| Loredana01 a întrebat:

Am o problema strict legata de DRAGOSTE si vechea poveste pe care, la o moment dat, fiecare a intalnit-o si anume, familia ei nu il accepta pe el. Sunt cu un baiat de 6 luni de zile, perioada in care am trait fiecare moment la intensitate maxima, ajungand de la tristete la extraz si invers.Eu am 19 ani, iar el 26.
Sarbatorile de iarna le-am facut impreuna,cu parintii mei, rude etc si parintii mei au fost de acord cu el, zicand ca este un baiat respectuos, grijuliu, cu care nu ar avea nimic impotriva.Totul a fost un vis.Ieseam zi de zi, parintii mei erau incantati de el, mai venea pe la mine cateodata insa de vreo 3 saptamani, tot visul s-a transformat in cosmar. Tatal meu nici nu vrea sa mai auda de el, l-a vazut pe strada, i-a zis „sa-si caute o fata pe masura lui si pe mine sa ma lase sa-mi termin scoala"; asta in conditiile in care situatia mea scolara nu era compromisa in niciun fel, el sustinandu-ma din contra, sa fac o facultate dupa ce dau bac-ul anul acesta.Nici macar mama, care era de partea mea, acum nu mai vrea sa auda de el.El este un baiat simplu si modest,care a trecut prin multe si in preajma caruia pot fi eu insami, el ma cunoaste cel mai bine si consider ca ne completam reciproc. Daca pana acum cateva saptamani ne bucuram ca stam la un bloc distanta unul fata de celalalt,acum am ajuns sa ne ferim cand ne vedem si sa ne ascundem de ochii tuturor. Totul a inceput acum o saptamana,cand eu m-am certat destul de rau cu el, spunandu-i sa nu ma mai caute si sa ma lase in pace. Ai mei au auzit, si in decursul acestei saptamani ei au crezut ca noi nu mai suntem impreuna. Nu va spun ce bucurosi erau ai mei, care mai de care sa-mi dea bani, sa ma duc sa-mi cumpar si una si alta, maicamia chiar a venit si mi-a zis bine ca te-ai despartit de el, lasa-l sa-si caute o fata pe masura lui.Insa noi am continuat sa fim impreuna. Intrebarea este: care „masura" lui? Ce-i deranjeaza atat de mult? Ca are 26 de ani? dar am eu 20 acusi.Ca mama lui este maicuta la o manastire, pentru ca asa a ales ea in urma a aceea ce a trait cu fostul sot si singura cu 3 copii? Pt faptul ca pe perioada iernii nu a avut de lucru, si pentru ca a zis ca acum se descurca mai greu cu banii? El e singur in oras, mama lui vine 1 data pe sapt, fratesu si cu sorsa sunt plecati unu in it,altul in Spania, el e singur, chiar singur.Cum ar putea sa fie putred de bogat cand ma uit ca e greu si cu doua salarii,daramite cu unul. Acesta,cred eu ca e unicul motiv pentru care nu-l accepta- situatia materiala. Dar nu s-a pus problema sa ma marit si sa nu am ce manca,de ce nu ne lasa sa fim impreuna? Eu il iubesc pentru ca am vazut in el un sprijin, un om care ma susutine indifirent de situatie si la cate probleme am avut cu ai mei si cu sora mea, in legatura cu el, altul era plecat de mult.Il intreb: de ce stai cu mine? Uite cate discutii sunt! „Pentru ca te iubesc, si eu nu renunt la tine daca va fi nevoie,te iau de la ai tai, muncesc pe coate numai sa ne fie bine, dar sa stiu ca tu nu pleci de langa mine.Mai ai rabdare sa iei bac-ul si iti promit ca totul se va rezolva". Cuvintele astea mi le-a spus a nu stiu cata oara, si mi-a demonstrat de multe ori ca nu are nicio intentie ascunsa dar chiar nu pot sa le inteleg punctul de vedere alor mei.Intr-adevar, e primul baiat pe care l-am adus acasa, dar ce se gandesc ca a venit el gata, si mi-a luat „ce aveam mai depret"? Ca am avut discutia asta si cu taicamiu ca ma duce el la ginecolog, doamne! Ajutati-ma si dati-mi toate parerile pe care le aveti in legatura cu situatia asta, orice parere este bine venita! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| TanteMarianne a răspuns:

