| Marius925990 a întrebat:

Am niste ganduri cu privire la relatia in care sunt de cateva luni si nu imi dau pace.
Relatia este foarte ok, exista atractie,sexul este foarte bun in sensul ca incercam orice si se intampla des, suntem foarte deschisi, avem ce vorbi, sunt foarte multumit.Este foarte deschisa si sinceră, chiar avem planuri de viitor(eu am 24 ani).
Problema este ca desi niciunul din noi nu era virgin, pe mine ma deranjeaza ca nu era ea, ba chiar ma chinuie cateodata, alte ori nu. Si-a inceput viata sexuala la 13 ani cu un baiat care a tot insistat.Au fost impreuna 1 an.Acum regreta ca s-a intamplat asa. Dupa a mai fost cu un baiat cateva luni cu care nu s-a simtit bine si s-au despartit si nu a mai facut sex 4 ani, pana ne-am cuplat noi.
In afara de asta sunt multumit si fericit cu ea, insa gandurile astea imi strica fericirea si probabil in timp o sa simta ca am ceva in anumite momente, ceva ce nu ii pot explica.O iubesc enorm dar durerea asta creste odata cu iubirea.Nu vreau s-o fac sa sufere mai mult de atat. As vrea ori sa fi fost o gluma ori sa pot trece peste asta.
Sunt prea de tot?

Răspuns Apreciat de Editori
| SiA31 a răspuns:

Cred că lași o chestie prea puțin importantă să distrugă cea mai frumoasă poveste de dragoste pe care ai avut-o.
Faptul că a întreținut relații intime cu altcineva înaintea ta nu ar trebui să fie un impediment în cadrul fericirii voastre.
Gândește-te la o fată care a fost violată când a fost mică. Asta ar însemna că cel care îi va fi menit să îi fie "suflet pereche" să nu o iubească din toată inima, doar pentru că a întreținut relații intime cu un străin, împotriva voinței ei?
Sunt fete care au rămas virgine până la 20 de ani, când au întâlnit pe cineva care a promis să le rămână alături pentru totdeauna. Una din fete, după 2 ani de relație, s-a hotărât să o înșele, iar ea din respect față de sine, s-a despărțit de respectivul.
Atâta timp cât ea nu face diferențe între voi și atâta timp cât sunteți fericiți împreună, eu zic să te bucuri de chestia asta, pentru că este rară în zilele noastre.
Crede-mă. te-ar durea de 10 ori mai tare dacă tu ai fi fost primul din viața ei, și dacă lucrurile nu ar fi mers între voi, ea să îți spună că regretă că ți s-a dăruit trup și suflet. Saaaau, dacă ai fi fost primul din viața ei, și apoi să te înșele.
Bucură-te de ceea ce ai și nu îți mai umple capul cu chestii negative. Dacă o iubești, ascultă-ți inima și doar iubește-o.
Eu cred că dacă ar putea da timpul înapoi, ar face lucrurile total diferit ^-^

| Marius925990 explică:

Intr adevar mi-a marturisit ea ca si ar fi dorit sa nu fi fost cu nimeni inainte, fara sa o intreb sau sa ii dau de inteles. nu a mai avut orgasm inainte, nici alt fel de sex nu a incercat cu ceilalti si acum spune ca este foarte bine si ca sunt barbatul vietii ei. Mie imi e frica doar de mine.eu incerc sa imi pun ordine im ganduri dar imi e greu uneori si foarte dureros. Nu merita sa sufere din cauza mea si nici eu. Avem cateva luni numai, de asta am considerat ca poate nu va suferi suplimentar cand o sa inceapa sa simta ca am ceva. Problema este ca pe masura ce merge si mai bine relatia, ma doare pe mine mai profunt in momentele de slabiciune.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La 13 ani inceputul sexual, nici nu o acceptam daca voiam o relatie cu una indiferent cat de serioasa vroia sa para in ochii mei. Decizia iti apartine daca continui sau nu, ele si-o trag mai mult decat noi pentru ca sant vanate constant de obicei si au mai multe sanse de sex daca era sa te gandesti ca a fùtut mai mult decat tine atunci era normal sa fi complexat pe situatie si sa prinzi frustrare

| Clarity a răspuns:

Tu trebuie sa întregi ca viața ei nu poate fii controlată de tine. O fost alegerea ei la momentul acela, dacă acum regreta înseamnă ca învață din greselile ei dar trebuie sa înțelegi ca greselile ei nu sunt greselile tale și nu poți sa le schimbi sau sa simți ceva despre situația aceea.

Cum ai spus nicicare nu ați fost virgini, trebuie sa respecti deciziile care le-a făcut ea așa cum ea respecta deciziile care le-ai făcut tu in viața ta sexuală.

Nu uita ca sunteți egali in relația asta. Fiecare are deciziile lor și greselile lor care trebuie respectate.

Dacă o vei lasă pentru alegerile care le-a făcut întrecut înseamnă ca nu ai meritat-o niciodata.

| Ofiintă a răspuns:

Cred că eşti conştient de toată absurditatea de care dispui. Aveti n pretentii de la femei, să fie virgină, să fie bună la pat, să aibă 2 copii laughing. Cumva ultimele nu merg mână în mână, în cazul în care era virgină nu te simteai tu atat de bine şi te legai de acest aspect. Ai pretentii nefondate, dar tu ce oferi in schimb? Chiar le meriti pe toate cele invocate de tine? Nu mie să îmi răspunzi.
Calci peste bunăstarea unui om doar pentru că te consideri superior fată de aceea fată. S-ar putea ca nici tu să nu fi partenerul ideal in viziunea acelei fete, însă ea sa treacă peste, comparativ cu tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ofiintă):

Tu ești virgina? Că așa ziceai pe aici.nu e vorba că avem pretenții, nu la modul cum te referi tu.

