| Sava131313 a întrebat:

Salut, am o intrebare, prietenei mele i-a intarziat ciclul 4 zile. In urma cu o luna i-a venit in ziua in care trebuie ( in 14 ) iar acum 2 luni i-a intarziat 5 zile.
Poate sa fie insarcinata fara absolut niciun simptom? Adica e energica nu o doare burta nu are nimic. Precizez ca facem sex neprotejat de mai bine de 1 an si nu a ramas pana acum insarcinata.
Multumesc!
Ps : merita sa cumpar test de sarcina sau o sa ii vina si doar ii intarzie?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In astfel de situatii ca si cea descrisa de tine, pur si simplu doar pentru a-ti asigura linistea sufleteasca, este recomandat/indicat sa fie efectuat un test de sarcina in cazul in care ''intarzierea'' pornirii menstruatiei depaseste 7 zile. Niciodata nu se poate exclude aparitia unei sarcini nedorite in proportie de 100%, mai ales in conditiile in care sexul este practicat conform descrierii facute. Multa sanatate!

| Alexandra785333 a răspuns:

Daca vreti sa fiti 100% siguri ca nu e gravida, ai putea sa ii cumperi un test de sarcina.

| Sava131313 explică (pentru Alexandra785333):

Dar sunt mici sansele sa fie, asa e?