| V2004D a întrebat:

Am nevoie să-mi iau niste prezervative dar nu știu de care mărime am nevoie (am penisul de 15, 3 cm)
Care e mărimea pe care trebuie sa o aleg?

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Alegerea marimii prezervativului care dupa montarea pe penis sa se potriveasca perfect se face NUMAI in functie de GROSIMEA penisului. Determinarea grosimii/a diametrului penisului se face prin masurarea circumferintei in mm, efectuat cu ruleta/metrul de croitorie. Rezultatul/valoarea obtinuta se imparte la 2, dupa care din rezultatul obtinut se scad intre 10 - 15 unitati. Valoarea astfel determinata va reprezenta marimea cautat, care trebuie sa corespunda cu numarul inscris pe ambalajul prezervativului. Astfel se determina marimea CORECTA a prezervativului, care se face in functie de grosimea penisului si nu de lunginea acestuia, deoarece in general prezervativele sunt fabricate in urmatoare 3 tipodimensiuni si anume : 178mm; 195mm si 205mm lungime. Exista si prezervativ cu dimensiunea EXTRA care are lunimea de 251mm lungime pentru penisuri supradimensionate/gigantice. In schimb, in privinta largimilor prezervativele sunt fabricate in 5-6 tipodimensiuni/marimi/largimi; care pot fi notate uneori prin literele "S", "M", "L", "XL" si "Extra large" (small, medium, large) sau prin numere care reprezinta latimea aplatizata a prezervativului masurat in mm. Marimea celui mai ingust/stramt prezervativ incepe de la 43-45 mm si creste cam din 3 in 3 mm si ajunge la latimea maxima de 66/67 mm. In cazul prezervativelor fabricate sub brandul Durex, lista completa cu modelele si dimensiunile este urmatoarea : Brand;; Style;; Length (mm);; Width (max/min in mm)
-Durex Close Fit 178 49
-Sensation 178 52
-Ribbed 178 53
-Pleasuremax 195 66/54
-Elite, Extra Safe, Featherlite, Performa, Select Flavors, Tingle 205 63/52
- Avanti Ultima 205 63/52
-Comfort XL 251 63/54
Sper sa fii multumit de informatiile oferite Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Pentru penisul tau este recomandat prezervstivul de marime medie.

| Emilian65 a răspuns:

Pentru penisul tau este recomandat prezervativul de marime medie.

| RobertMoon a răspuns:

Prezervativele au o dimensiune mica si se modeleaza dupa fiecare penis, daca foloseai pana acum asa ceva stiai asta. Iti recomand Durex Feel Thin

Răspuns utilizator avertizat
| Anca32 a răspuns:

Nu exista prezervative după mărimea organului genital. Datorita materialului din care sunt făcute se fac exact cât e nevoie. Încearcă Durex sunt cele mai rezistente