| 230295 a întrebat:

am si eu nevoie de un sfatcrying stau cu un baiat de 1 an si 7 luni si parintii mei nu sunt de acord cu el pentru ca este tigan si eu il iubesc enorm...lupt foarte mult pentru relatia asta si el la fel. el are 16 ani jumate si eu 17 noi aveam amandi planuri de viitor si sper ca Dumnezeu sa ne ajute sa ajungem unde ne-am propus...asa ca intrebarea mea este ce ma sfatuiti sa fac sa renunt sau sa lupt pentru fericirea mea desi parintii mei nu il vor?

Răspuns Câştigător
| Cristinutzzzza a răspuns:

Daca il iubesti si crezi ca acest baiat merita sa te certi cu parinti si esti sigura ca te iubeste indeajuns demult incat sa nu te paraseasca lupta:* Insa este si varianta k acum sunteti in love etc insa el are 16 ani timpul va va schimba pe amandoi experientele cu noi persoane la fel si daca va ajunge sa se desparta de tine tot la parinti te intorci danduti seama ca ai facut o greseala.Insa acum daca va iubiti luptati cand nu va ma fi asta este:*succes

27 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca este tigan doar ca nationalitate, nu e o problema, cunosc destule familii de tigani foarte de treaba, cu educatie si bun simt superioare majoritatii romanilor din jurul lor.
Daca este tigan nu doar ca natie ci mai ales prin apucaturile pe care le asociem (uneori pe nedrept) cu aceasta etnie, poate sa fie si blond cu ochi albastri, tot piranda vei ramane.

| 230295 explică (pentru regis):

Ma deci se comporta foarte frumos cu mine si se vede ca ma iubeste e in stare de orice pentru mine...parintii lui ma cunosc si nu au nimic impotriva.el din iubi iubire si etc nu ma scoate nu e dala sa ma tina in "fa" si "bagami-as" si nu mai stiu eu ce.winking

| regis a răspuns (pentru 230295):

Eu nu ziceam de felul in care se poarta cu tine, ci de felul lui de a fi in general. Daca ti se pare ok, ai putea sa le explici parintilor ca e mai bine cu un tigan de treaba decat cu un roman vagabond.
Apropo, cu ce se ocupa el si familia lui?

| 230295 explică (pentru regis):

Amandoi parinti ai lui lucreaza in comert ca si ai mei de altfel

| regis a răspuns (pentru 230295):

...deci chiar daca sunt tigani, isi castiga painea muncind, nu ocupandu-se cu "tiganii".
Nu cred ca mai trebuie sa imi spun parerea, vreau doar sa precizez ca nu merita sa te certi cu parintii pentru nimeni. Trebuie insa sa lupti pentru relatia ta, sa ii faci pana la urma sa accepte.

| Paulla a răspuns:

Nu pot să înţeleg cum e posibil să ai sentimente pozitive pentru acea rasă...

| 230295 explică (pentru Paulla):

Cand iubesti nu conteaza varsta rasa sau mai stiu eu...importanta este iubirea si intelegereawinking daca nu treci prin asa ceva nu ai de unde sa stiiwinking nu iti doresc sa fi in situatia mea si eu nu am pus aceasta intrebare sa imi sara lumea in cap am cerut un sfat.oh go on mersi

| didiDia a răspuns (pentru 230295):

Ce stii tu la 17 ani despre iubire? Esti inca o copila cu muci la nas. Maine, poimaine te baga tiganul in belele si vii iar pe site sa te plangi de el. Lasa-l, frate si gaseste-ti unul calumea, roman ca tine. Ce o fi fost in capul tau cand te-ai combinat cu el, chiar nu pot sa inteleg.

| Paulla a răspuns (pentru 230295):

Eu n-am să ajung niciodată în situaţia ta.
Puteai extrage un sfat foarte uşor din răspunsul meu şi anume: lasă-l.
Iar pe viitor poate doreşti să ştii că 'merci' nu e cu 's'.

| 230295 explică (pentru didiDia):

rolling on the floor) hai ca esti comica sa mor unu la mana iubirea nu are varsta si doi la mana cel mai important e ca il iubesti.altii s-au luat de la 16 ani. de exemplu mama mea sta cu tatal meu de la 16 ani si la 18 ani au avut primul copil si au rezistat pana in ziua de azi. degeaba esti mai mare daca nu esti trecuta prin viatawinking

| 230295 explică (pentru Paulla):

Fata mea eu nu am pus aici o intrebare sau nu am ras la un sfat pentru a-mi corecta tu greselile de scrierewinking eu pur si simplu am vrut sa imi dati un sfat si toti ati sarit in capu meu cu chestii de genu` "cum poti sa iubesti o asfel de rasa" "lasa`l" si nu stiu cewinking daca erati tigani tot asa vorbeati ma? nu vezi in ce hal sunteti? de ce un tigan este vazut asa printre romani si un roman este tratat frumos intre tigani.si sa ajungi in situatia mea nu doresc la nimeni ca este greu cand ai sa iubesti ai sa vezi ca pentru persoana iubita esti in stare sa iti dai si sufletu e greu de inteles pentru mine nu conteaza rasa sau mai stiu eu ce conteaza sa ma inteleg cu el si sa ma iubeasca si sa ma respecte am gasit la el totwinking

| didiDia a răspuns (pentru 230295):

Bine, treaba ta, fa cum doresti. Bine ca esti tu trecuta prin viata.laughing

| Paulla a răspuns (pentru 230295):

