| anonim_4396 a întrebat:

Buna,mi-a aparut ceva asemanator unui cos pe labii din zona intima ma doare si ma simt ingrijorata,respect igiena personala, chiar nu am idee de ce mi-a aparut? e ceva grav

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| bunnylover537 a răspuns:

Cel mai probabil e o foliculita, adica o inflamatiei a radacinii unui fir de par. nu te aventura sa storci decat dupa ce dai cu spirt.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde de aspect & simptomatologie...
Cel mai probabil, este vorba de un coş sau de un furuncul :(

Vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Foliculita-si-Furunculul/furunculul_1403

http://www.divahair.ro/......_tratament

Poţi să-l ungi de 3 ori pe zi cu o Cremă pe bază de antibiotic ( gen Triamcinolon, Negamicină, Tetraciclină, etc. ).
Apoi îl pansezi ( deasupra ) cu pansament cu leucoplast şi rivanol ( ca să nu se şteargă crema ).

Dacă nu se vindecă în 5-7 zile, atunci nu este coş/furuncul.

Toate cele bune!

| OnuOnulică a răspuns:

Dacă e coș sparge-l apoi așteaptă câteva zile și aplică alifie pe zona cu coșul.

| Andrei_Zings_2000 a răspuns:

Ce culoare are?

| Zeed123 a răspuns:

Este un cos ca toate cosurile. Nu ai de ce sa iti fie frica. Doar lasa-l acolo pana coace si dupa incearca sa il spargi. Apoi te dai cu niste unguente sau creme.