| Gopetto a întrebat:

Salut, am nevoie de sfatul unui barbat cu experiență. Sunt de ceva timp în relație intimă cu o persoană, care e și prietena mea. Cît este de important sexul pentru o femeie, în special orgasmul? Sunt începător și nu de fiecare dată reușesc să o aduc la orgasm. Uneori îmi e foarte greu să intru înăuntru, iar alte ori îmi e greu să mă abțin să nu termin primul.
Rog pe toți cei care pot să mă ajute să-mi scrie aici mai jos, în privat sau pe mail outsideparkmail@gmail.com

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sexul si orgasmul la o femeie sunt exact la fel de importante ca la un barbat. Gandeste-te cum te-ai simti tu si fii sigur ca asa se simte si ea. Nu e un capat de tara, evident, dar nu e nici bine. Insa cu dragoste si intelegere, se rezolva toate.
Spui ca e greu sa o penetrezi. Asta inseamna ca ea nu e suficient lubrifiata din cauza lipsei preludiului bun (prea scurt si grabit sau prea lung si lipsit de imaginatie). Invata sa-i cunosti corpul, sa vezi ce o excita si sa apesi exact pe butoanele care o excita, intreab-o ce-i place, etc. Daca nu reusesti, folositi un lubrifiant pe baza de apa de la farmacie. Totusi, daca va iubiti, faceti dragoste numai cand va doriti amandoi foarte mult, in conditii normale (fara graba, teama, etc) si va protejati de sarcina (ca ea sa fie complet relaxata), nu e nici un motiv sa nu ajunga la un nivel normal de lubrifiere daca tu esti atent la preludiu si la ea.
Cat despre ejaculatul precoce, asta este o problema. Aminteste-ti exercitiile pe care le faceai in timpul masturbarii din adolescenta, modul in care ai invatat atunci sa-ti controlez corpul si sa-ti intarzii ejacularea dupa voia ta. Aceleasi tehnici ar trebui sa functioneze si acum. E mai greu la inceput, dar daca simti ca termini prea repede (sa zicem mai repede de 20 de minute de penetrare si minim un orgasm al ei), opreste-te, intrerupe penetrarea timp de 1-2 minute, timp in care o saruti, o mangai (nici nu trebuie sa-i spui, e suficient sa folosesti ca pretext o repriza lunga de sarutari si mangaieri sau schimbarea pozitiei si una noua). Dupa intreruperea asta, nivelul de excitare ar trebui sa scada suficient incat sa-ti permita sa te controlezi si sa ai un act sexual normal si satisfacator.
Important este sa intelegi ca nu e o tragedie, dar ca trebuie sa te preocupi de asta si sa te ingrijesti in primul rand de placerea ei, asa cum si ea se ingrijeste in primul rand de placerea ta.
Cu prezervativul, exerseaza. Pune-ti 10-12 prezerevtave cand esti singur dar ai erectie. Apoi exerseaza cu ea, gasiti impreuna moduri excitante de a-l folosi (ti-l poate pune ea, sau il puteti pune impreuna). Ai grija sa-ti iei prezervative de buna calitate si cu diametrul potrivit penisului tau (sa nu fie prea stramte)

| Gopetto explică (pentru Brigaela):

Mulțumesc pentru sfat, e chiar foarte desfășurat și-mi va prinde de bine. Ce privește preludiul, păi știu butoanele. Cunosc bine preludiul, o excit de fiecare dată, chiar pînă la cuvintele "fă ce vrei cu mine" dar de la începutul preludiului și pînă la "te vreau..." durează vreo 5-10 minute. Pînă ajung la fraza asta, nu mai vreau nimic happy Sunt prea concentrat asupra ei și nu mă mai atrage penetrarea în sine. De parcă am văzut deja tot ce puteam să văd și acum mă plictisesc... Chiar dacă ar fi stat goală în fața mea, n-ar schimba nimic sad

5 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Brigaela a spus tot. Inca un lucru: unele femei ajung foarte greu la orgasm, (care e si asta, de doua categorii, dar nu intram acum in amanunte) tu ca barbat ar trebui sa comunici cu ea mai mult, daca nu reusesti s-o aduci in acea stare de extaz. Eu cunosc cupluri, in care in discutii mai libere, femeia a marturisit ca nu intotdeauna ajunge la orgasm, si asta dupa o relatie de cativa ani buni. Unele femei ajung sa aiba mai multe orgasme, depinde de gradul de excitatie, iar aici tu apari, sa-i inveti corpul, sa-l intelegi si sa-l exploatezi. Si-nca ceva: eu consider preludiul foarte important, daca nu cel mai important, intr-o relatie sexuala. Sa stii ca femeia poate atinge orgasmul si fara contact sexual, ci doar din preludiu. Nu te impacienta, la inceput, tuturor ne-a fost greu, niciun barbat nu s-a nascut invatat. happy

| harciog a răspuns:

Singura chestie la tine este pe plan psihologic.Inca nu ti-ai depasit inhibitiile.

| ROB3RT89 a răspuns:

De ce vrei neparat in privat?! Depinde si de femeie,si e foarte important sa o aduci la orgasm,nu sa fi egoist sa termini primul si apoi sa zici poate data viitore... Daca te ajuta instrumentu si sti sa o exciti,e aproare imposibil sa nu o aduci la orgasm, cum spui tu! Ps majoritatea femeilor se excita cand le saruti pe gat/ceafta tind mana pe talie... Daca esti incepator, e ceva normal sa intampini anumite problemehappy

| Gopetto explică:

O altă problemă e prezervativl, care nicidecum nu reușesc să-l îmbrac... Cînd dau să-l pun pe mine, dispare erecția... Ce naiba!?