Avem pretenții ca ea sa fie putred de onesta de la început, nu după ce ne atasam, aici e și greșeală multora că nu le întreabă de la început, ci după află că de fapt prietena lor și-a tras-o cu mulți de mica, și-i li se distruge fantezia și li se face scârbă. Dar aici e greșeală amândurora.

| Ofiintă a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi dacă aşa spuneam, nu s-a modificat de atunci. Nu este ca şi cum eu ca femeie îmi permit orice pentru că vreau, pentru că pot şi pentru că de ce nu?!

Nu contest onestitatea, eu care aş sugruma fătărnicia, însă dpmdv nu are sens să ne raportăm la trecut.
Aşa cum tu ca bărbat ai avut parte de experientele tale, la fel şi o femeie.
Derivat din felul în care ataşezi problema, am putea lejer înlocui aceste femei cu nişte obiecte. Din câte observ nu există diferente considerabile.
Păi dacă l-a mai folosit x, y, z nu este nouă şi nu mă interesează, vreau ceva care să scârtâie de nou ce este.
Şi pe mine mă scârbesc suficiente, dar îi ignor şi trec mai departe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ofiintă):

"Nu este ca şi cum eu ca femeie îmi permit orice pentru că vreau, pentru că pot şi pentru că de ce nu?!"
De fapt, e exact asa.

| Ofiintă a răspuns (pentru anonim_4396):

Mă cunoşti în mod personal?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ofiintă):

Nu ma refeream la tine in mod special.Mai mult ca principiu.

| Ofiintă a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar eu mă refeream la mine, şi asta pentru că mă preocupă persoana mea şi nu a altora.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ofiintă):

Eu te-am întrebat pentru că voiam sa știu de ce, nu pentru că credeam că minți.

Vreau ceva care sa scârție nou? Lol.Nu, dacă e să vreau o virgina e pentru că nu a lasat pe nici un cretin să pună mana pe ea, m-ar făcea să mă simt valoros/respecat și iubit în același timp. Mai bine as sta fara sex decât să o fac cu unele care le consider doar "obiecte" și nu-mi place mare lucru la ele. In general ingor mai bine de 3 sferturi.

Apropo, Hecate e iubita mea,

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu joc la doua mese, de abia mă descurc cu tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu joci la nicio masa, sterge tâmpenia aia cu iubita mea.

| Ofiintă a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru că n-am găsit un bărbat care să mă atragă, să există reciprocitate şi să fie disponibil.
Toate trei laolaltă mă refer, primele două întrunite, ultimul sau primul da.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce are surioaro asta cu tine

| darrio2007 a răspuns:

Se pare că fetița ii schimbă ca pe dresuri. Lasă asemenea ganduri, că vei ramane fara ea.

| mihai69 a răspuns:

Da.
Caută ajutor la un psiholog, altfel riști să rămâi veșnic singur.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da, esti prea de tot. Ai nevoie de un pisicolog.

| anonimg a răspuns:

Trebuie sa fim rationali. Repet: rationali. Mai repet inca odata: rationali. Sentimentele le luam si dam cu ele de pamant, deoarece n-au ce cauta in relatie. Acestea sunt ca norii care apar si dispar; iar o relati nu trebuie sa fie bazat pe sentimente. Pentru ca sentimentele aduna inimi, iar la urma cei doi ajung sa se urasca mai mult decat s-au "iubit". Sentimentele n-au absolut nici o legatura cu dragostea. Absolut nici o legatura; nici macar miros de dragoste.
1. Nimeni nu poate fi judecat de ce a facut mai inainte, nici cat timp este in viata noastra, nici dupa ce nu va mai in viata noastra.
2. Nu putem sa cerem altora ceea ce noi nu le putem oferi.

Cine nu invata aceste doua puncte de mai sus, nu este vrednic sa intre intr-o relatie, deoarece ar distruge linistea, ar nimici fericirea, si ar fugi bucuria de la partener pentru tot timpul cat acestia vor fi impreuna.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Asta da problemă în viață! laughing)))))))) Trebuie să ai mintea odihnită rău.

| Hannah06 a răspuns:

Dupa ce ai facut sex cu ea si te ai simtit bine, acum te apuca gandurile. Si-a inceput viata sexuala de cand era mica din diverse motive, nu dispunea de maturitatea necesara si nu e cazul sa o judeci tu. Femeia nu e un obiect pe care sa o alegi dupa anumite "features" cum ai alege un pc sau telefon, e un om care a trecut prin experientele ei de viata care au format ceea ce este ea acum. Daca nu ai deschiderea sa intelegi, fa-i un serviciu si las-o si succes in a gasi in zilele noastre fata perfecta si virgina.

| Ofiintă a răspuns (pentru Hannah06):

Un răspuns complet, ai specificat esentialul. Bravo!

| Hannah06 a răspuns (pentru Ofiintă):

Multumesc! big grin