ii poti duce un buchet cu 100 de trandafiri si degeaba, ea va fi impresioanta de un singur trandafir dat din partea celui pe care il place.
Tu ai iubit sincer si ati facut un copil, dar ea nu isi asuma responsabilitatea pentru el, las-o sa plece, ai facut bine, oricum nu statea, si sa stii de multe ori mai frate ti-e strainul decat propriul tau sange, doare acum dar viata poti sa tii-o refaci cu timpul, daca iti pare rau dupa ea doar gandeste-te ca daca s-ar intoarce inapoi oricum ai sta ca pe ace si nu ai avea incredere in ea.

| relian a răspuns:

E bun, macar ti-a spus ce nu este in regula cu tine. Deci tu nu ii dai cei da fratetu, adica ciocan laughing faptul ca tu pleci, sau nu, aia nu are absolut nici o relevanta, ma refer ca esti sofer. Poti sa stai acasa bot in bot cu ea toata ziua, tot nemultumita o sa fie, pentru ca se pare tu nu o satisfaci sexual, de aia sa culcat cu altii.

Bine, daca a vazut ca nu e satisfacuta, trebuia sa iti spuna, frate eu vreau sa ma simt bine, tu nu ai ciocan masura ce-mi trebuie mie laughing hai sa mergem fiecare pe drumu lui.

Deci cea facut, se numeste magarie.Nu o mai primi inapoi, pentru ca sigur dupa ce fratetu se va satura de ea, o sa-i dea liber si iar te va cauta.
Pe ea no tine nimeni, stiu toti ce poama de femeie este, doar tu esti mai tanatalu si ai primit-o inapoi.

Decit sa te sinucizi, mai bine ai vedea ce probleme ai la ciocane laughing ca de ai probleme, te lasa oricare femeie.

Nu ti-a spus mai clar, ce anume nu ai tu? Adica nu ai ciocan masura ei, ori nu-i functional cit are ea nevoie? Sau ce altceva nu ai tu, asa parca ai spus ca ti-a zis ca tu nu ai ce are fratetu.

Ce faci tu? Mergi la munca, dar problema, cine sta cu copilul, spune-i sa il ia cu ea laughing tu nu poti sta acasa, n-are cine sta cu copilul ala, asa ca sa il tina ea si sa il creasca impreuna cu fratetu.

Tu daca stiai ca e o haimana, nu mai faceai plod cu ea, asa ca nu-i vina ta ca o facut copil.Cine stie al cui o fi si copilul ala laughing
Ce te sfatui? Mergi la un doctor si fa test de paternitate, sa vezi e copilul tau, ori cine stie al cui copil o fi.
Acu, ca e in ograda ta, deocamdata este al tau, poarta numele tau, dar genetic cine o stii, asa ca daca vrei sa dormi linistit macar in privinta asta, baga un test de ala si vezi al cui este.

Nu e nevoie de mama, pe tine te intereseaza de tine, deci ai copilul, esti tu prezent, se ia de la tine si de la copil ceva chestii si se stabileste daca tu esti tacsu.

Acu dupa toate magariile astea, te ingtreb, tu esti tacsu ori e altul? Hai ca tiam mai bagat un fitil, nu era de ajuns ca deja erai tu suparat destul laughing

| Freya1 a răspuns:

Când o persoana te insala când prinde ocazia, nu știu de ce ai mai avea încredere.

Sfatul meu e ca dacă poți sa nu o urăști fa-o, ca să poată sa crească copilul în armonie și înțelegere, dar de împăcat nu are rost decât dacă nu îți pasa sau poți sa treci iar și iar peste alte trădări.
Părerea mea e ca a-ți putea împărții custodia copilului, chiar sa mai stați împreună din când în când dacă aveți nevoie de ajutor cu bebe unul din voi pana are măcar o vârstă în care e un pic mai ușor (un anișor spre exemplu) dar sa aveți vieți separate.

Legat de grija fata de copil nu e nimic greșit.Se mai intampla sa iti ocupe tot timpul, iar dacă tu vrei sa aveți momente împreună cred ca indicat ar fi fost sa o fi ajutat ca să rămâneți cu timp în plus.Cat stătea ea cu bebe sa faci tu treaba pe acasă și cu câinii și invers. Daca stai numai și aștepți și numa te plângi ca nu are timp...nu se rezolva.

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu zic ca sunt 2 variante: ori va despartiti ori cadeti de comun acord sa aveti o relatie deschisa pentru ca e clar ca ea nu e monogama si nu o sa fii niciodata sigur ca iti va fi fidela. Asa sunt unii oameni, nu pot sta intr-o relatie si sa se dedice doar partenerului, din diverse motive vor cauta atentie in alta parte (si ar trebui sa o intrebi pe sotia ta care sunt motivele, poate nu e multumita de tine in pat). Astfel de oameni ori ii accepti asa ori ii lasi

| Furnicuta000 a răspuns:

Dar ia stai, acum am citit pana la capat.
Ea pleaca maine FARA COPIL? In cazul asta sunt sanse de 99% sa se intoarca si ramane valabil raspunsul meu de mai sus

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu dispera. Cel putin ai invatat ceva important in viata. Odata ce o persoana te-a injunghiat pe la spate o data, sigur o va face cu mai multa usurinta si a doua oara. Tu continua viata, cauta-ti alta partenera si ai grija sa fi atent la red flag-uri, pentru a nu pati asta iar. Munceste cat poti, fi langa copilul tau si ofera-i atentia necesara. Ajuta foarte mult la recuperare daca nu te mai gandesti la trecut si la viitor. Trecutul provoaca depresie si viitorul provoaca ori anxietate, ori iluzia ca va fi mai bine chiar daca tu repeti in prezent anumite greseli. Cheia este sa fi ancorat in prezent si sa faci tot ce iti sta in putinta sa iti mentii viata pe o nota pozitiva.

| MAteiLaAjutat a răspuns:

Pot sa zic ca ti-ai facut-o cu mana ta aceasta situatie, de indata ce te-a inselat cu cumnatul si tu ai trecut peste i-ai dat de inteles ca poate scapa cu inselatul. N-ai ce sa faci, divortati si o sa fi parinte singur.

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns:

Imi pare rau de tine dar eu nu o sa va inteleg niciodata de ce sa va sinucideti ma? In locul tau ii dadeam 2 palme de o uscam, dar nu sa o omor ca ajungeam ca prostu la puscarie si apoi o dadeam afara si casa si imi continuam viata.De ce sa sufar eu ca aia cu care sunt e o tuta si s-a culcat cu altul.