| andrei213121 a întrebat:

Salut, am 17 ani si pana acum nu am avut nici o relatie intima, dar am o prietena de ceva timp si posibil sa se intample ceva si m-am gandit sa iau prezervative doar ca nu stiu ce marime sa folosesc. Am vazut pe internet ca trebuie sa masori lungimea si grosimea doar ca tot nu am inteles cum sa aleg marimea si am zis sa fac un cont poate ma puteti ajuta voi sa imi spuneti (imi este rusine sa intreb la farmacie). Am masurat si am in grosime 14 cm si in lungime 20 cm, ce marime de prezervativ ar trebui sa aleg?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vezi ca ai masurat cucul total gresit!
Daca spui 20cm este clar ca masuratoarea ta este ori de la buric ori de la gaura fundului laughing ca-n realitate este de vreo 12cm, asa cum spun statisticile.

Uite aici cum se masoara corect:
https://imgur.com/a/kwt4a24

Prezervativele se cumpara in functie de GROSIMEA (diametrul) cucului, fiindca toate vin cu masuri standard de lungime20cn, asadar masoara din nou, cu un snur sau metru de croitorie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca ai 20cm lungime...dar ma rog. Ideea e ca lungimea e irelevanta relativ, conteaza grosimea la baza. Cele durex din magaine sunt 56mm, mai exista si alea pasante care sunt 54mm. Cumpara acestea doua si masturbeaza te cu ambele, vezi cum te simti si trage concluziile. Prezervativul nu trebuie sa gatuie penisul, dar trebuie sa fie relativ fixut...nu larg.