Nu sunt 'fata ta'. Oamenii ca tine nu o să înţeleagă niciodată faptul că critica e constructivă.
Ţigancă nu sunt şi nici nu e posibil să fiu vreodată, aşa că nu văd rostul unei probleme puse aşa. De ce un ţigan este văzut aşa printre români? Pentru că 'rasa pură', ca să spun aşa, e net superioară. Ţiganii ne fac de râs în toată Europa şi ne trag în jos dpdv economic. Să nu mai spun că li se oferă ajutoare sociale. De ce naiba să le oferi aşa ceva? Atâta timp cât n-au un handicap sunt capabili să muncească şi să-şi câştige singuri traiul. Iar unii au tupeul să spună că-s discriminaţi...
Şi nu mă interesează dacă-ţi doreşti sau nu să ajungă şi alţii în situaţia ta. Ce am vrut eu să spun e că nu voi aprecia niciodată o persoană ce nu este de aceeaşi etnie cu mine îndeajuns de mult încât să întreţin o relaţie de orice fel.

| 230295 explică (pentru Paulla):

Fiecare cu parerile lui.si inca ceva cum totii romanii nu sunt la fel nici tiganii nu sunt.

| FantasyAngel a răspuns:

Poate o sa crezi ca iti raspund din imaginatia mea sau din ce am auzit pe la lume. Crede-ma ca iti spun din propia mea experienta. In primul rand cu parintii nu trebuie sa te certi indiferent ca e roman sau tigan degeaba nu iti spun ei ca nu e bine sa stai cu el si in al doilea rand tiganii nu sunt de viitor. Pentru el esti o simpla romanca nu conteaza daca te iubeste sau nu si parintii lui nu o sa te accepte pentru ca pur si simplu esti romanca si esti din alt mediu. Poate crezi ca sunt rasista sau etc dar sfatul meu este sa renunti si sa iti gasesti un romanas cu care nimeni nu are nimic. PLUS sa ai un prieten tigan nu da bine la imagine nu conteaza daca faci sau nu faci ceva. Parerea oamenilor despre romancele care stau cu tigani nu e una prea buna si mi se pare corect din partea lor pentru ca majoritatea batjocoresc romancele.

| 230295 explică (pentru FantasyAngel):

In fine.multumesc pentru sfaturi da eu nu ma las usor lupt pentru ceea ce vreau sa obtin.nu imi pasa de lume si de vorbe imi pasa de fericirea meawinkingnu e tigan dala fara caracter si parintii lui ma cunosc si vorbesc foarte frumos de mine la lume:d am laut-o pe un drum si merg cat pot:* nu o sa ma lase o sa lupt si asta e.va multumesc ink odata da cand e vorba de iubire merg pana la capatul pamantului si ink ceva un tigan cand pune suflet pune nu se incurca in schimb un romanoh go on

| FantasyAngel a răspuns (pentru 230295):

Lol vorbesti de parca ai cel putin 30 de ani. in fne eu am vrut sa te ajut cu un sfat bun pentru ca stiu diverse situatii ca a ta dar oricum daca tot insisti sa continui cu ei macar fa in asa fel incat sa nu-i superi pe ai tai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da...deci in primul rand nu te baza pe Dumnezeu ca nu te ajuta, viata ti-o faci tu.Si in al doilea rand, poate acum nu mai poti de iubirea lui si chestii d-astea, dar stai sa creasca baiatu'.La 16 ani nu poate sa faca el mare lucru, stai sa devina major.Nu vreau sa cobesc sau ceva, dar nu stiu de ce am impresia ca o sa regreti pana la urma relatia cu elbig grin.

| Denisseq a răspuns:

Daca va iubiti si DUMNEZEU vrea sa va uniti vietile o sa aveti noroc. MULT NOROC!

| 230295 explică (pentru Denisseq):

Multumesc frumos:*:*:X:X:*>big grin

| MAMYNYTO a răspuns:

Lupta. cu timpul parintii tai vor intelege. nu uita:"In viata totul e trecator dar dragostea ramane chiar si dupa moarte"Succes!

| 230295 explică (pentru MAMYNYTO):

Iti multumesc foarte mult pentru incurajare:*:*:* asa voi face

| belabibi a răspuns:

In primul rand ar trebui s lupti pentru ceea c vrei cu adevarat. In al doilea rand incearca sa vorbesti cu parintii tai si s le explici ceea csimti pentru el. Sper s reusesti bafta :*

| Arestat a răspuns:

Daca l-ai fi iubit cu adevarat nu ai fi zis ca e (TIGAN)

| Miluka2000 a răspuns:

Uite ce cred eu... Daca il iubesti indeajuns de mult incat simti ca el nu te va trada si ai face orice pentru el, atunci trebuie sa treci chiar peste parintii tai pentru asta! fundita?happy

| eamah a răspuns:

Vad ca la multi dintre voi conteaza ca e tigan,dar crede'ti ca un tigan nu poate iubi la fel ca un roman? de asta un roman intre tigani traieste bine dar un tigan intre romani nu poate traii pentru ca unii sunt rasisti si spun mereu ca tiganii fac ca dreg dar nu stiti de fapt cum sunt ei,ea va cerut un sfat nu sa incepeti sa o criticati, pana la urma nimeni nu stie mai bine decat ei doi, si daca are 16ani asta e o problema? altii se maturizeaza si de la 14 anilove strucklupta ca o sa reusesti:*

| 230295 explică (pentru eamah):

Vorbe adevarate scoti:* multumesc surioara mea pentru tot si ca imi esti mereu aproape:*:*:*:*:*