| IoanaAnaiad a întrebat:

Am nevoie de un sfat urgent! Am fost împreună cu un băiat timp de 6 luni și am rămas însărcinata! Când am fost cu el eram minora! Doar de câteva zile am devenit majora! Și de 2 săptămâni ne-am despărțit! I-am spus ca sunt însărcinata! Dar a zis ca nu îl interesează și ca nu vrea acest copil pe care eu îl vreau foarte mult! Mi-a zis sa fac avort! Părinților mei când le-am spus au zis sa avortez eu am spus ca nu vreau și au zis sa plec! Asa ca am plecat! Dar ce aș putea face acum? Îmi e greu singura! Un sfat va rog!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

După ce naști, îl chemi pe individ în judecată și îl pui să plătească pensie de întreținere.
Nu e musai să-l intereseze copilul, dar legea îl obligă să se ocupe de creșterea lui.
Faptul că erai minoră e irelevant - vârsta de liber consimțământ la noi nu mai e de mult timp de 18 ani, ci mai mică. Așadar, din acest punct de vedere el poate fi liniștit. Și cu siguranță chiar este.
Multă baftă și tărie îți urez! nu te lăsa, luptă pentru voi!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru mihai69):

Varsta este de 15 ani.

| mihai69 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Știu, dar nu e relevant în cazul de față. Ea acum are 18, iar în momentul concepției avea 17. Așadar...
===
@anablondina = „... tu ai de fapt 16 ani..." cred că nu știi nici să citești prea bine:
„Eu sunt minora am doar 17 ani el are 24 de ani!" (la 7 august a.c.) http://www.tpu.ro/......les-ca-nu/

| IoanaAnaiad explică (pentru mihai69):

Mulțumesc!

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Decizia luata este doar problema ta!
Ai vrut sex neprotejat, ai riscat si acum, raspunzi pentru viata din pantec.
Te chinui sa-l aduci pe lume si sa-l cresti singura, asa cum ai vrut tu!
Vezi tu, deciziile luate fara pic de creier, te afecteaza atat pe tine cat si pe copilas.
ACum, ia-ti de munca si cauta-ti gazda, ca sa poti sa te intretii si mai tarziu cand apare copilasul, sa ai cu ce-l hranii si imbraca.
Distractiile cu sexul neprotejat, duc intotdaeuna la situatii de acest gen.
Iar ce vrei tu, nu este corect pentru ceilalti, de aceea trebuie sa fii responsabila pentru deciziile pe care le-ai luat.

Dupa cum vad in intrebarile tale anterioare, tu ai de fapt 16 ani... deci, sanse sa ajungi prin CASA de copii, atat tu, cat si bebelusul tau.

| barosanu69 a răspuns:

Asta e daca ti-a placut pola de mica

| anonim16121 a răspuns:

E cam grea situația, daca ai unde sta până vei naște, după naștere și vrei copilul fă-l, dar ține minte, decât să aduci o viață pe lume și să-l abandonezi ca mai târziu acel copil sa se chinuie mai bine fă avort, scuze că sunt așa dur dar în această situație nu ne jucam cu viața, sa nu faci gesturi disperate, daca știi că nu poți să-l crești fă avort, o să mai ai ocazia sa faci si alti copii.

| IoanaAnaiad explică (pentru anonim16121):

Nu vreau sa fac avort! Mai bine mor decat sa fac asta! Iubesc foarte mult acest copil cu toate ca încă nu sa născut!

| milanvinovatul a răspuns:

Și acum unde ești?

| IoanaAnaiad explică (pentru milanvinovatul):

Bunicii mei au avut o casa la țară și miau lasat-o mie! E a mea am acte! De aici nu ma poate da nimeni afara! E nasol ca bunica a murit înainte de ziua mea cu o luna! Iar bunicu e în coma la spital!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru IoanaAnaiad):

Ai din ce trai? Ai serviciu? Ca pensia alimentara pe care ti-o plateste tatal copilului nu o sa-ti ajunga pentru asa ceva si o sa dureze pana o sa o obtii, daca are de unde sa-i retina.