| Mihai4151 a întrebat:

Salut,am o intrebare un pic mai jenanta,este normal sa transpiri in zona testicule perineu? Indiferent de cate ori respect igiena este prezent si un miros foarte asemanator celui lichidului seminal, la fel cand fac efort intens aceasta transpiratie este insotita de acest miros, multumesc

7 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Inteleg cat de neplacut poate fi pentru tine,in primul rand.
Poti face cateva lucruri ca sa imbunatatesti situatia.
In primul rand,bineinteles ca vei respecta o igiena stricta, dupa cum ne si spui, dar foloseste si un anti-perspirant, nu e obligatoriu sa-l folosesti numai la subrat, sa stii.Anti-perspirantul asta face, inlatura mirosul de transpiratie.Pentru ca 99% din lumea asta transpira subrat,toti considera ca il pot folosi numai la subrat.Ei bine,foloseste-l unde ai nevoie, pentru ca asta e treaba lui, sa inlature mirosurile.
Pe urma, schimba-ti alimentatia. Vreau sa spun sa o mai raresti cu carnea si sa te axezi mai pe mai multe legume, fructe.Sunt si mai sanatoase si transpiratia ta-daca va mai aparea, dupa ce-ti schimbi regimul complet- va mirosi altfel, mai discret, mai putin deranjant (inclusiv lichidul seminal).
Multa sanatate.
happy

| RAY a răspuns:

Este infectie urinara

| Mihai4151 explică (pentru RAY):

Se poate elimina lichid seminal prin aceasta traspiratie? Poate sa fie din cauza ca nu am raporturi sexuale?

| RAY a răspuns (pentru Mihai4151):

Daca iti miroase urat urina ai infectie, daca transpiri te speli omule

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca-i normal sa transpiri, de aceea este important sa te speli in fiecare zi, dimineata si seara cu apa si sapun, obligatoriu, indiferent de anotimp.

| Violleta2022 a răspuns:

Ma tot gandesc ca in timp ai dezvoltat o infectie bacteriana acolo care din cauza mediului umed si acestea s-au dezvoltat foarte mult, producand acel miros urat.

Ti-a recomanda ca dupa ce te speli cu apa calda si sapun, sa te stergi foarte bine cu prosopul si pe pielea curata sa dai cu o solutie de bicarbonat de sodiu cu apa.
(dizolvi 1 lingurita de bicarbonat in 30-40ml de apa) si inmoi un tampon de vata in apa aceea cu bicarbonat si dai peste organele sexuale, inclusiv penis, zona perineului si a testiculelor. Lasi sa se usuce sau te tergi dupa aeea, dupa cum doresti.
Ideea este ca bicarconatul de sodiu induce o stare de alcaliniatte si indeparteazza mirosurile neplacute, omorand totodata si anumite bacterii acre produc aceste mirosuri.

Inca ceva, cumva te razi sau epilezi in zona organelor genitale?
Fiindca rolul parului pubian este sa nu permita pielii se se lipeasca intre ele si in felul asta sa nu dezvolte bacterii de acest fel.

Si un ultim aspect, cel al materialului din care este confestionat chilotul si care trebuie s afie 100% din bumbac, pentru a absoarbe transpiratia si a o elimina. Un chilot care nu este din bumbac sau este din amestec de bumbac cu elastan sau alte materaile sintetice face ce fundul si organele genitale sa transpitre mai mult, facitlitand cresterea bacteriileo ris infectiilor.
Recomand cu tarie purtarea chilotilor de bumbac 100% (cotton 100%).

| FilipSorin a răspuns:

Stai liniștit ca se mai întâmplă de la transpirație, este normal la băieții, și mie mi s-a întâmplat doar sa stau și sa nu fac efort