Pai nu stiu cum sa-ti zic.lumea spune ca iubirea n-are margini adica nu conteaza varsta sau diferenta dintre cei doi sau de e razboi sau pace. totusi diferenta conteaza de multe ori. gandeste-te tu de abia termini scoala si cum ar veni iti incepi viata de adult. viata de adult nu e usoara ai o gramada de responsabilitati si sa te mariti asa din prima cu un barbat care are aproape 30 de ani poate sa fie o problema. tu esti inca tanara si nu ai avut multi iubiti pana acum deci nuprea stii cum e sa ai o relatie amoroasa. chiar daca e un baiat bland responsabil si grijuliu poate sa aiba si vreo latura mai de amant, nu stii niciodata.mai sunt variante de ce sa nu-l accepte ai tai, de exemplu :
poate la un moment dat tatal tausau mama ta l-a vazut cu alta sau facand vreo prostie si atunci cred si eu ca vor sa-ti gasesti alt pufulete(iubit/barbat).
si uite iti mai zic o chestie : ai tai s-ar putea sa nu-l accepte pentru ca s-au gandid ca e din fata blocului si multe relatii care incep asa la vreo 2blocuri departare sau prin fata blocului se pot termina urat. doi la mana poate acum el e cu tine mai bland si mai grijului pentru ca n-ai terminat inca scoalasi esti inca cu parinti, dar atunci cand esti libera ca o pasare. cine stie ce-i trece tipului prin minte sa te transforme in vreo striparita doar a lui sau mai stiu eu in ce femeie boschetara. ai rabdare nu lua primul fat-frumos care se iveste, ai timp sa te mariti si sa faci copii.

7 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Din pacate pentru tine, de obicei in asemenea cazuri parintii au dreptate. Daca tu faci acusi 20 de ani ( acusi face si el 27 de ani) si probabil ca la vara dai bacul, mai rabda putin, termina scoala si apoi spune-i ca esti libera, el la fel, si te poate lua linistit oficial de nevasta. S-ar putea sa fii uimita atunci de raspunsul lui.

| Loredana01 explică (pentru neutrino):

Crede-ma ca EXACT ASA PROCEDAM. Deci tu crezi ca parintii mei nu sunt de acord din cauza varstei... de ce spui ca voi fi uimita de raspunsul lui? sad scuze, dar nu inteleg la ce te referi

| ywar a răspuns (pentru Loredana01):

S-ar putea sa nu mai aiba curaj - asta este in substrat. Uneori parintii mai si simt unele lucruri. Nu zic ca e bine ceea ce fac dansii acum dar... eu cred ca trebuie in primul rand sa iti termini studiile de 12 clase, iti iei bacul si te duci frumusel si dai admitere la faculatte pe fortele proprii. Este singura "arma" pe care o ai la dispozitie. Sa nu te superi pe mine, la 19-20 ani nu stii ce-i viata si nu i-ai putut cuprinde problemele ei marunte care macina. Lasa-l putin si vezi cum se va modifica comportamentul lui. Nu baga mana in foc pentru nimeni. Crede-ma ca sunt un barbat matur, trecut de o anumita varsta si gandesc cum probabil gandesc si ai tai. ai curaj si speranta. Roaga-te.

| Loredana01 explică (pentru ywar):

Iti multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-ar putea ca parintii tai sa se gandeasca si la diferenta de varsta. Si eu am trecut prin asta si desi intre mine si el erau doar 2 ani, parintii mei nu au fost de acord. Pur si simplu i-am luat de o parte si i-am intrebat care e problema si ce vad ei la el si nu le convine. Te sfatuiesc sa faci la fel. Cel mai bine ii sa vorbesti deschis cu parintii tai si sa iti explice fara ocolisuri ce vad ei. Si sa stii ca experienta lor de viata ii ajuta de multe ori sa vada lucruri pe care noi astia tineri nu le vedem. Acuma depinde doar de tine. Daca tu te vezi peste cativa ani maritata si alaturi de el pentru toata viata poti sa il alegi si peste parintii tai. Si sa stii ca tatal tau intotdeauna o sa tina mai mult la tine decat maica-ta. Pentru ca asa is ei, mai apropiati de fete si isi doresc sa le vada cu o treapta mai sus decat au fost ei. In plus barbatii sunt cam superficiali si uneori ajung sa zica una si sa faca alta. Poate te iubeste asta tu stii dar pune-te un pic in locul alor tai. Sfatul meu este sa discuti deschis cu ai tai ca sa afli ce au impotriva, alta cale nu vad. Spor.

| Loredana01 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc! Mi-ai fost de mare ajutor.

| LiviuBz93 a răspuns:

Sunt ciudati parintiilaughing)Prietena mea este mai mica cu 3 ani decat mine si merg mereu la ea acasa big grin si mama si tatal ei se uita ciudat la minehee heeSincer din partea bunicii ei simt cea mai mare caldura(din rude) si imi este teama ca o sa imi spuna si mie taicasu sa o mai las in pacelaughing.Noi suntem impreuna de aproape 5 luni :d.Dar sa stii ca nu conteaza parerea parintilor.Acum traiesti cu ei dar in viitor vei trai cu jumatatea tawinking Deci nu conteaza ce spun eiwinking