| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o intrebare. Eu am organul asa sensibil ca nu pot suporta sa ating cu mana in zona preputului, cu pielea jos. Si tipele cu care am facut-o se mirau ca nu suport sa ma atinga cu mana.
E normal sa am organul asa sensibil?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect este DA. Pe suprafata pielii fine care acopera glandul penian pot sa existe intre 4.000 si 8.000 de senzori ai excitatiei si ai sensibilitatii. In cazul tau este posibil sa fie si mai multi. Sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Acum ca am multe curiozitati, te intreb ceca, cei care isi fac circumcizie nu fac ce trebuie nu? In sensul ca daca acea zona devine mai dura, banuiesc ca nu va mai fi la fel de sensibila.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

EXACT. Dupa circumcizie, sensibilitatea glandului penian dispare in foarte mare masura. Exact acesta este ideea si scopul operatiei in sine. Sanatate!

| jj7700 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am făcut circumcizia la 21 de ani din motive personale/cosmetice și sincer nu am observat vreo scădere a sensibilității nici acum după 6 ani. Circumcizia în sine nu taie din sensibilitate, ci obișnuirea capului penisului cu atingeri mai directe. În cazul meu, mi-am desensibilizat glandul cu ani buni înainte de operație prin atingeri mai directe în timpul masturbării și al sexului. Fetele în general te decalotează (dacă nu ești deja circumcis) și se așteaptă să te poată atinge pe cap direct fără prea mari probleme, așa că e o chestiune de timp și obișnuință mai mult.

| Emilian65 a răspuns:

Da, este normal sa ai sensibilitate la penis.